Strona główna » Jak pozyskać 500+ i inne świadczenia socjalne?

Jak pozyskać 500+ i inne świadczenia socjalne?

świadczenia socjalne

Komu należy się pomoc od Państwa z tytułu posiadania dzieci? Jak się o nią ubiegać? Odpowiadamy na ważne pytania w tym zakresie.

Program „500 +” wszedł w życie w 2016 r. i uważany jest za największy tego typu wysiłek socjalny w historii Polski. Jego zadaniem jest wspierać rodziców wychowujących niepełnoletnie dzieci, zwłaszcza rodziny wielodzietne. Co najważniejsze, pomoc adresowana jest do wszystkich do rodziców – zarówno samotnie wychowujących dzieci, zamożnych czy adopcyjnych. W wielu polskich domach owa dodatkowa kwota 500 złotych miesięcznie na jedno dziecka pomogła nie tylko związać koniec z końcem, ale także wesprzeć młodszą i starszą młodzież w realizacji osobistych pasji.

 

Pamiętaj! Pomoc „500 +” przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie bez względu na poziom dochodów rodziców. Przyznawane jest również na pierwsze dziecko (jedyne lub najstarsze), jeśli nie ukończyło ono 18 roku życia, a dochód na netto miesięcznie na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł (lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

 

Co trzeba zrobić, aby uzyskać świadczenie 500+?

Najłatwiej o świadczenie wnioskować jest za pomocą Internetu, a konkretnie:

 • Portalu informacyjno-usługowego emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (https://empatia.mpips.gov.pl/)
 • Platformę Usług Elektronicznych ZUS po założeniu stosownego konta (https://www.zus.pl/program-rodzina-500/zloz-wniosek-rodzina-500-i-dobry-start-przez-pue-zus)
 • Strony internetowe poszczególnych banków, w których mamy konto: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, BNP Paribas Bank Polska SA (także dla klientów byłego Raiffeisen w systemie moj.bnpparibas.pl), Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING BankŚląski SA, mBank SA, Nest Bank SA, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), Santander Bank Polska SA, SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, KASA Stefczyka, SKOK Śląsk

Ponadto istnieje możliwość osobistego złożenia wniosku w gminie lub przesłania go pocztą na adres Urzędu Gminy.

Kiedy wnioskować?

Wnioski składa się na okres jednego roku wyznaczony przez Ministerstwo – w 2021 r. jest to przedział od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Wnioski można składać w ciągu całego roku, ale wypłata świadczenia odbywa się od miesiąca złożenia wniosku do końca danego okresu świadczeniowego. Na kolejny okres należy w czas złożyć kolejny wniosek. Potwierdzenie o przyznaniu świadczenia otrzymuje się drogą elektroniczną na e-mail podany we wniosku lub w wersji papierowej w Urzędzie Gminy.

 

Świadczenie 500+ wypłacane jest na konto wskazane we wniosku lub w innych sposób dogodny dla rodzica, np. gotówką w kasie gminy lub przekazem pocztowym.

 

Czy do wniosku należy dołączać jakieś dokumenty?

Nie, o ile składamy wniosek o świadczenie niepodlegające kryterium dochodowemu (na drugie lub kolejne dziecko). Jeśli wnioskujemy o pomoc na pierwsze dziecko, należy dodatkowo załączyć oświadczenie o wysokości nieopodatkowanych dochodów wszystkich członków rodziny lub zaświadczenie z adekwatnego Urzędu Skarbowego o opodatkowaniu działalności lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego, bądź w razie potrzeby inne dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu. Pod uwagę brany jest przy tym dochód z roku kalendarzowego poprzedzającego okres, na który ustala się świadczenie!

Ponadto, jeśli wniosek składa osoba samotnie wychowująca dziecko, którego ojciec jest nieznany, wymagane jest dołączenie do wniosku również odpisu zupełnego aktu urodzenia.

Uwaga! W przypadku składania wniosku przez Internet wszystkie wymagane dokumenty można dołączyć w wersji elektronicznej!

O jakie inne świadczenia dla rodziny można wnioskować?

W ramach wspomnianego wyżej portalu emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można wnioskować również o przyznanie innych form pomocy, m.in.:

 • Dobry Start (300+) – jednorazowe świadczenie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, bez względu na dochody rodziców; przyznawane raz w roku do 20 roku życia pod warunkiem kontynuacji nauki.
 • Karty Dużej Rodziny – przeznaczoną dla rodziców wychowujących przynajmniej troje dzieci, niezależnie od dochodu; karta zapewnia zniżki na różne towary i usługi, w tym przejazdy kolejowe.
 • Jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. Becikowego) w wysokości 1000 zł przyznawaną rodzicom, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł netto.
 • Zasiłku rodzinnego wynoszącego od 95 do 135 zł miesięcznie (w zależności od wieku dziecka, aż do 24 roku życia) jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674,00 zł.

Więcej informacji znaleźć można na stronie MRiPS: https://www.gov.pl/web/rodzina

 


Na podstawie informacji:

https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi-dot-programu-rodzina-500-plus

https://www.zus.pl/program-rodzina-500

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona