Strona główna » Przedszkole » Nauka i zabawa » Nauka i rozwój » Jak uczyć dziecko języków obcych w jego wolnym czasie?

Jak uczyć dziecko języków obcych w jego wolnym czasie?

jak uczyć dziecko obcych języków

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach jednym z największych atutów. Naukowcy podpowiadają tymczasem, że najłatwiej jest uczyć się za młodu…

Bycie poliglotą to nie tylko otwarta ścieżka do międzynarodowej kariery i łatwość podróżowania. Badania potwierdzają, że ludzie władający kilkoma językami mają lepszą pamięć i zdolność do koncentracji, a także pełniej rozwinięte umiejętności krytycznego myślenia, rozwiązania problemów i aktywnego słuchania. Któż nie chciałby tak wyposażyć swego dziecka na przyszłość?

Poza tym podkreśla się również korzyści związane z nawiązywanie kontaktów, zrozumieniem innych kultur i dostępem do światowej literatury. Wreszcie, znajomość obcych języków wspiera poczucie własnej wartości i wspomaga proces racjonalnego podejmowania decyzji!

Czemu warto uczyć się za młodu?

Małe dzieci szybciej i łatwiej uczą się języków obcych. Ten naukowo potwierdzony fakt wiąże się z neuroplastycznością młodego mózgu, u którego neuronów jest znacznie więcej (wymierają one z czasem), a tworzenie nowych obwodów pamięciowych przychodzi bez trudu. Im później rozpoczniemy naukę języka, tym bardziej problematyczne jest wykorzystanie „pozostałych” jeszcze zasobów neuronowych.

Ale to nie wszystko. Małe dzieci uczą się języków w sposób bardziej naturalny, kontekstualny, i nie muszą ślęczeć na tabelkami czy definicjami. Ponieważ ich zasób słów jest mniejszy, opanowanie podstaw jest znacznie łatwiejsze, a język potem rozwija się stopniowo bez sztucznych gramatycznych ograniczeń. Odpadają również takie przeszkody jak strach przed niepoprawną wymową.

Jak uczyć dziecko języków obcych w domu?

Zanim jeszcze maluszek trafi do przedszkola z programem nauki języka angielskiego, można zrobić dużo, aby pomóc mu osłuchać się z językiem. Obserwacje dowodzą, że małe dzieci uczą się nie tyle przez aktywne studiowanie, co poprzez ekspozycje na dźwięki i słowa. W efekcie potrzebują dużo czasu i stałego kontaktu z językiem, raczej niż skoncentrowanych lekcji.

Nie musisz przy tym sam być mistrzem języka obcego, aby pomóc swojemu dziecku przyswoić podstawy. Naturalnie, ważna jest dobra wymowa – jeśli jej nie masz, wykorzystaj raczej zabawki edukacyjne z funkcją językową czy materiały on-line.

Oto kilka dobrych pomysłów jak uczyć dziecko angielskiego (i innych języków) w domu:

  • Ucz przez powtarzanie – nie ma lepszej techniki na przyswajanie nowych słówek niż ich powtarzanie. Jeśli pokażesz dziecku, że miś to „bear”, a piłka to „ball”, powtórzcie te wyrazy następnego dnia, za trzy dni i za tydzień. Lepiej więcej powtarzać niż wprowadzać wciąż nowy materiał.
  • Korzystaj z gestów i demonstracji – niewerbalna komunikacja sparowana z uczeniem się słownictwa pozwala dziecku łatwiej zapamiętywać konkretne pojęcia.
  • Już niemowlętom możesz puszczać na wieczór proste angielskie kołysanki. Pomogą one osłuchać się z brzmieniem obcych zgłosek, akcentem, intonacją.
  • Stwórz pozytywne środowisko do nauki – dla maluchów przyswajanie języka ma być frajdą, idealnie angażującą większą część członków rodziny. Nie może być tutaj miejsca na gniew, wyśmiewanie czy poczucie winy.
  • Wykorzystaj różne techniki – obrazki, piosenki, wierszyki, wspólne rysowanie, pokazywanie przedmiotów palcem, itd. Im bardziej różnorodna stymulacja, tym większa szansa na sukces.
  • Bawcie się w obcym języku – liczenie, kolory, proste rzeczowniki – to wszystko można wykorzystać w zabawie w chowanego, szaradach i innych prostych grach.
  • Oglądajcie razem bilingualne książeczki – pokazujcie sobie poszczególne obrazki i nazywajcie je w obcym języku. Na rynku dostępne są też specjalne wydawnictwa umiejętnie wplatające obce słowa w teksty w języku ojczystym.
  • Obcojęzyczna telewizja – eksperci są zgodni, że małe dzieci nie powinny oglądać dużo telewizji. Jeśli już jednak chcesz puszczać malcowi bajki (np. dla zajęcia jego uwagi), wybieraj te obcojęzyczne, a najlepiej edukacyjne. Dziecku na pewno się będzie podobać, a każda godzina spędzona przed ekranem zaprocentuje osłuchaniem się obcym brzmieniem.

Nauka poza domem

Już trzyletnie dzieci mogą być angażowane w różne pozadomowe zajęcia mające na celu zapoznanie z podstawami języka obcego. Doskonałym pomysłem jest przedszkole z angielskim, gdzie słownictwa uczy się przez zabawę, ale i interakcje z rówieśnikami. Poza tym wiele mam chwali sobie opiekunki do dzieci władające biegle językiem obcym i korzystające z niego podczas opieki nad maluchem. W wielu szkołach językowych organizuje się także specjalne kursy dla przedszkolaków, które prowadzone są w sposób odpowiadający cierpliwości i aktywności kilkulatków.

Pamiętaj! Wszystkie podstawy językowe, które Twoje dziecko przyswoi za młodu, ułatwią mu naukę w przyszłości!

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki