Jeśli poród przebiegł bez komplikacji, a stan zdrowia noworodka jest dobry, już w 2-3 dobie po urodzeniu możecie wrócić do domu. Od tego momentu sporą część waszego czasu będzie pochłaniała opieka nad dzieckiem, karmienie go i pielęgnacja. W jaki sposób przygotować domową przestrzeń, by była odpowiednia dla noworodka?

Kącik do przewijania

Czy wiedzieliście, że jeżeli z sumujemy czas poświęcony na przewijanie dziecka, zajmie Wam to około dwóch miesięcy Waszego życia? Dlatego warto prawidłowo przygotować stanowisko, na którym wygodnie będziecie zmieniać pieluchy i dokonywać zabiegów pielęgnacyjnych. Najpraktyczniejsze rozwiązanie to zakup przewijaka posiadającego blat mniej więcej na wysokości naszego pasa.W niedużym mieszkaniu sprawdzi się składane stanowisko do przewijania niemowląt mocowane do ściany.

O tym musicie pamiętać:

  • Ważne jest, aby w kąciku do przewijania znalazło się miejsce na ustawienie tacy z produktami pielęgnacyjnymi.
  • Powinniśmy również zakupić pojemnik na zużyte pieluchy. Dostępne są kosze izolujące zapach pieluch od otoczenia.
  • Kiedy przewijasz dziecko, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 24-25oC. Zapobiegnie to wychłodzeniu malucha i pojawieniu się ataku czkawki.

Sypialnia

To miejsce, w którym Wasze małe dziecko będzie spędzać znaczną część swojego czasu. Koniecznie więc musicie zadbać o to, aby było wygodne i bezpieczne. Podstawą jest wybór odpowiedniego materaca i łóżeczka.

W pierwszych miesiącach życia dziecka dobrze jest wybrać materac o większej twardości –zdrowszy dla kręgosłupa, zmniejszający też możliwość wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Klasa twardości materaca – miękki, twardy, średni – zazwyczaj podawana jest na opakowaniu lub w opisie technicznym. Niektórzy producenci oferują materace dwustronne – do ukończenia roku dziecko śpi wtedy na twardszej części. W tym czasie nie ma również konieczności stosowania poduszki. Najbezpieczniejszy w zastosowaniu będzie materac wykonany z niealergizujących, przepuszczalnych materiałów syntetycznych. Zwolennicy rozwiązań naturalnych powinni pamiętać, że materac wypełniony włóknem kokosowym lub trawą morską może uczulić małe dziecko.

Łóżko

Większość łóżeczek dostępnych w sprzedaży wyposażonych jest w regulowaną, kilkupoziomową wysokość spania. Dno łóżeczka obniżamy wraz ze wzrostem aktywności dziecka – po raz pierwszy warto to zrobić już w 4 miesiącu życia dziecka, gdy zaobserwujemy, że zaczyna kołysać się na boki.

O tym musicie pamiętać:

  • Zadbaj o dokładne dopasowanie materaca do łóżeczka – powinien ściśle przylegać do szczebli łóżka.
  • Temperatura w pokoju niemowlęcia podczas snu powinna wynosić około 20-22oC. Zbyt wysoka temperatura sprzyja przegrzewaniu dziecka, czego skutkiem może być między innymi spadek odporności lub kłopoty z oddychaniem.
  • Optymalny poziom nawilżenia dziecięcej sypialni to około 60-70% wilgotności. Zbyt suche powietrze powoduje wysychanie śluzówki nosa, osłabiając tym samym naturalną barierę immunologiczną.

Spać razem czy osobno?

Zdania na temat tego, czy dziecko powinno spać w łóżku z rodzicami czy osobno, są podzielone. Psychologowie podkreślają, że bliskość mamy zwiększa poczucie bezpieczeństwa u noworodka. Przeciwnicy spania z dzieckiem uważają natomiast, że wspólne spanie może grozić niebezpiecznym dla życia dziecka przyduszeniem. Pośrednim, bezpiecznym rozwiązaniem, jest ustawienie łóżeczka niemowlęcia lub dostawki tuż przy łóżku rodziców. Pozwala to zachować bliskość, bez jednoczesnego przyzwyczajania dziecka do stałej obecności w łóżku rodziców.

Wasze niepokoje: jak sobie radzić?

Pierwsze chwile w domu po powrocie ze szpitala często niepokoją młodych rodziców. Czy zapewniamy dziecku odpowiednie warunki? Co zrobić, gdy męczy go kolka, gorączka, wysypka? W takich momentach młodzi rodzice potrzebują natychmiastowej pomocy. Mogą skorzystać z telefonicznej pomocy medycznej. Wykwalifikowani eksperci czuwają dwadzieścia cztery godziny na dobę udzielając informacji na temat niepokojących objawów u dziecka oraz danych teleadresowych najbliższych pediatrycznych placówek medycznych. Aby uzyskać pomoc w nagłych przypadkach, wystarczy przed ukończeniem przez dziecko 3 miesiąca życia zarejestrować się na stronie www.aviva.pl/mlodzi-rodzice.

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona