Z pewnością większość przyszłych mam staje przed dylematem: iść do szkoły rodzenia czy nie? Są argumenty za, być może znajdziemy także jakieś przeciw. Zastanówmy się nad niektórymi obawami, jakie mogą towarzyszyć przyszłym mamom.

Przede wszystkim należy rozważyć, czym powinnyśmy kierować się przy podjęciu decyzji o uczęszczaniu do szkoły rodzenia. Np. czy szkoła znajduje się przy szpitalu? Czy szpital wymaga uczęszczania do szkoły rodzenia? Czy osoby prowadzące zajęcia w szkole rodzenia są związane z oddziałem położniczym – czy jest to personel medyczny?
Ważnym elementem ZA jest sam program zajęć. Po zapoznaniu się z nim, należy zastanowić się, czy zagadnienia proponowane przez szkołę rodzenia mogą być dla nas przydatne. Niewątpliwie argumentem przemawiającym ZA są przydatne zajęcia praktyczne dotyczące karmienia piersią, właściwego przewijania maluszka, ubierania niemowlęcia czy jego kąpieli. Oczywiście rynek obfituje w pozycje książkowe związane z całym okresem ciąży oraz pielęgnacją dziecka. Tylko czy lektura książki zastąpi praktyczne zajęcia jakie są prowadzone w szkole rodzenia? Obligatoryjne jest uczestnictwo mężczyzny (osoby drugiej) podczas zajęć. I tu kolejny argument: oswojenie przyszłego tatusia z maleństwem. Doinformowany tatuś to niepanikujący tatuś, a wręcz przeciwnie – chętny do pomocy i wspierający mamę. Na zajęcia zapraszani są rodzice, którzy uczęszczali do szkoły rodzenia i „rodzili” razem. Opowiadają o swoich doświadczeniach z porodu. Oto kilka TAK za szkołą rodzenia, jakie znaleźliśmy na forach:

„*  Kiedy chcemy mieć poród rodzinny, a mąż nie jest do tego przekonany. Wtedy uczestniczenie w takich zajęciach i spotkanie innych ojców będących w podobnych sytuacjach zazwyczaj pomaga przyszłemu tacie i decyzja jest na “tak”.

* Kiedy nie mamy ciężarnych koleżanek, nikt z otoczenia nie rozumie naszego stanu – wtedy można potraktować szkołę jako czas na dopieszczanie swojej ciąży i psychiki. Na takich zajęciach jesteście najważniejsze jako przyszłe mamy i nikogo nie nudzi kwestia wyprawki czy smółki.

* Szkoła jest też dobrą opcją dla tych kobiet, które są samotnymi mamami. Zajęcia dają duże wsparcie. ‘Samotne mamy” to też te, które nie mają wokół siebie rodziny, znajomych itd. Wtedy kurs jest szansą na spotkanie nowych znajomych, z którymi można utrzymywać kontakty po urodzeniu się dzieci.”

Czy są jakieś argumenty na NIE?

Można zastanowić się, na ile przydatna jest wiedza przekazana w szkołach rodzenia. Argumentem mówiącym NIE szkołom rodzenia być może jest stres i ból jaki towarzyszy podczas porodu. Bo tak na dobrą sprawę, to która z kobiet chodząca do szkoły rodzenia zastanawiała się podczas akcji porodowej jak ma oddychać albo jak się ułożyć (szczególnie gdy na niektórych porodówkach personel nie akceptuje różnych „wymyślnych” pozycji podczas porodu). O ile prawidłowe oddychanie pomocne może być przy pierwszych skurczach, jakie nas dopadną i zanim dojedziemy do szpitala, o tyle już na porodówce w pełni bólu niekoniecznie. Innym argumentem jest stwierdzenie innych matek, które były w szkole rodzenia i stwierdziły, że to wydane niepotrzebnie pieniądze i to „bez sensu”, mało tego tylko nastraszą ciężarną, że do porodu chodzi przerażona.
 
Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się pod koniec drugiego trymestru lub na początku trzeciego trymestru. Nawet jeśli zajęcia trwają tylko sześć tygodni (zazwyczaj od 6. do 12. tygodnia), to warto je odbyć wcześniej tak, aby nie kończyły się tuż przed terminem porodu.

Drogie przyszłe mamy – mamy nadzieję, że artykuł ten będzie Wam choć trochę pomocny.

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NO i nie wiem czy będzie mnie stać na to

I tak boję się bólu…

Forum

Forum

Najnowsze artykuły

Advertisement

Imiona