Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Dookoła ciąży Kompletujemy wyprawkę Jak skompletować pierwszą wyprawkę dla dziecka?

Jak skompletować pierwszą wyprawkę dla dziecka?

Jak-skompletować-pierwszą-wyprawkę-dla-dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromne przeżycie dla młodych rodziców, niezależnie od tego czy jest to ich pierwszy potomek czy też nie. Przygotowania do pojawienia się malucha są bardzo wymagające i zwykle długotrwałe, a ich początkowym etapem jest pierwsza wyprawka dla dzieci, która zabierana jest do szpitala. Jeśli chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać i o czym należy pamiętać, przeczytaj artykuł.

Kiedy rozpocząć przygotowania do przyjścia maleństwa na świat?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to bardzo emocjonujący okres, szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży, więc czas ten powinien zostać przeznaczony głównie na odpoczynek i cieszenie się chwilą. Wyprawkę dla dziecka warto jest przygotować wcześniej, aby w ostatniej chwili, gdy nadchodzi czas porodu, nie stresować się dodatkowo jej brakiem. Jest to szczególnie ważne, gdyż czasami zdarza się, że maleństwo postanawia zaskoczyć rodziców i pojawić się na świecie wcześniej niż zapowiadano. Właśnie dlatego większość mam decyduje się na szykowanie szpitalnej wyprawki między 5. a 7. miesiącem ciąży.

Najważniejsze kosmetyki w pierwszym zestawie dla dziecka

Jakie więc elementy powinna zawierać pierwsza wyprawka dla niemowlaka? Kosmetyki pielęgnacyjne to jedne z podstawowych akcesoriów niezbędnych podczas pobytu w szpitalu. Warto jest zaopatrzyć się w chusteczki nawilżane, preparaty na odparzenia i nawilżające (przystosowane oczywiście dla noworodków) oraz produkty myjące (chociaż one zwykle okazują się być zbędne, gdyż kąpiel odbywa się przy pomocy pielęgniarek).

Czy kosmetyki wystarczą?

Oczywiście, produkty kosmetyczne to jednak nie najważniejsze elementy, gdyż zdarza się nawet, że bywają zbędne, jeśli szpital dysponuje wszystkimi odpowiednimi produktami (warto o to dopytać przed porodem). Istnieją jednak inne, jeszcze bardziej przydatne rzeczy, które zawiera zazwyczaj pierwsza wyprawka dla niemowlaka. Są to m.in.:

 • Komplet ubranek (szczególnie ważne są tutaj body, tzw. pajacyki, czapeczki)
 • Pampersy
 • Pielucha tetrowa lub bawełniana
 • Smoczek
 • Becik, rożek lub kocyk

Wpływ pory roku na wyposażenie torby szpitalnej

Warto mieć na uwadze porę roku, kiedy maleństwo przychodzi na świat. Pierwsza wyprawka dla noworodka do szpitala zimą, powinna zawierać nieco inne wyposażenie, niż ta dla malucha pojawiającego się na świecie latem. Na co szczególnie warto zwrócić zimą?

 • Ciepłe ubranka na czas wyjścia ze szpitala – kombinezon lub śpiworek, będą dobrym rozwiązaniem, gdyż otulą dziecko i zapewnią mu ciepło. Maluchy nie są przyzwyczajone do niskich temperatur, więc nieodpowiedni ubiór może spowodować groźne infekcje.
 • Kosmetyki ochronne – przydają się do nałożenia, przed wyjściem na zewnątrz, na te miejsca, które są wystawione na działanie mrozu (np. twarz).
 • Akcesoria do wózka/nosidełka takie jak parasol czy osłonka – są użyteczne, gdy pada deszcz lub śnieg.

Komfort mamy jest równie ważny….

Kwestie wyposażenia istotnego dla noworodków w szpitalu warto jest skonsultować z lekarzem lub położną, którzy doradzą jakie elementy są najważniejsze, a o czym niekoniecznie trzeba pamiętać. Warto jest również zorientować się co oferuje szpital, w którym maleństwo ma się urodzić, gdyż zdarza się, że spora część niezbędnych elementów jest dostępna na miejscu i można z nich swobodnie korzystać. Nie można też zapominać, że nie tylko maluch potrzebuje kompletnej wyprawki, ale także mama, która razem z nim spędzi kilka dni w szpitalu. Jest to czas regeneracji jej organizmu, dlatego powinna czuć się maksymalnie komfortowo, by po powrocie do domu być w pełni sił.

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Udział w Niebieskim Konkursie
 • Darmowe e-booki
 • Darmowe szkolenia online
 • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
 • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
 • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona