Druga połowa ciąży to najwyższy czas, aby przygotować miejsce dla dzidziusia. Sprawdź, jakie wyposażenie będzie Ci niezbędne, a z którego możesz zrezygnować. Pomyśl też o adaptacji domu do potrzeb niemowlęcia.
Większość kobiet w trzecim trymestrze zaczyna odczuwać tzw. syndrom wicia gniada. To podświadomy instynkt każe Ci przygotować dom na nadejście nowego członka rodziny – tak, aby było mu z Wami jak najlepiej. Zwyczaj ten obserwuje się także u wielu gatunków ssaków, więc można śmiało powiedzieć, że to Matka Natura bierze górę!
Wśród oczekujących potomka rodziców panuje moda na urządzanie dziecięcych pokoiczków. Faktycznie, wybieranie barwy ścian, tapet, łóżeczka czy dekoracji wspaniale umila czas ciąży i pozwala skupić się na pozytywach. Ale z racjonalnego punktu widzenia takie przygotowanie nie są wcale konieczne!
Większość niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia śpi bowiem w sypialni rodziców, a pokoju do zabaw jeszcze nie potrzebują – i tak cały swój aktywny czas chcą spędzać z opiekunami. Stąd miejsce do spania dla noworodka aranżuje się zazwyczaj w sypialni u rodziców, a dzienny kącik w salonie, gdzie spędzamy większość czasu.
Przeciwko przygotowaniu nowego pokoju przemawia również zdrowie ciężarnej, która powinna unikać świeżych farb, klejów do tapet i podłóg, a nawet nowych mebli, jeśli wykonane są ze sklejki. Pokoik dla dziecka można więc przygotować na pierwsze albo drugie urodziny – plusem tego rozwiązania jest fakt, że gdy poznacie lepiej swoją pociechę, jej charakter i upodobania, łatwiej będzie zaaranżować optymalną przestrzeń.
W wersji minimalistycznej, ale bardzo racjonalnej, niemowlę będzie więc potrzebować własnego łóżeczka z dobrej jakości materacykiem oraz śpiworkiem lub otulaczem i kocykiem na dni cieplejsze. Klasyczne drewniane łóżeczka, bardzo praktyczne i lubiane, dobrze jest zabezpieczyć tekstylnym ochraniaczem, tak, aby maluszek nie ranił się o szczebelki.
Co zamiast łóżeczka? https://niebieskiepudelko.pl/lozeczko-dla-dziecka/
Dodatkowo można zakupić funkcjonalną komódkę do przewijania, w której znajdzie się miejsce na pieluszki, kosmetyki i odpad. Alternatywną propozycją jest przewijak nakładany na łóżeczko. Na ubranka dziecka potrzeba wygenerować ponadto 2-3 spore szuflady- śpioszków będzie dużo, bo tempo brudzenia jest w pierwszym roku zawrotne!
Do podstawowego wyposażenia potrzebnego już w momencie powrotu do domu po porodzie należy również wanienka dla dziecka oraz miejsce do zabawy/gimnastyki na brzuszku. W tej ostatniej roli idealnie sprawdza się mata edukacyjna – niekoniecznie z pałąkiem.
Z krzesełkiem do karmienia możecie się wstrzymać – maluszek będzie z niego korzystać, dopiero jak nauczy się samodzielnie siadać, czyli zwykle po 6 miesiącu życia. Wcześnie do karmienia pierwszymi stałymi posiłkami przyda się natomiast leżaczek-bujaczek, który można stosować od 3-4 miesiąca życia.
Bez względu na to, jak bardzo masz na nie ochotę, dekoracje nie są niezbędne w domu z małym dzieckiem. Ani obrazki i girlandy, ani litery imienia na ścianę, ani pluszowe maskotki nie zrobią na dziecku wrażenie przez cały pierwszy rok jego życia. Przytulanki w łóżeczku są wręcz zakazane.
Karuzela nad łóżeczko również nie jest zakupem koniecznym. Owszem, jest to atrakcja zapewniająca maluszkowi stymulację i służącą pomocą w zasypianiu, ale troskliwi rodzice mogą ją z powodzeniem zastąpić. Przydatne, ale niekoniecznie niezbędne są również sterylizator do butelek czy elektroniczna niania – decyzja o kupnie zależy wyłącznie od domowego budżetu.
Na etapie ciąży może się Wam wydawać, że minie sporo czasu, zanim maluszek zacznie dokazywać i samodzielnie przemieszczać się po domu. W rzeczywistości pierwsze tygodnie mijają bardzo szybko, a rodzice nie mają nigdy na nic czasu. Stąd już na etapie ciąży możesz pomyśleć o babyproofingu, czyli zabezpieczaniu domu przed wszędobylskim, pomysłowym niemowlęciem, który może ruszyć z miejsca jeszcze przed ukończeniem szóstego miesiąca.
Zapoznaj się z naszymi wskazówkami: https://niebieskiepudelko.pl/babyproofing/
Niestety, małe dzieci to również choroby, a błahy katar u niemowlaka bywa dla rodziców gehenną. Jeśli chcesz zawczasu zadbać o zdrową atmosferę z domu i aktywnie wspomagać zdrowie dróg oddechowych maluszka, rozważ zakup oczyszczacza powietrza i/lub nawilżacza – na rynku jest wiele urządzeń typu 2w1. Okazują się one niezastąpione w okresie infekcji oraz w przypadku małych alergików.
Tagi: akcesoria dziecięce, przygotowanie pokoju dla noworodka, urządzanie pokoju
Dodaj komentarz