Strona główna » Ciąża i poród » Poród » Co musisz wiedzieć o porodzie » 4 okresy porodu: jak przebiega poród i na jakie fazy się dzieli?

4 okresy porodu: jak przebiega poród i na jakie fazy się dzieli?

fazy porodu

I OKRES PORODU

… trwa od momentu wystąpienia regularnych skurczów porodowych do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Skurcze stają się coraz częstsze i silniejsze i pod koniec tego okresu występują co dwie – trzy minuty i trwają od 30 do 60 sekund. W tym czasie skraca się i rozwiera szyjka macicy, a główka dziecka schodzi w dół kanału rodnego. Średnica całkowicie rozwartej szyjki macicy wynosi około 10 cm. Pamiętaj, że w czasie trwania skurczu do dziecka dociera mniejsza ilość krwi i tlenu. Możesz pomóc swojemu dziecku, prawidłowo oddychając. Oddechy w trakcie skurczów oraz w przerwie między skurczami powinny być spokojne, długie. Zapewnia to tzw. brzuszny tor oddychania. Warto ćwiczyć to w  trakcie zajęć w szkole rodzenia. Oddychanie torem brzusznym, czyli przeponowe, polega na tym, że w czasie wdechu brzuch unosi się do przodu (,,brzuch rośnie” w czasie wdechu). Ten sposób oddychania zapewnia Twojemu dziecku najlepsze dotlenienie oraz łagodzi odczuwanie bólu.

II OKRES PORODU

… to czas przechodzenia dziecka przez kanał rodny i rodzenia się na zewnątrz. Skurcze zmieniają swój charakter i są odczuwane jako parcie. W tym okresie, współpracując z położną, powinnaś je wzmocnić przez świadome parcie w czasie skurczu. Polega to na nabieraniu powietrza w chwili największego nasilenia skurczu, i wstrzymywaniu oddechu z jednoczesnym napięciem mięśni brzucha. W przerwie między skurczami pamiętaj o głębokim i spokojnym oddychaniu. W ciągu jednego skurczu wykonujesz dwa – trzy parcia. Po kilku takich  skurczach główka zstępuje do pochwy, pokazuje się w szparze sromowej, po czym rodzi się na zewnątrz. W następnym skurczu rodzi się tułów i kończyny dziecka. Kiedy położna położy maleństwo na Twoim brzuchu i usłyszysz jego pierwszy krzyk (tzw. pierwszy oddech), zapomnisz o całym trudzie. W tym czasie dziecko będzie jeszcze połączone z Tobą pępowiną, która wkrótce zostanie przecięta.

Po odpępnieniu noworodka istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej. Krew pępowinowa jeszcze do niedawna traktowana była jako powstały podczas porodu odpad pooperacyjny. Dzięki postępowi w medycynie jej kliniczne znaczenie nabrało zupełnie nowego wymiaru. Komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej okazały się najlepszym materiałem do wykorzystania w postaci przeszczepu krwiotwórczego, potocznie zwanego przeszczepem szpiku kostnego, będącego często jedynym ratunkiem w leczeniu białaczek, choroby popromiennej i poważnych zaburzeń układu immunologicznego. Krew pępowinową można pobrać zaraz po urodzeniu się dziecka, a przed porodem łożyska.

Lekarz trzymający dziecko tuż po porodzie

III OKRES PORODU

… to czas, kiedy rodzi się łożysko. Przez całą ciążę zapewniało ono dziecku dopływ tlenu i substancji odżywczych.

IV OKRES PORODU

… to tzw. wczesny okres poporodowy. Będziesz teraz pod ścisłą obserwacją położnej. Kontrolowana będzie obfitość krwawienia i Twój stan ogólny po tym ogromnym dla organizmu wysiłku. Położnik sprawdzi, czy nie doszło do uszkodzeń szyjki macicy i pochwy, a jeśli miałaś nacięte krocze, to teraz będzie ono zszywane. Po tym wszystkim możesz wstać, wziąć prysznic, ale najprawdopodobniej będziesz miała ochotę raczej przespać się lub poleżeć w spokoju przez pewien czas.

Fazy porodu

I okres porodu

  • rozwieranie szyjki macicy, zstępowanie części przodującej
  • trwa kilka do kilkunastu godzin

II okres porodu

  • poród dziecka na zewnątrz
  • trwa od kilkunastu minut do 2 godzin

III okres porodu

  • wydalenie łożyska
  • trwa do trzydziestu minut

IV okres porodu

  • lekarz kontroluje szyjkę macicy i pochwę, zszywa obrażenia i / lub nacięte krocze
  • przez 2 godziny pozostajesz pod ścisłą opieką położniczą
Matka trzymająca swoje nowo narodzone dziecko po porodzie w szpitalu.

 

W czasie porodu pamiętaj o częstym oddawaniu moczu, gdyż możesz nie odczuwać potrzeby opróżniania pęcherza, a jego zbyt duże wypełnienie hamuje zstępowanie główki.

W większości ośrodków zabrania się spożywania pokarmów i picia płynów w czasie porodu. Wypełniony żołądek mógłby być bowiem przyczyną powikłań, gdyby zaszła konieczność zastosowania  znieczulenia ogólnego. Uczucie pragnienia i suchości w ustach może być zniesione poprzez przepłukiwanie i zwilżanie ust, a także ssanie kostki lodu. Wiadomo jednak, że poród wymaga od organizmu wiele wysiłku. W przypadku długiego porodu mogą wystąpić niedobory energii oraz płynów (wody i elektrolitów). Wówczas lekarz może zalecić ich uzupełnienie  przez podawanie dożylne w kroplówce specjalnych roztworów. Obecne aparaty do przetoczeń dożylnych pozwalają na swobodne zginanie i poruszanie ręką oraz na zmiany pozycji bez ryzyka uszkodzenia żyły.

 

 

 

 

Instagram
Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tor oddychania przeponowyto ponoc nie tosamo co tor oddychania brzuszny – takie informacje mam ze szkoły rodzenia…

Advertisement

Imiona