Prawdopodobnie nie ma na świecie rodzica, który nigdy nie martwił się o to, ile lub co je jego dziecko. Najwięcej trosk przysparzają nam niejadki, które albo nie dojadają przygotowanych porcji, albo odwracają buźkę, gdy podajemy im coś zdrowego. Na szczęście, sytuacja jest zwykle znacznie mniej dramatyczna, niż się nam wydaje. Sprawdzając zapotrzebowanie kaloryczne dzieci w wieku 1-3 lat nasze wątpliwości mogą zostać rozwiane.
Zdrowe dziecko, które skończyło rok, może praktycznie jeść już wszystko. Im bardziej urozmaicona jest jego dieta, tym lepiej. Na kształt tego urozmaicenia powinni jednak aktywnie wpływać rodzice, którzy rozumieją, jak działa organizm i jakich składników potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Instynkt w tym akurat przypadku maluchy często zawodzi, a najbardziej to, co słodkie, jest najbardziej kuszące.
Dzieci w wieku 1-3 lat powinny jeść 5-6 posiłków dziennie – w tym trzy główne (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 2-3 mniejsze przekąski. To rodzic decyduje, co dziecko otrzyma na każdy posiłek. Maluch ma jednak prawo samodzielnie zdecydować, ile zje.
I tutaj pojawia się największe nieporozumienie współczesnego rodzicielstwa – zmuszanie dzieci do jedzenia. Wbrew temu, co nam się wydaje, maluchy potrafią same dość dobrze regulować wielkość swoich porcji i jeśli akurat nie chcą zjeść więcej, w żadnym razie nie należy ich do tego zmuszać.
Co zrobić kiedy dziecko nie chce jeść? Odpowiadamy: https://niebieskiepudelko.pl/zmuszanie-dziecka-do-jedzenia/
Dobra rada dla rodziców niejadków: Jeśli martwisz się, że dziecko mało je, spróbuj zmienić treść i formę posiłków, aby były bardziej zachęcające czy smaczne.
Ogólne zasady mówią, że zapotrzebowanie kaloryczne dzieci w wieku 1-3 lat potrzebują dziennie 1000-1400 kcal. Realne zapotrzebowanie zależy od wieku, masy ciała i poziomu aktywności malucha, a różnice mogą być dość znaczne. To, że dziecko zjada tylko ok. 900 kcal, nie oznacza wcale, że jest niedożywione lub jego zdrowie jest zagrożone. Zwłaszcza mniejsze dzieci mogą mieć niższe zapotrzebowanie kaloryczne, dobrym odniesieniem w tym zakresie może być norma 80 kcal na 1 kg wagi ciała na jeden dzień.
Warto dodać, że codzienny jadłospis należy uzupełniać odpowiednią ilością płynów. Wynosi ona 100 ml na 1 kg wagi ciała, a jeśli dziecko waży więcej niż 10 kg 50 ml na każdy dodatkowy kilogram. Wbrew pozorom niedobór płynów jest częstszym i poważniejszym problemem niż niedobór jedzenia.
Tak naprawdę nie ilość, ale jakość jest najważniejsza w żywieniu małych dzieci do trzeciego roku życia. Rozwijający się organizm potrzebuje cały szereg minerałów i witamin, aby mógł realizować wszystkie funkcje fizjologiczne, budować nowe tkanki i bronić się przed patogenami chorobotwórczymi. Raczej niż na kaloryczność przekąsek powinniśmy więc zwracać uwagę na obecność w menu dużej ilości warzyw i owoców, pełnowartościowego białka w postaci chudego mięsa, ryb i jaj, nabiału, pełnoziarnistych węglowodanów i zdrowych kwasów tłuszczowych.
Nie ma potrzeby wyliczania każdorazowo dziennego bilansu kalorycznego dziecka. Rodzicom poleca się raczej kontrolowanie jadłospisu za pomocą porcji, z tym że maluchy potrzebują:
Jak widać z powyższego, porcje dla dzieci naprawdę nie muszą i nie powinny być duże. Nie ma sensu się więc denerwować, że pociecha je za mało. Jeśli przybiera na wadze i wzroście i ma energię do zabawy, wszystko jest najpewniej w porządku!
Bibliografia:
National Library of Medicine, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562207/
American Academy of Pediatrics, https://www.healthychildren.org/English/healthy-living/nutrition/Pages/Energy-In-Recommended-Food-Drink-Amounts-for-Children.aspx
Nemours Kids’ Health, https://kidshealth.org/en/parents/toddler-food.html
Parents, https://www.parents.com/recipes/nutrition/how-much-does-my-kid-need-to-eat/
WebMD, https://www.webmd.com/parenting/features/what-and-how-much-to-feed-your-toddler
Tagi: dieta małego dziecka, żywienie małego dziecka
Dodaj komentarz