Strona główna » Jak pielęgnować dziecko podczas przeziębienia?

Jak pielęgnować dziecko podczas przeziębienia?

Przeziębienie, czyli wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, może dopaść naszego malucha nawet kilkanaście razy w roku, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Może się więc okazać, że nasze dziecko choruje niemal całą zimę. Fakt – jest to uciążliwe dla dziecka i rodziców, ale nie należy przesadnie bać się przeziębienia. Jedynie w przypadku noworodków wymaga ono pilnej konsultacji z pediatrą, natomiast u kilkumiesięcznych dzieci katar i lekki kaszel możemy z powodzeniem leczyć na własną rękę. Z artykułu dowiecie się, w jaki sposób zaopiekować się dzieckiem, u którego występują typowe objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka.

Katar

W przypadku zakatarzonego noska najważniejsze jest oczyszczanie – w przeciwnym razie zalegająca wydzielina może doprowadzić do powikłań typu zapalenie ucha. Po pierwsze, nosek czyścimy maluszkowi przed karmieniem, aby mógł swobodnie ssać, a jeśli katar jest dość intensywny, robimy to także podczas karmienia. W jaki sposób? Możemy posłużyć się tradycyjną gruszką lub aspiratorem. Wiele mam twierdzi, że aspirator lepiej usuwa nieczystości, jednak niezależnie od metody przed oczyszczaniem warto rozrzedzić wydzielinę. Można to zrobić wkraplając do obu dziurek nosa nieco roztworu soli fizjologicznej lub izotonicznego roztworu wody morskiej. Podrażnioną skórę pod noskiem malucha możemy posmarować łagodzącą maścią majerankową.

Wypływanie wydzieliny z nosa ułatwi też noszenie dziecka pionowo na rękach i delikatne podwyższenie pozycji główki dziecka w łóżeczku. Ważne, by nawilżać powietrze w pokoju – niekoniecznie za pomocą urządzeń do nawilżania powietrza, które często mogą przynieść więcej szkód niż korzyści, ale na przykład rozwieszając wilgotne ręczniki na grzejniku. Zadbajmy też o częste wietrzenie pomieszczeń i prawidłową temperaturę otoczenia, optymalnie ok. 20°C.

Czy dziecko z katarem możemy zabrać na spacer? O ile dziecko nie gorączkuje, nie ma powodów, by rezygnować z wyjścia na dwór. Pamiętajmy tylko, aby ubrać dziecko stosownie do pogody – nie wyziębić go ani nie przegrzać.

Kaszel

Kaszel to także częsty objaw przeziębienia u dzieci. Zwykle na początku jest suchy, a po kilku dniach, gdy śluz zaczyna być usuwany z górnych dróg oddechowych, kaszel przechodzi w mokry. Warto udać się z kasłającym maluchem do lekarza, by osłuchał dziecko i zdecydował, jaki preparat będzie najbardziej odpowiedni. Podając leki i syropy na kaszel pamiętajmy, by stosować się do zaleceń – niektórych z nich nie możemy podawać wieczorem, ponieważ mogą nasilić kaszel w ciągu nocy. Jeżeli widzimy, że kaszel nasila się lub towarzyszy mu gorączka, koniecznie wezwijmy lekarza.

Aby ułatwić odkrztuszanie, podawajmy dziecku dużo napojów, szczególnie wodę lub rozcieńczone kompoty lub soki owocowe. Warto też nosić malucha na rękach i kilka razy dziennie oklepywać mu plecki. Tak samo, jak przy katarze, pomoże delikatne podwyższenie dla główki podczas snu. Nocny kaszel u dzieci może także łagodzić podawanie miodu gryczanego, nie należy go jednak stosować u niemowląt.

Ból gardła

Ból gardła to często jeden z pierwszych objawów przeziębienia. U małego dziecka można go rozpoznać po niechęci do jedzenia i picia napojów, a także po wzmożonym ślinieniu się. Jak możemy załagodzić ból gardła? Po pierwsze podając dziecku dużo płynów. Pomóc może na przykład szklanka ciepłej wody z miodem, który dodatkowo hamuje rozwój wirusów i bakterii. Po drugie – możemy przepłukać gardełko dziecka wodą z solą lub naparem z rumianku, tymianku, lipy lub szałwii. Warto także zastosować łagodny preparat na ból gardła, koniecznie dostosowany do wieku dziecka. Jeśli widzimy, że gardło dziecka jest bardzo zaczerwienione lub występują na nim białe plamki koniecznie udajmy się z maluchem do lekarza.

Gorączka

Na początek warto wiedzieć, jaka temperatura ciała dziecka oznacza gorączkę, a jaka stan podgorączkowy.Prawidłowa temperatura u zdrowego dziecka waha się pomiędzy 36,6°C a 37,2°C. Od 37,3°C do 38°C mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Dopiero powyżej 38°C zaczyna się gorączka – i to jest moment, gdy obniżanie temperatury ciała jest niezbędne. Nie ma potrzeby jej obniżać przy stanie podgorączkowym, w którym przeciwciała są w stanie skutecznie walczyć z infekcją.

W jaki sposób możemy obniżyć dziecku gorączkę?

 • Przygotujmy maluchowi kąpiel w wodzie o 2 stopnie Celsjusza chłodniejszej niż jego aktualna temperatura ciała. Nie należy kąpać go w zbyt zimnej wodzie ze względu na ryzyko szoku termicznego
 • Przykładajmy okłady z wody o temperaturze pokojowej do karku i ud malucha, jednak na czas nie dłuższy niż 15 minut
 • Podawajmy dziecku duże ilości płynów (najlepiej wody lub soków rozcieńczanych wodą u starszych dzieci) i często przystawiajmy je do piersi
 • Zadbajmy o prawidłową, przeciwgorączkową dietę – w tym czasie najlepiej odstawić produkty zawierające białka pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, mleko, sery i jaja
 • Nacierajmy dziecko łagodzącą gorączkę maścią bursztynową kilka razy w ciągu doby. Należy ją nałożyć na kark, grzbiet, skronie, pachwiny, nadgarstki i stawy skokowe malucha
 • Na koniec sposób farmakologiczny – podajmy preparat przeciwgorączkowy dostosowany do wieku i wagi dziecka

Jeśli gorączka utrzymuje się powyżej dwóch dni pomimo stosowania powyższych sposobów, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Instagram
Tagi: , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bardzo przydatny artykuł. Inhalacje robię córce przy każdym przeziębieniu, bo zdecydowanie łagodzą kaszel i ułatwiają oddychanie. Podaję jej też syrop fosidal, który szybko i skutecznie hamuje rozwój infekcji.

W końcu ktoś napisał wszytko od a do z.
Dziekuje :)

Naprawdę bardzo cenne rady. Każdy rodzic powinien się zapoznać z tym artykułem, bo niestety często nieświadomie popełniamy sporo błędów.

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki