Przeziębienie, czyli wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, może dopaść naszego malucha nawet kilkanaście razy w roku, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Może się więc okazać, że nasze dziecko choruje niemal całą zimę. Fakt – jest to uciążliwe dla dziecka i rodziców, ale nie należy przesadnie bać się przeziębienia. Jedynie w przypadku noworodków wymaga ono pilnej konsultacji z pediatrą, natomiast u kilkumiesięcznych dzieci katar i lekki kaszel możemy z powodzeniem leczyć na własną rękę. Z artykułu dowiecie się, w jaki sposób zaopiekować się dzieckiem, u którego występują typowe objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka.
W przypadku zakatarzonego noska najważniejsze jest oczyszczanie – w przeciwnym razie zalegająca wydzielina może doprowadzić do powikłań typu zapalenie ucha. Po pierwsze, nosek czyścimy maluszkowi przed karmieniem, aby mógł swobodnie ssać, a jeśli katar jest dość intensywny, robimy to także podczas karmienia. W jaki sposób? Możemy posłużyć się tradycyjną gruszką lub aspiratorem. Wiele mam twierdzi, że aspirator lepiej usuwa nieczystości, jednak niezależnie od metody przed oczyszczaniem warto rozrzedzić wydzielinę. Można to zrobić wkraplając do obu dziurek nosa nieco roztworu soli fizjologicznej lub izotonicznego roztworu wody morskiej. Podrażnioną skórę pod noskiem malucha możemy posmarować łagodzącą maścią majerankową.
Wypływanie wydzieliny z nosa ułatwi też noszenie dziecka pionowo na rękach i delikatne podwyższenie pozycji główki dziecka w łóżeczku. Ważne, by nawilżać powietrze w pokoju – niekoniecznie za pomocą urządzeń do nawilżania powietrza, które często mogą przynieść więcej szkód niż korzyści, ale na przykład rozwieszając wilgotne ręczniki na grzejniku. Zadbajmy też o częste wietrzenie pomieszczeń i prawidłową temperaturę otoczenia, optymalnie ok. 20°C.
Czy dziecko z katarem możemy zabrać na spacer? O ile dziecko nie gorączkuje, nie ma powodów, by rezygnować z wyjścia na dwór. Pamiętajmy tylko, aby ubrać dziecko stosownie do pogody – nie wyziębić go ani nie przegrzać.
Kaszel to także częsty objaw przeziębienia u dzieci. Zwykle na początku jest suchy, a po kilku dniach, gdy śluz zaczyna być usuwany z górnych dróg oddechowych, kaszel przechodzi w mokry. Warto udać się z kasłającym maluchem do lekarza, by osłuchał dziecko i zdecydował, jaki preparat będzie najbardziej odpowiedni. Podając leki i syropy na kaszel pamiętajmy, by stosować się do zaleceń – niektórych z nich nie możemy podawać wieczorem, ponieważ mogą nasilić kaszel w ciągu nocy. Jeżeli widzimy, że kaszel nasila się lub towarzyszy mu gorączka, koniecznie wezwijmy lekarza.
Aby ułatwić odkrztuszanie, podawajmy dziecku dużo napojów, szczególnie wodę lub rozcieńczone kompoty lub soki owocowe. Warto też nosić malucha na rękach i kilka razy dziennie oklepywać mu plecki. Tak samo, jak przy katarze, pomoże delikatne podwyższenie dla główki podczas snu. Nocny kaszel u dzieci może także łagodzić podawanie miodu gryczanego, nie należy go jednak stosować u niemowląt.
Ból gardła to często jeden z pierwszych objawów przeziębienia. U małego dziecka można go rozpoznać po niechęci do jedzenia i picia napojów, a także po wzmożonym ślinieniu się. Jak możemy załagodzić ból gardła? Po pierwsze podając dziecku dużo płynów. Pomóc może na przykład szklanka ciepłej wody z miodem, który dodatkowo hamuje rozwój wirusów i bakterii. Po drugie – możemy przepłukać gardełko dziecka wodą z solą lub naparem z rumianku, tymianku, lipy lub szałwii. Warto także zastosować łagodny preparat na ból gardła, koniecznie dostosowany do wieku dziecka. Jeśli widzimy, że gardło dziecka jest bardzo zaczerwienione lub występują na nim białe plamki koniecznie udajmy się z maluchem do lekarza.
Na początek warto wiedzieć, jaka temperatura ciała dziecka oznacza gorączkę, a jaka stan podgorączkowy.Prawidłowa temperatura u zdrowego dziecka waha się pomiędzy 36,6°C a 37,2°C. Od 37,3°C do 38°C mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Dopiero powyżej 38°C zaczyna się gorączka – i to jest moment, gdy obniżanie temperatury ciała jest niezbędne. Nie ma potrzeby jej obniżać przy stanie podgorączkowym, w którym przeciwciała są w stanie skutecznie walczyć z infekcją.
Jeśli gorączka utrzymuje się powyżej dwóch dni pomimo stosowania powyższych sposobów, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.
Tagi: ból gardła, drogi oddechowe, gorączka, grypa, kaszel, katar, leki na przeziębienie dla dzieci, płuca, przeziębienie, zima
Karolina w dniu 7 listopada 2022 19:20
U nas dużą poprawę zwłaszcza w nocy wprowadził nawilżacz powietrza. Ultradźwiękowy model truelife chyba h5. Można również dodawać olejki, ale przy dzieciach to ostrożnie. Nam też to pomaga przy przeziębieniach. Faktycznie oddychanie jest takie jka by bardziej miękkie.