Niebieskie Pudełko Małe dziecko Dobre rady Jak wybrać dziecku odpowiednie obuwie i uniknąć płaskostopia?

Jak wybrać dziecku odpowiednie obuwie i uniknąć płaskostopia?

Wikipedia definiuje płaskostopie jako zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje płaskostopia:
– płaskostopie podłużne będące wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego (dynamicznego) stopy
– płaskostopie poprzeczne będące skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy

Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat zadbać o prawidłowe obuwie dla swojego malca. Wiadomo pierwsze kroki zawsze cieszą.
Gdy nasza pociecha zaczyna podejmować próby samodzielnego wstawania, przytrzymując się jednocześnie mebli to sygnał, że za chwilkę zacznie eksperymentować. Jak już zostanie opanowane samodzienle wstawanie, kolejnym krokiem jest przemieszczanie się wzdłuz lini mebla. Mały kombinator/kombinatorka jak tylko poczuje się pewniej od razu robi krok dalej i próbuje utrzymac równowagę. Oczywiście tych prób może być mnóstwo i tu jest wtedy dobroczynny wpływ papmersów, które zapewniają miękkie lądowanie :)

Dla nas powinien być to sygnał, że należy poważnie zastanowić się nad odpowiednim obuwiem. Wiadomo, dzieci mają to do siebie, że najlepiej czują się bez bucików. W skatpetkach (najlepiej antypoślizgowych) albo boso.

Ale…

Mimo wszystko, jak tylko zobaczymy, że nabiera wprawy podczas chodzenia należy zareagować. Odpowiednie obuwie dla malca to takie, które nie będzie go w żaden sposób krempowało. Powinnien wykonany być ze skóry, albo innego przewiewnego materiału. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na podeszwe – powinna być elastyczna i nieślizgająca się, dodatkowo noski bucików powinny być szeroki,by nie ściskały paluszków. Doatkowo powinny być sztywne, dające pewne oparcie piętom tyły i cholewkę, która nie krępuje ruchów w kostce. Ponadto między dużym palcem a noskiem buta powinien być 1 cm luzu. Sprawdzić to możemy naciskając przód bucika, a gdy jest twardy to wsuwamy palec wskazujący za piętę. Jeśli się mieści to znaczy, że rozmiar jest dpowiedni.
 
Pozwól dziecku czasami poszaleć na boso. Koniecznie podczas lata po zielonej trawce. Z pewnością będzie to niego mnóstwo frajdy a jednocześnie dobrze wpłynie na układ stopy.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moje dziecko chodzi w butach tylko na spacerach, po domu chodzi boso. Będzie mieć płaskostopie?

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki