Strona główna » Małe dziecko » Dobre rady » Jak przeżyć z dzieckiem w szpitalu?

Jak przeżyć z dzieckiem w szpitalu?

dziecko w szpitalu

Niestety, nawet najmłodsi muszą czasem spędzić kilka dni w szpitalu. Podpowiadamy jak przygotować się na hospitalizację.

Jest wiele różnych powodów, dla których dziecko może wymagać opieki szpitalnej – mimo ostrożności i przezorności, wielu z nich trudno jest zapobiec. Z danych amerykańskich wynika, że najczęstszą przyczyną hospitalizacji są doznane kontuzje i zatrucia. Ponadto maluszki lądują często na oddziałach pediatrycznych z powodu infekcji dróg oddechowych, ogólnych infekcji przebiegających z wysoką gorączką oraz zaburzeń trawiennych grożących odwodnieniem.

W ogromnej większości przypadków pobyt w szpitalu, choć niemiły, jest jednym sposobem, aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka i uchronić je przed komplikacjami.

Czy rodzic może przebywać z dzieckiem w szpitalu?

Zgodnie z prawem (Dz. U. z 2019 r. poz. 1127 z późn. zm.) jeden zdrowy rodzic może towarzyszyć dziecku podczas pobytu w szpitalu i to przez całą dobę. Przywilej ten został potwierdzony przez Rzecznika Praw Pacjenta nawet w trakcie trwania pandemii Covid-19. Jeśli rodzice są chorzy, rolę szpitalnego opiekuna może przejąć babcia, dziadek czy ciocia.

Za pobyt rodzica w szpitalu nie powinno się pobierać żadnych opłat. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mama lub tata chcą wykupić łóżko dla siebie bądź planują korzystać ze szpitalnej stołówki. W niektórych placówkach łóżko dla rodzica gwarantowane jest bezpłatnie!

Szpitalne regulacje

Każdy szpital ma swoje własne regulaminy i może wymagać od rodziców różnych form współpracy. Musisz liczyć się z faktem, że obecność podczas większości zabiegów i części badań jest wykluczona – wówczas warto odprowadzić maluszka jak najdalej i czekać tam na niego. W związku z pandemią zaostrzono również przepisy higieniczne – w zależności o aktualnej sytuacji epidemiologicznej możesz być proszony o poddanie się testom, noszenie maseczki czy nawet płaszcza ochronnego.

Jeszcze surowsze regulacje dotyczą towarzyszeniu dzieciom o osłabionej odporności, np. w trakcie leczenia onkologicznego. Rodzic musi wówczas przestrzegać wyśrubowanych rygorów higieny.

Na co się przygotować?

Większość hospitalizowanych dzieci jest w złej formie fizycznej, więc bywa płaczliwa, rozdrażniona, zmęczona, a dodatkowo przerażona zmianą środowiska. Twoim głównym zadaniem jest więc ukojenie małego pacjenta i zapewnianie mu maksimum komfortu psychicznego w tych trudnych chwilach.

Jeśli hospitalizacja jest wynikiem planowanego zabiegu lub leczenia, postaraj się zawczasu przygotować malucha psychicznie. Opowiedz mu o tym jak ważna jest terapia i zapewnij go, że będziesz z nim na każdym kroku.

W ramach przygotowań do hospitalizacji warto:

  • opowiadać dziecku o własnych doświadczeniach szpitalnych podkreślając pozytywne rezultaty;
  • czytać książki traktujące o tej tematyce – nawet te najprostsze;
  • spakować ulubione piżamki, maskotki i inne zabawki, które pomogą poczuć się bezpieczniej;
  • wybrać szpital, którego oddział dziecięcy ma pozytywne opinie rodziców.

Jak spędzać czas w szpitalu?

W okresie nasilonej choroby czy tuż po operacji dziecko będzie leżeć i potrzebuje wówczas jak najwięcej czułości. Dobrze jest być z nim aktywnie – trzymać je za rączkę, gładzić i pocieszać. Rodzicielska czułość jest w stanie zdziałać cuda w czasie rekonwalescencji.

Gdy stan maluszka się poprawi, masz szansę odetchnąć z ulgą. Niestety, wtedy też zwykle zaczyna się trudny okres, bo im lepiej czuje się dziecko, tym więcej ma ochoty na zabawę i dokazywanie. Obowiązek siedzenia w szpitalnym pokoju bywa niezwykle frustrujący!

Aby dni upływały szybciej, musisz zadbać o stosowne zajęcia. Przede wszystkim warto dziecku jak najwięcej czytać i oglądać z nim obrazkowe książki. Pomocne są również tablety i telefony z pogodnymi bajkami, byleby czas przed ekranem był racjonalnie ograniczony. Na szpitalnym łóżku da się też zwykle rysować, grać w proste gry, a nawet urządzać małe przedstawienia przy pomocy pacynek czy maskotek. Niemowlęta warto zaopatrzyć w edukacyjne zabawki stymulujące zmysły i pozwalające na różne formy aktywności – od gryzienia po ściskanie czy kopanie.

Dobre rady dla mam

  • Jeśli dziecko w szpitalu usnęło, pomyśl o sobie. Zrób kilka ćwiczeń rozciągających, przejdź się na kawę, jeśli to możliwe, wyjdź na chwilę na świeże powietrze. Ty również potrzebujesz być w dobrej formie!
  • Spróbuj wykorzystać czas spędzony w szpitalu na lekturę, doskonalenie znajomości językowych czy odpoczynek – na pewno będziesz miała dużo czasu tylko dla siebie.
  • Nie bój się poprosić o pomoc. Partner, mama czy teściowa mogą zawsze zastąpić Cię na kilka godzin, aby mogła wrócić do domu, wziąć prysznic, przebiec się. Dla maluszka zmiana opiekuna może być pozytywnym urozmaiceniem hospitalizacji.
  • Do szpitala spakuj swoje leki, przybory kosmetyczne dla dwojga, ręczniki, piżamy, wygodne ubrania na zmianę oraz neutralne kosmetyki – unikaj wszystkiego, co mogłoby spowodować podrażnienia i uczulenia u małego pacjenta.
  • Wszelkie przekąski dla maluszka konsultuj z lekarzem. Staraj się dogodzić pociesze, ale nie kosztem niestrawności czy reakcji alergicznej.
  • Warto ze sobą mieć również chusteczki higieniczne, papier toaletowy, środki do dezynfekcji rąk, wodę morską w sprayu do nosa, a dla niemowląt również pieluszki jednorazowe i podkładkę do przewijania.
  • Pamiętaj, że szpital leczy, ale jest również wylęgarnią zarazków. Dbaj więc pieczołowicie o przestrzeganie standardów higieny, zwłaszcza częste mycie rąk swoich i dziecka!
Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki