Zaskakujące jest, jak wiele rodziców wygotowuje smoczki i sterylizuje butelki do karmienia, ale całkowicie ignoruje czyszczenie zabawek. A to tu właśnie czyha największe niebezpieczeństwo! Podpowiadamy, jak czyścić zabawki dla niemowląt w sposób łatwy i skuteczny – od pluszaków po modne zabawki interaktywne.
Wyobraźmy sobie życie przeciętnej dziecięcej zabawki, na przykład ulubionych klocków. Maluszek będzie garnął się do nich po jedzeniu, po spacerze, po siedzeniu na nocniku… nie zawsze zdążymy mu uprzednio umyć rączki. Będzie wkładał zabawki do buzi i dotykał zaślinionymi rączkami. Czasem jeden lub drugi klocek wpadną za tapczan lub trafią do przedpokoju, gdzie wciąż chodzi się w butach.
Budowanie z kloców jest też ulubioną zabawą podczas kataru i kaszlu, gdy wokół malucha dosłownie roznosi się fala zarazków. A na to wszystko są jeszcze odwiedziny innych dzieci, które z ochotę chwytają za nowe zabawki. W rezultacie, gdyby poddać jeden klocek laboratoryjnej analizę wyniki w kierunku bakterii, grzybów, pleśni i kurzu, byłyby druzgoczące.
Według amerykańskich badań:
W przypadku wspomnianych wyżej plastikowych klocków mycie jest szalenie proste. Wystarczy wrzucić klocki do miski, umywalki lub wanny wypełnionej ciepłą wodą z mydłem, przemieszać, spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia na ręczniku. W podobny sposób można myć grzechotki, gryzaki, figurki i piłki z tworzyw sztucznych, foremki.
Jak czyścić zabawki dla niemowląt wykorzystywane do kąpieli? Niby codziennie moczą się one w wodzie, więc nie powinny być brudne. A jednak, pozostawiane w łazience, w ciągłej wilgoci zaczynają rozwijać na sobie zarodniki pleśni, często niewidoczne gołym okiem. W związku z tym zagrożeniem raz na 1-2 tygodnie warto kąpielowe zabawki wymoczyć w wodzie z octem w proporcji 10:1 i dodatkiem olejku cytrynowego, który złagodzi nieprzyjemny zapach, a dodatkowo działa dezynfekująco.
Większość zabawek można też odkażać za pomocą sprayu zawierającego wodę z octem w proporcjach 1:1 oraz wybrany olejek eteryczny.
Pluszaki są szczególnym zagrożeniem, gdyż miękkie tkaniny doskonale nasiąkają cieczami, śliną i zapachami, a watowe wypełnienie sprzyja inkubacji patogenów. Dodatkowo na pluszakach uwielbiają przebywać roztocza, których martwe ciała są groźnym alergenem dla najmłodszych. Stąd wypchane zwierzątka naprawdę warto prać i to co najmniej raz na pół roku.
Sprawdź jak pozbyć się roztoczy z domu alergika: https://niebieskiepudelko.pl/alergia-na-roztocza/
Jak prać pluszaki, aby ich nie zniszczyć? Najpierw warto dokładnie przeczytać oznaczenia na metce. Niektóre zabawki zostały przeznaczone do prania w pralce, a producent jasno określa, jak wybrać ustawienia. Większość standardowych przytulanek przetrwa delikatny cykl prania z temperaturą 30°C, ale bez użycia zmiękczacza do tkanin i bez odwirowywania. Dla bezpieczeństwa można je umieścić w poszewce od poduszki.
Pluszaki, których zdecydowanie nie należy prać w pralce, można z powodzeniem uprać ręcznie. W tym celu całe zabawki zanurzamy w misce lub wannie z letnią wodą z dodatkiem delikatnego płynu do prania i pozostawiamy na 15-60 minut do namoczenia. Następnie delikatnie pierzemy zabawkę, pocierając jej powierzchnię i próbując wypompowywać wodę ze środka. Na koniec spłukujemy chłodną wodą i pozostawiamy do wysuszenia – najlepiej na suszaku.
Czyścić można, a nawet należy również drewniane zabawki. Namaczanie w wodzie jest jednak w tym przypadku szczególnie niewskazane, gdyż może zniszczyć strukturę drewna i spowodować, że w porach zaczną mnożyć się pleśń i bakterie.
Prawidłowy sposób, jak czyścić drewniane zabawki, to przemywanie wilgotną szmatką z odrobiną delikatnego mydła. Szmatka nie może być zbyt mokra, a do czyszczenia nie należy używać silnych detergentów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię. Po umyciu zabawki wycieramy do sucha i pozostawiamy w przewiewnym miejscu. Suszenie na kaloryferach jest zdecydowanie niewskazane, gdyż grozi pękaniem drewna.
Aby drewniane zabawki przetrwały dłużej w idealnym stanie, warto je regularnie impregnować. Wystarczy do tego olej stosowany w kuchni – np. lniany lub oliwa z oliwek. Suchą powierzchnię należy przetrzeć czystą ściereczką namoczoną w oleju i dokładnie rozetrzeć.
Coraz popularniejsze interaktywne zabawki zapewniają ogrom zabawy, ale szczególnie łatwo „łapią” zanieczyszczenia dzięki licznym krawędziom, zagłębieniom, przyciskom. Z uwagi na wbudowaną elektronikę nie należy czyścić ich na mokro, ale dozwolone jest przecieranie lekko wilgotną ściereczką namoczoną uprzednio w gorącej wodzie z małym dodatkiem mydła.
Inne metody, jak czyścić zabawki interaktywne to:
Ewentualne zakamarki, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia, można czyścić za pomocą patyczków do uszu lub miękkiej szczoteczki do zębów o małej główce.
Uwaga! Przed czyszczenie interaktywnych zabawek należy zawsze usunąć z nich baterie. Wkładamy je z powrotem, dopiero gdy zabawka będzie całkiem sucha.
Optymalna jest oczywiście regularna higiena i mycie/pranie zabawek. W natłoku codziennych obowiązków owa rutyna może jednak oczywiście umknąć rodzicom z głowy. Bezwzględnie należy jednak czyścić i dezynfekować zabawki po zakończonej ostrej fazie choroby – dotyczy to zarówno infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z kichaniem i kaszlem; jak i infekcji układu pokarmowego.
Tagi: czyszczenie zabawek, zabawki
Dodaj komentarz