Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » Dziecko połknęło baterię – co robić?

Dziecko połknęło baterię – co robić?

dziecko połknęło baterię

Według amerykańskich danych liczba dzieci przyjętych do szpitala z powodu połknięcia baterii zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady. Co gorsza, 84% pacjentów stanowiły maluchy poniżej piątego roku życia!

Niestety, wraz z rozwojem technologii elektroniki mamy wokoło coraz więcej, a baterie stają się coraz mniejsze. Nawet 85% wszystkich połkniętych przez dzieci baterii stanowią te guzikowe, łudząco podobne do tabletek czy cukierków. Można je znaleźć w interaktywnych zabawkach, mówiących książkach, grach dla najmłodszych czy tak lubianych samochodzikach. Ale przedsiębiorcze maluchy dobierają się również do pilotów do telewizji, kluczy do auta, termometrów elektrycznych, aparatów fotograficznych, grających kartek pocztowych, elektrycznych świeczek czy kalkulatorów. Ich zdolności inżynierskie są nie do przecenienia!

Czym grozi połknięcie baterii?

Każde połknięte ciało obce jest teoretycznym zagrożeniem dla zdrowia. Choćby z powodu ryzyka infekcji. W przypadku baterii zagrożenie jest jeszcze większe, zwłaszcza na odcinku przełyku. Otóż w baterii zaprojektowanej do przewodzenia prądu dochodzi do produkcji cząsteczek wodorotlenków, które zmieniają pH tkanki ciała. W rezultacie wrażliwa śluzówka przełyku podlega poparzeniom chemicznym, tak jak w przypadku wypicia detergentu.

Jeśli baterii uda się szybko dostać do żołądka i jelit, to ryzyko jest najmniejsze – zostanie wydalona z kałem. Ten scenariusz, na szczęście, obserwowany jest najczęściej. Niestety, zdarza się, że bateria blokuje się w przełyku i przylegając do jego ściany, wywiera żrący efekt na tkankę już w przeciągu pierwszych 120 minut od połknięcia. W skrajnych wypadkach przeżera się do sąsiedniej aorty i powoduje krwotok. Połknięcie baterii jest więc realnym zagrożeniem dla życia dziecka!

Im mniejsze dziecko, tym węższy przełyk i większe ryzyko uwięźnięcia baterii. Gazeta „The Washington Post” podaje, że w 2019 r. odnotowano 3,5 tysiąca przypadków połknięcia baterii przez dzieci i dorosłych. Połowa przypadków dotyczyła maluchów poniżej 6 roku życia. Wśród wszystkich pacjentów 207 doznało umiarkowanych szkód, 51 poważnych następstw, zaś 3 osoby zmarły.

Jak rozpoznać, że dziecko połknęło baterię?

Pozostawione nawet na chwilę bez dozoru maluchy bywają bardzo przedsiębiorcze. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko rozmontowało pilot do telewizji. Nie zawsze możemy być pewni czy bateria gdzieś wypadła, czy została połknięta. Symptomami tego ostatniego zdarzenia bywają najczęściej:

  • Silny ślinotok;
  • Problemy z oddychaniem bądź świszczący oddech;
  • Wymioty;
  • Ból w klatce piersiowej;
  • Krztuszenie się podczas picia i jedzenia, niechęć do przełykania.

W przypadku zaobserwowania powyższych symptomów należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do szpitala. Każda minuta jest ważna! Lekarze za pomocą endoskopu usuną ciało obce.

W przypadku dzieci powyżej 1 roku życia zasadne jest podawania maluchowi 2 łyżeczek miodu co 10 minut, do czasu aż bateria zostanie usunięta. Badania wskazują, że miód skutecznie ogranicza uszkodzenia tkanki poprzez neutralizację alkalicznego odczynu.

Nawet po usunięciu baterii możliwe są dalsze powikłania, więc mały pacjent powinien być wnikliwie monitorowany przez kilka dalszych tygodni. Nagłe pojawienie się wymiotów lub krwi w stolcu w tym okresie powinno być skonsultowane z lekarzem.

Jak zapobiec połknięciu baterii?

Groźba połknięcia baterii przez dziecko jest bagatelizowana i lekceważona. Tymczasem każdy rodzic powinien być świadomy wielkiego ryzyka związanego ze sprzętem elektronicznym i przede wszystkim ograniczać pociechom kontakt z bateriami. W tym celu:

  • Wszystkie luźne baterie w domu należy przechowywać daleko poza zasięgiem małolatów.
  • Wszystkie elektroniczne zabawki powinny być regularnie kontrolowane – otwór na baterie musi być szczelnie zaśrubowany.
  • Nie należy pozwalać dziecku bawić się pilotem do telewizora, zegarkiem, świecącymi breloczkami ani żadnym innym sprzętem elektronicznym. Wszystko co gra i świeci stanowi zagrożenie!
  • Warto kupować zabawki bez baterii, a jeśli już elektroniczne to z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Niewiele potrzeba, aby zapobiec poważnej tragedii!

 


Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8486471/

https://www.washingtonpost.com/parenting/2022/08/29/button-battery-ingestion/

https://www.verywellfamily.com/dangers-of-children-swallowing-button-batteries-6544701

https://www.poison.org/articles/button-batteries

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki