Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach jednym z największych atutów. Naukowcy podpowiadają tymczasem, że najłatwiej jest uczyć się za młodu…
Bycie poliglotą to nie tylko otwarta ścieżka do międzynarodowej kariery i łatwość podróżowania. Badania potwierdzają, że ludzie władający kilkoma językami mają lepszą pamięć i zdolność do koncentracji, a także pełniej rozwinięte umiejętności krytycznego myślenia, rozwiązania problemów i aktywnego słuchania. Któż nie chciałby tak wyposażyć swego dziecka na przyszłość?
Poza tym podkreśla się również korzyści związane z nawiązywanie kontaktów, zrozumieniem innych kultur i dostępem do światowej literatury. Wreszcie, znajomość obcych języków wspiera poczucie własnej wartości i wspomaga proces racjonalnego podejmowania decyzji!
Małe dzieci szybciej i łatwiej uczą się języków obcych. Ten naukowo potwierdzony fakt wiąże się z neuroplastycznością młodego mózgu, u którego neuronów jest znacznie więcej (wymierają one z czasem), a tworzenie nowych obwodów pamięciowych przychodzi bez trudu. Im później rozpoczniemy naukę języka, tym bardziej problematyczne jest wykorzystanie „pozostałych” jeszcze zasobów neuronowych.
Ale to nie wszystko. Małe dzieci uczą się języków w sposób bardziej naturalny, kontekstualny, i nie muszą ślęczeć na tabelkami czy definicjami. Ponieważ ich zasób słów jest mniejszy, opanowanie podstaw jest znacznie łatwiejsze, a język potem rozwija się stopniowo bez sztucznych gramatycznych ograniczeń. Odpadają również takie przeszkody jak strach przed niepoprawną wymową.
Zanim jeszcze maluszek trafi do przedszkola z programem nauki języka angielskiego, można zrobić dużo, aby pomóc mu osłuchać się z językiem. Obserwacje dowodzą, że małe dzieci uczą się nie tyle przez aktywne studiowanie, co poprzez ekspozycje na dźwięki i słowa. W efekcie potrzebują dużo czasu i stałego kontaktu z językiem, raczej niż skoncentrowanych lekcji.
Nie musisz przy tym sam być mistrzem języka obcego, aby pomóc swojemu dziecku przyswoić podstawy. Naturalnie, ważna jest dobra wymowa – jeśli jej nie masz, wykorzystaj raczej zabawki edukacyjne z funkcją językową czy materiały on-line.
Oto kilka dobrych pomysłów jak uczyć dziecko angielskiego (i innych języków) w domu:
Już trzyletnie dzieci mogą być angażowane w różne pozadomowe zajęcia mające na celu zapoznanie z podstawami języka obcego. Doskonałym pomysłem jest przedszkole z angielskim, gdzie słownictwa uczy się przez zabawę, ale i interakcje z rówieśnikami. Poza tym wiele mam chwali sobie opiekunki do dzieci władające biegle językiem obcym i korzystające z niego podczas opieki nad maluchem. W wielu szkołach językowych organizuje się także specjalne kursy dla przedszkolaków, które prowadzone są w sposób odpowiadający cierpliwości i aktywności kilkulatków.
Dodaj komentarz