pas ciążowy

Na liście koniecznych zakupów dla przyszłych mam coraz częściej pojawia się pas ciążowy. Czemu służy i czy faktycznie musisz go mieć?

Pas ciążowy to pojęcie dość ogólne, które przybiera wiele różnych form. Generalnie chodzi jednak o opaskę noszoną pod brzuchem, która ma za zadanie wspomagać ciało w obliczu poważnych zmian strukturalnych. Nie tylko wzrost wagi, ale i zmiana środka ciężkości w późniejszych stadiach ciąży wywierają ogromny wpływ na postawę i samopoczucie przyszłej mamy. Pas ciążowy został wymyślony po to, aby ulżyć kobiecie w trudach noszenia dziecka w łonie.

Dlaczego warto nosić pas ciążowy?

Jeśli na liście twoich największych ciążowych bolączek znajdują się bóle pleców, to znak, że możesz faktycznie skorzystać na noszeniu pasa ciążowego. Dzięki odpowiedniemu naciskowi w okolicach miednicy pozwala on inaczej rozłożyć napięcia mięśniowe przy chodzeniu i staniu. W efekcie dokuczliwe bóle krzyża i dolnej części pleców ulegają złagodzeniu, a wiele kobiet odczuwa również ulgę w kontekście dyskomfortu bioder i ścięgien w pachwinach oraz kończynach dolnych. Korzyści te można zauważyć już na początku drugiego trymestru, gdy hormony zaczynają zmieniać sposób, w jaki funkcjonuje nas układ mięśniowo-szkieletowy.

Oprócz złagodzenia bólu poprawie ulega również postawa ciała, co w długiej perspektywie przekładać się może na ograniczenie przykurczów szyjnych i zmęczenia stóp oraz polepszoną równowagę. Zdaniem wielu fizjoterapeutów noszenie pasa ciążowego pozwala również na dłuższe zachowanie aktywności fizycznej – nawet pod koniec trzeciego trymestru pomaga on żwawo maszerować czy truchtać.

W szczególny sposób z dobrodziejstw pasa ciążowego skorzystać mogą kobiety spodziewające się bliźniaków, panie bardzo szczupłe, a także wszystkie ciężarne z wadami kręgosłupa. Co więcej, pas ciążowy spełnia również funkcję estetyczną, gdyż pozwala podkreślić brzuch i poprawić jego kształt, tak, aby ładniej prezentował się pod ubraniem.

Warto wiedzieć: Według metaanalizy różnych studiów naukowych opublikowanej w 2015 r. wyłącznie pasy ciążowe oraz akupunktura okazały się skuteczne w łagodzeniu bólów pleców u ciężarnych!

Jak się go nosi?

Pas ciążowy zakłada się tak, aby znajdował się ponad kością łonową i linią bioder, ale pod brzuchem. Powinien się on znaleźć po ubraniem zewnętrznym, ale może zachodzić na majtki. Zapięcie należy dostosować tak, aby wsparcie było wyczuwalne, ale po zdjęciu nie widać było na skórze wyraźnych odcisków. Prawidłowo dobrany pas nie powinien sprawiać dyskomfortu podczas noszenia!

Wady pasa ciążowego

Niestety, pas ciążowy ma również swoich zagorzałych przeciwników. Ich głównym argumentem jest możliwość ograniczenia dopływu krwi do obszaru jamy brzusznej, a tym samym i płodu. Faktycznie bowiem, aby pas spełniał swoją rolę, musi być dość ciasno osadzony na biodrach. Przy dłuższym noszeniu jego ucisk może negatywnie oddziaływać na układ krążenia. Co więcej, pojawiają się opinie, że pasy podnoszą temperaturę w okolicach brzucha, co nie musi być korzystne dla płodu. Niektóre źródła sugerują również, że mogą one prowokować zaparcia u ciężarnych.

Za kolejną wadę pasów ciążowych wskazuje się dość wysoki koszt, który poważnie obciąża budżet przyszłych rodziców. Większość mam bez problemów poradzi sobie bez posturalnego wsparcia, a owa inwestycja może w wielu domach być po prostu niepotrzebna.

Jak wybrać idealny pas ciążowy?

Na rynku znaleźć można wiele różnych pasów. Te najdroższe, o grubszej wyściółce i sztywniejszej strukturze, skuteczniej łagodzą bóle. Z drugiej strony, elastyczne opaski, choć mogą stwarzać poczucie strukturalnego wsparcia, zazwyczaj dają wyłącznie efekt kosmetyczny. Jeśli ten drugi ci wystarczy, nie musisz wcale inwestować ogromnych pieniędzy!

Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie pasa ciążowego?

  • komfort noszenia;
  • twój konkretny typ sylwetki i rozmiar;
  • design, kolor i krój – tak, aby noszenie było możliwie przyjemne;
  • recenzje innych kupujących.

Nosić czy nie nosić – podsumowanie

Pas ciążowy bez wątpienia nie jest każdej kobiecie potrzebny. Możesz na pewno obejść się bez niego, jeśli zadbasz o prawidłową wagę ciała i będziesz regularnie ćwiczyć. Z drugiej strony, jeśli mama w ciąży cierpi z powodu bólów pleców, a fizykoterapia nie pomaga lub nie jest wskazana, pas może być cennym dodatkiem do odzieży ciążowej. Uważaj jednak, aby był dobrze dopasowany i nie noś go nigdy zbyt długo. Najlepiej jest sięgać po pas wyłącznie wtedy, gdy planujesz dłuższy spacer, męczące zakupy czy stanie w kuchni.

Eksperci przestrzegają również, aby unikać noszenia pasa ciążowego w okresie wyjątkowych upałów i wysokiej wilgotności, jak również w przypadku komplikacji ciążowych lub niedobrego samopoczucia mamy.

 


Bibliografia:

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/aogs.12681

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323583#how-to-wear-maternity-support-garments

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona