Niebieskie Pudełko Lifestyle Blaski i cienie macierzyństwa – co każda młoda mama wiedzieć powinna

Blaski i cienie macierzyństwa – co każda młoda mama wiedzieć powinna

Dzień Matki

Dzień Matki to wspaniała okazja, aby pochylić się nad istotą macierzyństwa, która bez wątpienia jest najpiękniejszą i najtrudniejszą przygodą w życiu kobiety. Jeśli spodziewasz się dziecka lub właśnie je urodziłaś, możesz chcieć dowiedzieć się, co dokładnie Cię czeka!

Przed ciążą nasze wyobrażenie o macierzyństwie z reguły jest blisko związane ze wspomnieniami własnego dzieciństwa i roli, jakiej odegrała w nim Mama. Nie jest to jednak miarodajna wizja, gdyż byłyśmy w niej na pozycji biorącej i oczekującej, nie rozumiejąc jak jest z tej drugiej strony. Ponadto, czasy zmieniają się na tyle wyraźnie, że życie kobiety jest dziś wyraźnie inne niż było przed trzydziestu laty. Czego więc naprawdę może spodziewać się współczesna mama w ciąży? Bez owijania w bawełnę podsumowujemy to, co dobre i piękne, oraz to, co trudne i bolesne…

Radości bycia mamą

Twoje życie nabierze sensu!

Cokolwiek myślałaś przed ciążą o priorytetach, celach i wartościach, ulegnie szokującemu przetasowaniu. Nie zaraz po porodzie, ale z czasem małe dziecko nauczy Cię miłości, cierpliwości i poświęcenia, do jakich nie podejrzewałabyś, że będziesz zdolna! Błahostki dotyczące wyglądu zewnętrznego, stosunków towarzyskich czy pracy przestaną mieć takie znaczenie, jak miały wcześniej. Odkryjesz w sobie siłę, która nieraz Cię zadziwi!

Doświadczysz bezwarunkowej miłości

Miłość romantyczna jest piękna, ale chwiejna i pełna wzlotów oraz upadków, a z czasem często stygnie. Niemowlę okaże Ci jednak przywiązanie, które z każdym miesiącem będzie krzepnąć i przekształcać się w najsłodszą i najcięższą miłość na świecie. Małe rączki wokół szyi, buzia na Twoim policzku, ufne spojrzenie, drobna dłoń w Twojej dłoni – to wszystko gesty, które znaczą więcej niż pierścionek z diamentem. Fakt, że mała, krucha istotka kocha Ciebie, jak nikogo innego na Ziemi, to największa opoka na całe życie.

Będziesz przeżywać największe sukcesy

Może zdobyłaś już w życiu jakieś medale, odznaczenia, awanse, wyróżnienia. To jednak nic w porównaniu z satysfakcją, jaką zapewni Ci małe dziecko. Ten pierwszy raz, gdy niemowlę samo przetoczy się na brzuszek albo usiądzie… Pierwszy krok, słowo, dzień bez pieluszki… Brzmi trywialnie, ale będą to dla Ciebie wielkie wydarzenia, nieraz okupione łzami szczęścia. A to tylko początek, bo czeka Cię pierwszy szkolny dzień, pierwsza miłość, matura, ślub… Zaskakujące jest, że te życiowe sukcesy dzieci przeżywamy często bardziej niż własne!

Poznasz, co to rodzina

Dla dwojga kochających się ludzi dzieci są przysłowiowym scementowaniem i ukoronowaniem związku. Nadają one romantycznej miłości realnego charakteru i głębokiego sensu. Będąc Mamą i Tatą odkryjecie w sobie nawzajem zupełnie nowe cechy, pokochacie się głębiej i trwalej. Wasza przyszłość nabierze też kształtu, o jakim marzy większość ludzi – domu pełnego radości i gwaru, starości z dziećmi, wnukami i prawnukami…

Najtrudniejsze aspekty macierzyństwa

Ograniczenia, ograniczenia, ograniczenia…

Statystyczna mama w ciąży ma oczywiście już swoje strachy i obawy. Przeraża nas zwykle poród dziecka, ale także ograniczenia wynikające z samej ciąży, karmienia piersią i opieki nad niemowlakiem. Części z nich nie jesteśmy sobie nawet w stanie wyobrazić, bo zakaz picia alkoholu jest niczym w porównaniu z dniami wczesnego macierzyństwa, kiedy nie będziesz mogła nawet w spokoju umyć głowy czy się wysiusiać. Pasje sportowe, kontakty towarzyskie, życie seksualne, ambicje zawodowe… to wszystko ulegnie ograniczeniu, przynajmniej na jakiś czas!

Paraliżujący strach

Nie ma drugiego takiego strachu, jak przeżywa matka bojąca się o własne dziecko. Od każdego badania USG w ciąży i czekania na pierwszy krzyk po porodzie, po terror, który będzie towarzyszyć Ci przy dziwnych symptomach, samodzielnych wycieczkach czy nagłej niewyjaśnionej nieobecności dziecka. Twoja głowa będzie w stanie w ciągu kilku sekund stworzyć dziesiątki mrożących krew w żyłach scenariuszy, od których sercu przestaje się chcieć bić. Co gorsza, w równym stopniu boimy się o niemowlę, małe dziecko, przedszkolaka, nastolatka czy dorosłe dziecko. Ten strach nie towarzyszyć Ci będzie do końca życia!

Bezgraniczne zmęczenie

Bycie mamą, żoną, córką, a zwykle i przyjaciółką czy pracownicą to zakres obowiązków, który wykracza poza możliwości przeciętnego… człowieka. Zwłaszcza, że małe dziecko chce Cię wciąż i całą, nie rozumiejąc, że masz tylko dwie ręce i potrzebujesz czasem spać. Okresy takie jak ząbkowanie, kolki, dziecięce choroby to wyzwania z kategorii największych sportowych wyczynów. Bez snu, czasem bez regularnych posiłków, na ostatnich nogach będziesz wstawać, gdy tylko usłyszysz krzyk. Bywają chwile, że będzie Ci się wydawało, że dłużej już nie dasz rady….

Cielesna niedoskonałość

Może podglądasz czasem celebrytki, które zostały mamami i pocieszasz się, że niektórym udaje się utrzymać piękną figurę i zadbany wygląd. To prawda, ale, po pierwsze, okupiona wielkim wysiłkiem i pieniędzmi, po drugie zaś… niepełna. Ciąża oraz poród dziecka to bowiem przeżycia, które zmienią Twoje ciało bezpowrotnie. Trudno powiedzieć jak – może będziesz cierpieć na żylaki, hemoroidy czy rozstępy. Może nie pozbędziesz się nigdy kilku dodatkowych kilogramów, twoja pochwa będzie szyta, a piersi obwisłe. Może nosząc na rękach niemowlę nabawisz się problemów z kręgosłupem czy nadgarstkami… Możliwości jest mnóstwo, ale warto pogodzić się z faktem, że Mama nie ma być idealnym ciałem, ale dobrym wnętrzem!

Świętuj Dzień Matki!

Mając wszystko powyższe na uwadze, skorzystaj z okazji, jaką jest Dzień Matki, aby docenić rolę, jaką przyszło Ci pełnić, niezależnie od jej trudności. Poczuj się dumna z bycia mamą i niech to będzie największa motywacja do kolejnych lat dawania z siebie wszystkiego. Bo dzieci są tego warte! Nie zapomnij też o własnej Mamie, które przecież dała Ci tak wiele!

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki