Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Połóg Co trzeba wiedzieć o połogu? Jak radzić sobie z problemami laktacyjnymi?

Jak radzić sobie z problemami laktacyjnymi?

Nierozerwalnym tematem z okresem połogu jest oczywiście karmienie naturalne. Karmienie piersią jest naturalną konsekwencją ciąży i porodu. Jest najkorzystniejszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia przynoszącym korzyści zdrowotne bezpośrednio po porodzie, jak i odległe dla Ciebie i dziecka. Zwróć uwagę, jakie są korzyści dla matki i dla dziecka, poznaj zasady i cechy dobrego karmienia piersią, a także problemy z jakimi możesz się borykać, i jak sobie z nimi radzić oraz jaką dietę powinnaś stosować.

Oceniając piersi musisz zwrócić uwagę na ich kształt, rozmiary, stan brodawek. W pierwszym – drugim dniu połogu piersi są miękkie, o jednorodnej konsystencji. W trzeciej dobie połogu są bardziej ocieplone i napięte. Bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie karmienia. Przez pierwsze kilka dni laktacji gruczoły sutkowe wydzielają siarę, której skład charakteryzuje się dwukrotnie większą niż w mleku dojrzałym zawartością białek, zwłaszcza odpornościowych oraz mniejszą ilością tłuszczów i laktozy.

Ssanie piersi przez noworodka zapobiega nawałowi pokarmu i regulacji rozmiarów laktacji.
Prawidłowa brodawka sutkowa wystaje z otoczki ponad jej powierzchnię. Pielęgnacja piersi polega na obmywaniu ich podczas kąpieli całego ciała. Unikaj częstego ich mycia mydłem, ponieważ może ono spowodować wysuszenie brodawek i skłonność do pęknięć. Powinnaś nosić w tym okresie biustonosz, ponieważ pozwala on na podtrzymanie i uniesienie ciężkich piersi, co sprzyja prawidłowemu ich ukrwieniu, a zwłaszcza drożności przewodów wyprowadzających.

W czasie karmienia dziecko stymuluje zakończenia nerwowe znajdujące się na otoczce i brodawce sutkowej. Drugiego dnia po porodzie sutki stają się twardsze i cięższe. Trzeciego dnia zwykle zaczyna się wydzielanie mleka w takich ilościach, które mogą zapewnić noworodkowi zaspokojenie jego potrzeb w zakresie odżywiania. Piersi ulegają dalszemu powiększeniu, stają się jeszcze twardsze i niekiedy bolesne. W czasie przypadającym na kolejne karmienie, piersi stają się wyraźnie twardsze, a po karmieniu miękkie. Te zmiany będą występowały do końca karmienia piersią.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona