Cesarskie cięcie jest poważną operacją, po której zostaje sporej wielkości blizna na podbrzuszu. Dla wielu kobiet jest ona poważnym dyskomfortem psychicznym zaznaczającym się zarówno w sezonie na bikini, jak i w chwilach intymności. Na szczęście są skuteczne sposoby, jak pozbyć się blizny po cesarce – sprawdź jakie…
Prawidłowo przeprowadzone cesarskie cięcie pozostawia na podbrzuszu cienką, poziomą, czerwoną linię (pionowe cięcia są wykonywane dziś bardzo rzadko, jedynie w uzasadnionych przypadkach). Przez pierwsze dwie doby po operacji powinna być ona przykryta opatrunkiem, a przy każdej zmianie dezynfekowana.
Po powrocie do domu, zgodnie z zaleceniami lekarza, bliznę można już myć i należy nadal dezynfekować – to właśnie około 7 dnia ryzyko zakażenia jest największe. Pamiętaj, że im lepsza będzie kondycja blizny w pierwszych dniach, tym mniej będzie ona potem widoczna. Ostrożność w ciągu tych pierwszych tygodni to również podstawowy sposób zapobiegania rozejściu blizny po cc.
Sam proces zrastania trwa ok. 6-8 tygodni i w tym okresie warto organizmowi pozwolić robić swoje. Blizna jest zwykle czerwona i wypukła, a dopiero po dwóch miesiącach zaczyna blednąć i się spłaszczać. Ta zmiana jest znakiem, że można rozpcząć pracę nad próbą wizualnej neutralizacji blizny. Warto mieć na uwadze, że naturalny proces tzw. modelowania blizny po cc trwa nawet dwa lata, więc należy oczekiwać ciągłych zmian w wyglądzie (na lepsze). Ostatecznie, blizna powinna być jasna i płaska.
Czy po cesarskim cięciu można rodzić w sposób naturalny? https://niebieskiepudelko.pl/porod-vbac/
Bardzo dobre skutki przynoszą proste domowe sposoby redukowania blizny, do przeprowadzenia których potrzebujesz wyłącznie nieco cierpliwości i odpowiednich preparatów do masażu. Tzw. mobilizacja blizny polega właśnie delikatnym masowaniu blizny, łamaniu jej, rolowaniu wraz z tkanką podskórną i podnoszeniu wraz ze skórą. Proces ten uelastycznia tkankę i pozwala jej powrócić do formy. Uważaj jednak, aby nie ciągnąć zbyt mocno, gdyż paradoksalnie może to sprowokować nadmierny przyrost blizny.
Do masowania w szczególności poleca się wykorzystywać:
O wsparcie w procesie mobilizacji blizny po cesarce można poprosić wykwalifikowanego masażystę, który przeprowadzi masaż głęboki (czasami dość bolesny) oraz techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Kluczem do sukcesu jest jednak regularna praca w domu – na masowanie warto przeznaczyć 5 minut dziennie.
Bywa, że w okresie gojenia dojdzie do powikłań, które sprawią, że blizna po cc jest przerośnięta, zaczerwieniona, a nawet bolesna lub swędząca. W takim przypadku mówimy o bliznowcach, inaczej keloidach. Mogą one być dość szpecące, więc trudno się dziwić, że kobiety poszukują możliwości ich usunięcia.
Jednym z najskuteczniejszych, a zarazem mało inwazyjnych sposobów na przywrócenie brzucha do formy jest laseroterapia na blizny. Wiązka lasera (najczęściej frakcyjnego CO2 lub barwnikowego) bez naruszania powłok brzusznych prowokuje przebudowę tkanki, wspomaga regenerację i uelastycznia skórę – już po pierwszym zabiegu blizna jest bledsza i płytsza, ale zwykle potrzeba kilka sesji, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
Laseroterapia na blizny trwa ok. 30 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, najczęściej aplikowanym w formie kremu. Zdecydowana większość specjalistów odradza jednak wykonywania zabiegów laserowych podczas karmienia piersią i tej reguły warto się trzymać. Ceny kształtują się na poziomie 600-900 zł za jeden zabieg, więc nie jest to terapia tania.
Jeśli zawiedzie mobilizacja blizny po cc, można wypróbować również alternatywne formy terapii. Należą do nich w szczególności:
Wybór optymalnej metody usuwania blizny po cesarce powinien być poprzedzony konsultacją. Specjalista na bazie indywidualnych uwarunkowań, stanu zdrowia i blizny podpowie, z którego wariantu skorzystać. Czasami zalecane jest np. połączenie laseroterapii na blizny z podaniem osocza bogatopłytkowego. Wszystkie wspomniane wyżej sposoby należy jednak odłożyć na okres po zakończeniu karmienia piersią; każdy może też wywoływać skutki uboczne i ma swoje przeciwwskazania.
Jeszcze jednym powodem, dla którego warto jest poczekać przed inwestycją dużych pieniędzy do procedur kosmetyczno-chirurgicznych, jest magia czasu. Blizna po cesarce po roku od porodu bardzo często jest już prawie niewidoczną linią, którą na plaży łatwo zakryć bikini. Domowe metody mobilizacji blizny wykonywane sumiennie przez kilka lub kilkanaście miesięcy również są w stanie dokonać cudów, choć trzeba na nie nieco dłużej poczekać.
Za cierpliwością przemawia fakt, że żadna z metod usuwania blizn po cc nie sprawi, że nacięcie będzie zupełnie niewidoczne. Zamiast trapić się więc niedoskonałościami, które wcale nie są tak istotne, jak mogłoby się wydawać, może lepiej jest zaakceptować siebie w nowej roli mamy ze wszystkim, co macierzyństwo niesie ze sobą.
Bibliografia:
Dodaj komentarz