Strona główna » Jak wybrać najlepsze pieluszki dla niemowlaka?

Jak wybrać najlepsze pieluszki dla niemowlaka?

pieluszki dla niemowlaka

Nasi rodzice nie mieli wyboru i musieli prać dookoła pieluchy tetrowe. My dziś z kolei zasypani jesteśmy taką ilością pieluszek, że człowiek naprawdę nie wie, co kupić.

Podstawowy dylemat rozgrywa się na polu ekologii – część rodziców decyduje się z tego powodu na pieluszki tekstylne, które już też nie są tym, czym bywały. Super chłonne materiały idą w parze z wygodnymi i designerskimi majteczkami, w których wymienia się tylko wkłady. Mimo tych ulepszeń większość z nas i tak sięga jednak po pieluszki jednorazowe, które zrewolucjonizowały przewijanie, a dzięki którym pielęgnacja niemowlęcia jest łatwa i możliwa wszędzie poza domem.

Pozostaje pytanie czym się kierować wybierając daną markę pieluszek wśród kilkunastu dostępnych na sklepowych półkach?

Marka producenta

Choć aktywiści przekonują, aby nie płacić za logo, tam, gdzie w grę wchodzi zdrowie niemowlaka, renoma rynkowa może być istotna. Marki globalne, znane od lat, nie mogą sobie wszak pozwolić na najmniejszy skandal, więc można mieć nadzieję, że oferowane przez nich produkty naprawdę przeszły skrupulatną kontrolę jakości i bezpieczeństwa. Pamiętajmy wszak, że wewnątrz pieluszek znajdują się dziś absorbenty, które utrzymują wilgoć z dala od skóry dziecka – teoretycznie więc mogą się w nich pojawić związki drażniące czy niebezpieczne. Co więcej, renomowani producenci mają zwykle większy budżet marketingowy i częściej oferują bezpłatne próbki dla dzieci.

Atrybuty pieluszki

Czym jeden pampers różni się dziś od drugiego? Różnice nie są zwykle diametralne, ale bywają zauważalne. Poradniki dla kobiet w ciąży i młodych mam podpowiadają, aby zwracać uwagę przede wszystkim na:

 • chłonność – im lepiej dana pieluszka chłonie wilgoć bez stawania się obwisłą, tym lepiej dla maluszka. W razie wątpliwości można zawsze przeprowadzić domowy test wykorzystując do tego celu gratisy dla dzieci.
 • wskaźniki zmoczenia – niektóre marki oferują już pieluchy z funkcją pomiaru stopnia nasycenia. Mama może wówczas łatwo skontrolować czy niemowlę wymaga już przewijania za pomocą zmieniających kolor linii na pieluszce.
 • miękkość i oddychalność – każdą pieluszkę warto wziąć w rękę i intuicyjnie ocenić pod względem przyjazności dla skóry maluszka. Idealny produkt powinien przepuszczać powietrze i być wyraźnie miękki, także na krawędziach.
 • elastyczność – dobra pieluszka powinna być również wyposażona w rozciągliwe ściągacze, które dopasują się do kształt ud, nie pozostawiając na nich śladów.

Idealny rozmiar

Tak, jak w przypadku ubranek dla niemowlaka, różni producenci pieluszek stosują nieco inną rozmiarówkę. Polega ona zwykle na przedziałach wagowych, począwszy od tych dla noworodka poniżej 3 kg, a skończywszy na kategorii nawet 13-18 kg. Należy jednak wziąć pod uwagę, że każdy maluch ma inną budowę ciała – jeden będzie krąglejszy, drugi szczupły, ale długi, itd. Może się więc okazać, że w ofercie danego producenta najbardziej odpowiada nam rozmiar 3, w innego zaś rozmiar 4. Zamiast ślepo wierzyć etykietom warto wykorzystać darmowe próbki do testowania, aby znaleźć swój ideał.

Wrażliwość skóry

Są niemowlęta, które wyjątkowo źle znoszą kontakt z szorstkimi ubraniami, mokrymi pieluchami czy kosmetykami. Wrażliwa lub sucha skóra może być skutkiem alergii czy chorób systemowych, ale bywa także indywidualną „urodą”. W tym przypadku pielęgnacja niemowlęcia robi się trudniejsza, a wybór pieluszek musi przede wszystkim uwzględniać optymalną neutralność, tak pod kątem kroju, jak i składników chemicznych. Produkty oznaczone etykietą „sensitive” mogą być wówczas najlepszym wyborem.

Kosztowność

Nie da się ukryć, że w pierwszym roku życia dziecka pieluchy są poważnym balastem w rodzinnym budżecie. Wiele rodzin zmuszonych jest więc do wybierania produktów tańszych czy w promocji, co nie jest oczywiście problemem, tak długo, jak niemowlę nie cierpi z tego powodu. Pomóc sobie możemy na pewno wyszukując okazji. Rozmaite strony dla kobiet w ciąży oferują na przykład paczki dla noworodków, w których znajdziemy podstawowe potrzeby na pierwsze dni życia – dzięki nim wyprawka do szpitala będzie na pewno tańsza. Poza tym, w internecie da się zamawiać darmowe produkty do testowania, zaś i w sklepach znajdziemy często bezpłatne próbki dla dzieci. Korzystanie z takich akcji nie tylko pozwoli zaoszczędzić kilka złotych tu i tam, ale także pomoże wybrać najbardziej optymalną pieluszkę dla naszego dziecka.

A trafny wybór oznacza mniejsze ryzyko rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry, które niemowlętom przysparza wielu cierpień, rodzicom zaś stresu.

Uwaga: Jeśli próbujesz zaoszczędzić na pieluchach, nigdy nie pozostawiaj maluszka na dłużej w pełnym pampersie. O wiele lepiej jest wówczas zdjąć dziecku pieluszkę i pozwolić mu pobaraszkować z gołą pupą na ręczniku czy specjalnej podkładce.

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona