Niebieskie Pudełko Lifestyle Lifestyle Jak być dobrą matką Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły po wakacjach?

Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły po wakacjach?

Powrót do szkoły po dwóch miesiącach beztroski i zabawy to dla dziecka duża zmiana, a czasem również źródło niepokoju. Trudno mu się dziwić – nawet my dorośli przeżywamy katusze, gdy po raptem 2-tygodniowym urlopie wracamy do służbowych obowiązków. Czy jest jakiś sposób, by ułatwić dziecku trudny powrót do szkoły i pomóc mu się pogodzić z zakończeniem wakacji? Oczywiście! W naszym artykule znajdziecie 5 porad, jak szybko i bez bólu oswoić i początek nowego roku szkolnego.

1. Wakacyjne wspomnienia

Dziecku łatwiej będzie wrócić do szkolnej ławki, jeśli będzie przepełnione pozytywnymi wakacyjnymi przeżyciami. Dlatego poświęćcie jeden wieczór na rodzinne oglądanie zdjęć, pamiątek czy filmów z wakacyjnych wojaży i snucie opowieści. Na tę okazję przygotuj smaczne przekąski i stwórz miłą atmosferę. Na stole mogą się znaleźć chrupiące grzanki z pomidorami, domowej roboty ciasto albo lody z owocami. Pozwólcie dziecku podzielić się jego ulubionymi chwilami z wakacji. Niech opowie o tym, jak spędzało dnie u babci na wsi albo co mu się najbardziej podobało na letnich koloniach nad morzem. Podczas wieczoru przeżyjecie raz jeszcze wszystkie miłe chwile, a dziecko nie będzie się mogło doczekać, by o wszystkim opowiedzieć kolegom i koleżankom z klasy.

2. Spotkania z kolegami

Szkoła to nie tylko nauka i obowiązki. Na szczęście to także miejsce, gdzie Twoje dziecko nawiązuje nowe znajomości i gdzie kształtują się pierwsze przyjaźnie. Być może przez całe 2 miesiące wakacji Twoja pociecha nie miała możliwości spotkać się z kolegami i koleżankami z klasy. Możecie także zorganizować mały kinderbal na osłodę powrotu do szkoły. Z pewnością dziecku będzie łatwiej przekroczyć próg szkoły 1 września po tym, jak najpierw spotka się z bliskimi mu osobami i opowie im o swoich wakacyjnych przygodach.

3. Nagroda na trudny początek

Wczesne wstawanie, codzienna nauka, odrabianie prac domowych – sama myśl o powrocie do tych szkolnych obowiązków może wywołać u dziecka zniechęcenie. Na szczęście można temu w prosty sposób zaradzić. Wystarczy, że zaplanujecie mu fajną rozrywkę na wrześniowe weekendy. Może to być cokolwiek, co sprawia przyjemność Waszemu dziecku – od basenu ze zjeżdżalniami po sobotę w parku linowym, rodzinne wyjście do kina czy nawet jednodniowy wyjazd za miasto. Najważniejsze, że jest na co czekać przez całe 5 dni, które na początku mogą być naprawdę trudne! Na początek każdego wrześniowego tygodnia powiedz dziecku, jaką małą nagrodę zaplanowaliście dla niego za dobre wypełnianie szkolnych obowiązków. Może warto przekształcić to w małą rodzinną tradycję i szykować coś miłego w każdy, nie tylko wrześniowy weekend? Pamiętajmy, że nie chodzi o wielkie wydarzenia i fajerwerki, tylko o miły sposób spędzenia czasu i oderwanie od codzienności.

4. Rozmowa i wsparcie

Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego znajdź czas, by porozmawiać z dzieckiem o tym, co go czeka już za kilka dni. Zobaczcie razem, jakie przedmioty będzie miał w tym roku i na jakie zmiany musi się przygotować. Spytaj go o jego odczucia związane z początkiem nowego roku szkolnego. Być może Twoje dziecko przepełnia ekscytacja z powodu spotkania z kolegami i nauki swojego ulubionego przedmiotu. Być może postanowi opowiedzieć Ci o nauczycielu, z którym ma jakiś problem lub o jakichkolwiek obawach, które pojawiły się w jego głowie. Wysłuchaj wszystkiego uważnie, a jeśli jakiś problem wymaga uwagi, zrób wszystko, by go rozwiązać i obiecaj dziecku, że się tym zajmiesz. Koniecznie wypytaj też małego ucznia o rzeczy, których nie może się doczekać – dzięki temu rozmowa o szkole od razu ma szansę stać się czymś przyjemnym. No i najważniejsze – gdy tylko zacznie się rok szkolny stwórzcie rytuał opowiadania sobie o minionym dniu. Dziecko bardzo potrzebuje, byście uważnie wysłuchali jego relacji z tego, co działo się w szkole, co mu się podobało, a co nie. Dzięki temu lepiej poznajecie jego zainteresowania i obawy i jesteście w stanie reagować na bieżąco. Dajecie też dziecku sygnał, że jest dla was ważne i że interesują Was jego historie, radości i problemy. Razem przyjrzyjcie się także temu, co jest zadane na kolejny dzień i pomóżcie mu odrobić lekcje, jeśli potrzebuje Waszego wsparcia.

5. Metoda małych kroków

Jeśli działamy chaotycznie i bez planu, szybko może pojawić się zmęczenie i zniechęcenie. Dlatego także w tej sytuacji warto zastosować metodę małych kroków. Na pierwszy ogień weźmy to, z czym Twoje dziecko prawdopodobnie będzie miało największy problem, czyli poranne wstawanie. Już kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego warto stopniowo wdrażać nową rutynę i stały plan dnia, by dziecku łatwiej było się przyzwyczaić do zmian. Rozplanuj dzień w taki sposób, by dziecko kładło się spać z dnia na dzień choć trochę wcześniej i wcześniej wstawało. Ustalcie, że wieczorem przed kolejnym dniem w szkole wspólnie przygotowujecie ubrania, a dziecko pakuje plecak. Nie rzucaj go też w wir zajęć pozalekcyjnych – najpierw niech przyzwyczai się do nowego rytmu dnia i obowiązków. Więcej o wyborze zajęć pozalekcyjnych dla dziecka możecie przeczytać w artykule Zajęcia dodatkowe dla dzieci – tak czy nie?

A jak wygląda u Was przygotowanie do nowego roku szkolnego? Czy dzieci bardzo to przeżywają? A może macie jakieś sposoby, by ułatwić im powrót do szkolnej ławki? Czekamy na Wasze komentarze!

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki