Strona główna » Czy warto posłać dziecko do przedszkola językowego?

Czy warto posłać dziecko do przedszkola językowego?

przedszkole językowe

Chcemy dla naszych pociech jak najlepiej, więc coraz wcześniej zaczynamy myśleć i pracować nad ich przyszłością. Czy przedszkole językowe jest dobrym pomysłem?

Wraz z rozwojem rynku edukacji pojawiły się placówki wychowawcze, które oferują rodzicom więcej niż tylko dzienną opiekę. Przedszkola językowe, które istnieją dziś w całej Polsce, opierają się na idei zaznajamiania dzieci z językami obcymi od najmłodszych lat. Najczęściej jest to język angielski, ale zdarzają się również oferty nauczania hiszpańskiego czy francuskiego.

Jak działa przedszkole językowe?

Naturalnie, nikt nie oczekuje od przedszkolaków, że będą siedziały i uczyły się angielskiej gramatyki nad książką. Nauka na tym etapie odbywa się przede wszystkim w formie zabawy. Niektóre placówki preferują przy tym 1-2 godziny zajęć językowych dziennie, inne próbują wpleść obce słówka, polecenia czy piosenki w cały program dnia.

Popularnym wariantem jest model, w którym w każdej grupie jedna wychowawczyni mówi po polsku, druga zaś tylko po angielsku, co w pewien sposób kopiuje bilingualne wychowanie w rodzinie. Wreszcie, bywa też tak, że w przedszkolu mówi się wyłącznie w obcym języku, a dzieci naturą rzeczy muszą się nim „zanurzyć”. Zanim podejmiemy decyzję o przedszkolu, warto więc dowiedzieć się jaki rodzaj nauczania oferuje dana placówka.

Na czym polega nauka języka obcego w przedszkolu?

Czy dziecko oddane do przedszkola językowego będzie po jego ukończeniu płynnie mówić po angielsku? To bardzo mało prawdopodobne. Program powolnego i naturalnego zapoznawania dzieci z językiem obcym nie jest tożsamy z wychowaniem bilingualnego dziecka w domu, gdzie nauka odbywa się od urodzenia i jest wszechobecna.

Dzieci w językowych przedszkolach przede wszystkim uczą się obcych słówek i ich prawidłowej wymowy. Zakres słownictwa obejmuje przedmioty codziennego użytku, zabawki, podstawowe czynności, zwroty grzecznościowe, zwierzęta, obiekty widywane na spacerach czy w książkach. Słyszane w kontekście pozwalają też zrozumieć sposób konstrukcji zdań i intonację, która różni się zwykle od języka polskiego.

Ponadto dzieci uczą się wierszyków i piosenek w języku angielskim, zapamiętując tym samym całe wyrażenia. Częścią edukacji jest również zaznajamianie z kulturą danego kraju i jego zwyczajami.

Zalety językowe przedszkola

Eksperci od lingwistyki nie mają wątpliwości – nauka języków jest łatwiejsza i skuteczniejsza we wczesnym wieku, kiedy mózg jest jeszcze bardzo plastyczny i posiada ogromną ilość neuronów do wykorzystania. Nauka drugiego języka może polepszyć pamięć dziecka i ułatwić mu przyszłe zgłębianie dalszych języków, a zdaniem naukowców przekłada się także na lepsze wyniki w matematyce czy muzyce!

Naturalnie, w świecie zdominowanym językiem angielskim jego dobra znajomość od wieku przedszkolnego rokuje tylko dobrze. Dzieci szybciej mogą oglądać obcojęzyczne programy i dalej poszerzać swą wiedzę, nie mają problemów w szkole, a wręcz mogą korzystać z programów wymian, a później stypendiów zagranicznych. Osłuchane z językiem mają też lepszą wymowę i łatwiej konwersują. Z badań wynika, że ta płynność komunikacyjna przekłada się również na mowę ojczystą!

Jako alternatywa dla dodatkowych zajęć językowych angielskie przedszkole zaoszczędza też czas na dojazdy i daje maluchowi więcej swobody na beztroską zabawę po południu. Zdaniem psychologów to bardzo ważny element zdrowego dorastania!

Wady przedszkola językowego

Największym mankamentem przedszkoli językowych jest ich cena – nie każdy rodzic może pozwolić sobie na comiesięczne opłacanie wysokiego czesnego. Na szczęście, elementy edukacji językowej zaczynają już pojawiać się także w publicznych przedszkolach.

Niektórzy sceptycy poddają również w wątpliwość sens nauki drugiego języka na etapie, gdy dziecko nie opanowało jeszcze w pełni polskiego. Pojawiają się obawy o zaśmiecanie ojczystej mowy obcymi słowami, niechlujność wypowiedzi i chaos komunikacyjny. Obserwacje wskazują jednak, że te zastrzeżenia są mocno przesadzone i większość dzieci doskonale radzi sobie w dwujęzycznym środowisku.

Nie każde dziecko będzie jednak pasować do tego modelu. Jeśli pociecha boryka się z poważnymi wadami wymowy lub opóźnieniem w rozwoju zdolności komunikacyjnych, jeśli korzysta z pomocy logopedy czy cierpi na zaburzenia rozwojowe ze spektrum autyzmu, nie warto stwarzać mu dodatkowych wyzwań. Przedszkola językowe mogą też nie być najlepszym pomysłem dla dzieci wycofanych, nielubiących uczestniczyć w zajęciach grupowych czy zabierać głos, reagujących stresem na wszelki dyskomfort. W tym przypadku ważniejsza jest pomoc psychologiczna lub dobry kolektyw rówieśniczy niż nauka języka obcego!

Warto też uświadomić sobie, że angielski zaserwowany dziecku w nieprzyjemny czy nieciekawy dla niego sposób może spowodować długofalową odrazę do języka i utrudnić przyszłą edukację. Stąd też istotny jest nie tylko sam fakt nauczania języka obcego, ale jego program, atmosfera, a przede wszystkim nauczyciele!

 

 

Instagram
Tagi: , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ja uważam, że to jest bardzo dobra opcja, dzieci w wieku przedszkolnym łatwiej i szybciej się uczą, a później im się to przydaje… My chodzimy na Odmętową w Krakowie i polecam!
https://krainaodkrywcy.pl/

Dzieci idące do przedszkola językowego zupełnie inaczej pracują. Od początku uczą się dwóch języków: polskiego i obcego – przez co oba uważają za języki ojczyste.
Ja swojego szkraba posłałam do przedszkola językowego o profilu angielskim i jestem bardzo zadowolona. Jednak jako, że polski i angielski traktuje jako języki podstawowe i nie ma z tym problemów to pokusiliśmy się o język hiszpański w prywatnej szkole językowej. Swoją drogą metoda jaką uczą także opiera się na grach i zabawach i mają wspaniałe podejście do dzieci. (http://babyenglishcenter.pl/) – Gdyby ktoś szukał ;)
Dzieci uczą się wszystkiego od najmłodszych lat – chodzić, chwytać i innych odruchów co uważa się za naturalne, dlatego myślę, że przedszkole językowe także wzbudza w nich pewną naturalność. ;)

Przedszkole językowe to świetne rozwiązanie dla naszego dziecka, gdzie już od małego może uczyć się obcych języków. Jeśli chodzi o przedszkole językowe warszawa to polecam http://tequesta.pl/, mają dobre ceny i fajny personel pracowniczy.

Mój synek jest dzieckiem dwujęzycznym, ma 5 lat i mówi płynnie po polsku i turecku. Myślę że jeśli rodzice przyłożą się od początku to takie dzieci nie będą mieć problemu z polskim lub innym językiem. Trzeba cały czas rozmawiać,a umysł małego dziecka naprawdę chłonie dużżżżżżo!!! Polecam nauki języka od wczesnych lat, teraz uczę go angielskiego i jak na razie efekty są naprawdę zadowalające.

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki