Strona główna » Jak przekonać dziecko, że dzelenie się z innymi jest fajne

Jak przekonać dziecko, że dzelenie się z innymi jest fajne

Roczne czy dwuletnie dziecko nie rozumie dlaczego ma się dzielić z innymi dziećmi czy dorosłymi. Nastawione jest bardziej na branie niż dawanie. Wynika to z braku umiejętności postrzegania perspektywy drugiej osoby. To zupełnie normalne, że taki malec będzie protestował, gdy będziesz kazała mu oddać nową zabawkę innemu dziecku.

Wyobraź sobie, kupiłaś nową sukienkę i jeszcze nie zdążyłaś się nią nacieszyć. I wtedy przychodzi koleżanka obwieszczając Ci, że ma bardzo ważne spotkanie i nie ma w co się ubrać, a widziała u Ciebie taką fajną, nową kieckę. Pożyczysz tak po prostu? Czy dopadnie Cię myśl, to moje! Jeszcze sama w niej nie byłam i mam ją pożyczyć hmm wykluczone? Podobnie reagują i nasze pociechy, dlatego ważne jest, aby już od małego uczyć je, że dzielenie się z innymi jest fajne.

A my podpowiadany na co należy zwrócić uwagę:

* Gdy macie gości, poproś dziecko o pomoc, aby też mogło poczuć się gospodarzem. Zachęcaj je, aby częstowało gości przekąskami, ciasteczkami, chrupkami itp. Potem pochwal je za to. Poczuje się ważne, tym samym dawanie i dzielenie się zacznie mu się dobrze kojarzyć z zyskiem (poczuciem dumy), a nie ze stratą (zmniejszająca się ilość chrupków).

* Gdy wybieracie się pobawić poza dom, zabieraj kilka zabawek, tak aby dziecko żyło w poczuciu, że jak podzieli się nimi z innymi dziećmi to nie zabraknie zabawek dla niego.

* Żyj w zgodnie z dzieckiem i szanuj jego decyzje. Jeśli postanowiło nie dzielić się zabawkami i przy tym bardzo protestuje to nie rozporządzaj jego zabawkami mimo jego woli.

* Pochwał nigdy nie za wiele. Jeśli zauważysz, że Twoja pociacha sama z siebie podzieliła się zabawką z kolegą pochwal ją za to. Niewykluczone, że połasi się na kolejny komplement.

* Przestroga dla Ciebie – nie obrażaj i nie mów dziecku, że jest chytrusem itd. To nie rozwiąże problemu, a jest upokarzające. W perspektywie dorastania dziecko oswoi się z takim stanem i będzie wychodziło z założenie, że skoro jest chytrusem to mu wolno.

* Nie pozwalaj dziecku odbierać siłą zabawek innym dzieciom. Maluch musi zrozumieć, że inni też mają swoje prawa.

* Świeć przykładem. Pozwól malcowi na zabawę Twoimi rzeczami, jeśli o to poprosi. Wyjaśniaj dlaczego nie wolno brać rzeczy bez pytania, jeśli nie należą do niego. Bądź cierpliwa i zawsze opieraj się na Waszych doświadczeniach. Dziecko potrzebuje czasu na przyswojenie wiedzy. Sama proponuj wymianę tak na chwilkę, a potem stopniowo wydłużaj czas.

* Przypominaj dziecku, że dzielenie się z innymi jest fajne. Nie napominaj go, tylko łagodnym głosem podpowiadaj, delikatnie sugeruj jak powinno się zachować.

* Ucz empatii poprzez przypominanie typu: „Lenka zasmuciła się, gdy nie pozwoliłaś jej pobawić się foremkami. Pamiętasz jak Tobie było przykro jak Zosia nie dała Ci się pobawić swoimi kucykami?”.

* Negocjuj. Ustal z dzieckiem, co może udostępnić innym, a czego nie pozwoli dotknąć za żadne skarby. Uszanuj jego decyzję.

* Nie zmuszaj dziecka do dzielenia się zabawkami. Jeśli nie chce to nie należy z tym walczyć. Twoja chęć nauczenia dziecka dobrych manier może wprowadzić konflikt w jego głowie. Zacznie się zastanawiać kto jest ważniejszy dla mamy – ono czy dziecko w podwórka.

* Uświadamiaj dziecku jakie może mieć korzyści z dzielenia się z innymi. Np. jeśli pożyczy lalkę koleżance to będą mogły pobawić się razem.

* Baw się z dzieckiem w wymienianie przedmiotów. Dzięki temu będzie miał poczucie, że jeśli coś pożyczy to ta rzecz wróci do niego.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki