Niebieskie Pudełko Przed ciążą 4 aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka

4 aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka

Jaki fotelik samochodowy będzie najbezpieczniejszym wyborem dla dziecka? Na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Dlaczego dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy do ukończenia 4. roku życia?

To pytania, które często zadają rodzice. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie fotelika samochodowego dla swojego dziecka i dlaczego jazda tyłem do kierunku jazdy jest 5 razy bardziej bezpieczna. Poznaj 4 aspekty, które pomogą Ci dokonać wyboru fotelika samochodowego.

Wielu rodziców zastanawia się, jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka i który model będzie najbezpieczniejszym wyborem. Nie są pewni, jakimi kryteriami powinni się kierować przy wyborze fotelika zapewniającemu dziecku bezpieczeństwo podczas podróżowania.

W Skandynawii standardem zwiększającym bezpieczeństwo podróżowania jest montowanie fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy. W Europie coraz więcej rodziców wybiera ten sposób montażu uznając go za bezpieczniejszy. Szczegółowe zasady bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach osobowych w Polsce reguluje artykuł 39, punkt 3 ustawy Prawa o ruchu drogowym [2]. Wprowadzenie nowej normy i-Size zmieniło główne kryteria doborów fotelików dla dzieci.

Dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w fotelikach samochodowych dostosowanych do ich masy ciała i wzrostu oraz warunków technicznych pojazdu. Każdy rodzic powinien przewozić dziecko do 150 cm wzrostu w foteliku samochodowym. W przeciwnym razie naraża dziecko na poważne uszkodzenia ciała podczas wypadku samochodowego, a za brak fotelika może otrzymać mandat karny w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych [3].

1. SPRAWDŹ WYNIKI FOTELIKÓW W TESTACH ZDERZENIOWYCH

Czy wiesz, że jazda dziecka w foteliku samochodowym zamontowanym tyłem do kierunku jazdy jest aż pięciokrotnie bezpieczniejsza od jazdy przodem?

ADAC to niemiecki automobilklub, który od 2002 roku specjalizuje się w rzetelnie przeprowadzanych testach fotelików samochodowych za pomocą testów zderzeniowych tzw. crashtestów. Testuje foteliki samochodowe dla dzieci w warunkach laboratoryjnych pod kątem bezpieczeństwa, prostoty montażu, komfortu dziecka, jakości i bezpieczeństwa materiałów oraz łatwości ich czyszczenia.

Foteliki są testowane w różnych konfiguracjach zdarzeń: uderzeń czołowych, bocznych, dachowania i zderzeń tylnych, aby następnie rzetelnie ocenić ich wytrzymałość i bezpieczeństwo, rozkład siły uderzenia na ciało dziecka. Do testów w warunkach laboratoryjnych wykorzystuje manekiny dziecięce, które jak najdokładniej odwzorowują ciało dziecka z uwzględnieniem masy, proporcji, wzrostu, a nawet wieku! Jednym z elementów dokonywania zmian w fotelikach są testy zderzeniowe, które pokazują stopień bezpieczeństwa.

Wyniki testów ADAC mają wpływ na producentów fotelików samochodowych i decyzje zakupowe rodziców na całym świecie. Jeśli któryś z fotelików w takich testach uzyskuje niską punktację w pięciopunktowej skali oznacza to, że nie zapewni najmłodszym pasażerom bezpieczeństwa w podróży, dlatego zawsze warto sprawdzić jaką pozycję w rankingu zajmuje dany model fotelika.

 

 

>>> sprawdź wyniki testów zderzeniowych ADAC

Wyniki przeprowadzonych testów zderzeniowych są jednoznaczne. Pokazują, że obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa dziecka podczas wypadku samochodowego jest aż pięciokrotnie większe w przypadku jazdy w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy. W momencie kolizji całe ciało dziecka zwiększa swój ciężar. Głowa niemowlaka i małego dziecka, która stanowi ok. 25% masy w stosunku do całej wagi dziecka – ciągnie całe ciało do przodu. Mięśnie są zbyt słabe, aby utrzymać ciało dziecka w prawidłowej pozycji podczas wypadku.

Wskutek gwałtownego hamowania niedostatecznie wykształcony odcinek szyjny kręgosłupa u małego dziecka jest narażony na ogromne przeciążenia, nieodwracalne urazy, a nawet złamania kręgu szyjnego! Dlatego, aby tego uniknąć, najbezpieczniejszy sposób podróżowania to montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy do 4. roku życia dziecka lub najdłużej jak to możliwe.

Test Plus to dodatkowy, bardzo restrykcyjny test bezpieczeństwa fotelików. Oznaczenie Test Plus na foteliku dziecięcym informuje rodzica o tym, że wybrany model fotelika przeszedł pomyślnie najtrudniejszy test zderzeniowy, a fotelik ma specjalne oznaczenie potwierdzające bezpieczeństwo.

Test Plus dokładnie sprawdza obciążenie szyi manekinów wykorzystywanych w testach zderzeniowych. Testowane są foteliki do 18 kg i do 25 kg. Warunek zaliczenia testu to nieprzekroczenie maksymalnego nacisku na szyję. Obciążenia Testu Plus dla 3 latka to 122 kg, dla 6 latka to 164 kg. Test Plus został opracowany w ścisłej współpracy ze specjalistami Volvo, VTI, NTF, Folksam, SIS.

2. WYBIERZ FOTELIK DOSTOSOWANY DO WZROSTU SWOJEGO DZIECKA

Pierwszy fotelik samochodowy przeznaczony jest dla niemowląt, których waga nie przekracza 13 kg i 75 cm wzrostu dziecka. Możesz go wymienić na inny dopiero wtedy, gdy głowa dziecka będzie lekko wystawać za oparcie. Nie bez powodu większość producentów zaleca podróżowanie tyłem do kierunku jazdy najdłużej, jak to możliwe. Dlaczego takie zalecenie jest właściwe? Przede wszystkim podróżowanie dziecka tyłem do kierunku jazdy zwiększa jego bezpieczeństwo pięciokrotnie.

Jaki fotelik wybrać? Przykładem fotelika dla niemowlaka jest iZi Go Modular X1 i-Size z 5-punktową uprzężą wewnętrzną zapewniającą dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy. Czym jeszcze charakteryzuje się ten model? Fotelik jest wypełniony pianką EPS, a w zagłówku ma umieszczony dodatkowy pochłaniacz energii Dynamic Force Absorber™. W momencie uderzenia zapewnia dziecku odpowiednią amortyzację.

Wewnętrzny materiał jest bardzo elastyczny, dzięki czemu chroni dziecko przed poważnymi urazami, ale zawsze wraca do swojego pierwotnego kształtu. Fotelik BeSafe jest montowany w samochodzie na dwa sposoby: jednym kliknięciem do bazy ISOfix lub za pomocą 3-punktowego pasu samochodowego.

Dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat o maksymalnej wadze do 18 kg warto wybrać fotelik, który pozwoli Ci na większą elastyczność i komfort w przygotowaniu dziecka do podróży i zwiększy Wasz wspólny komfort. Przykładem takiego fotelika jest BeSafe iZi Modular X1 i-Size, który wyposażony jest w dodatkową ochronę boczną, która zapewnia małemu podróżnikowi bezkompromisowe bezpieczeństwo nawet w przypadku bocznego uderzenia.

W praktyce, coraz częściej montuje się fotelik dziecka do specjalnej bazy ISOfix, co jest wygodne dla rodziców i nie zajmuje dużo czasu. Takie rozwiązanie jest też idealne wtedy, gdy do jazdy na co dzień masz przeznaczone dwa samochody osobowe. Ciekawym rozwiązaniem jest koncepcja iZi Modular, która umożliwia oddzielenie fotelika od bazy i łatwe przenoszenie fotelika między samochodami.

Według rankingu [3] przygotowanego przez serwis Fotelik.info dotyczącym najbardziej bezpiecznych fotelików samochodowych dla niemowląt, na pierwszym miejscu znajduje się starsza wersja iZi Go Modular X1 i-Size wcześniej wspomnianego fotelika, które spełniają normy bezpieczeństwa homologacji i-Size i uzyskały w rankingu najwyższą możliwą ocenę za bezpieczeństwo.

Skandynawska marka BeSafe jest liderem w kwestii bezpieczeństwa i dlatego foteliki tej firmy często zdobywają wysokie pozycje w rankingach fotelików dziecięcych. Foteliki BeSafe nie mają sobie równych pod względem bezpieczeństwa ze względu na liczne innowacje, zastosowane technologie i jakość materiałów.

Ciekawym rozwiązaniem są również bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu foteliki obrotowe 180° iZi Twist B i-Size. Przeznaczone dla niemowląt i starszych dzieci do maksymalnej wagi 18 kg. Te foteliki obrotowe są od razu montowane w samochodzie do bazy ISOfix. Fotelik iZi Twist B-iSize, jak i foteliki iZi Twist i-Size pasują do każdego typu auta i ułatwiają rodzicom bardzo komfortowe przygotowanie dziecka do podróży dzięki zastosowanej, innowacyjnej technologii THE UNIVERSAL LEVEL TECHNOLOGY™.

Co to takiego? To specjalna konstrukcja fotelika i bazy, która powstała po to, aby ochronić dziecko nawet podczas poważnego wypadku samochodowego. Rodzicom ułatwia poziomą instalację fotelika niezależnie od kąta nachylenia kanapy w każdym samochodzie, nawet jeśli standardowy kąt nachylenia kanapy to 20°. Dzięki takiemu rozwiązaniu wolna przestrzeń pod bazą nigdy nie stanowi zagrożenia bezpieczeństwa dla dziecka.

 

3. ASPEKTY TECHNICZNE FOTELIKA

 

W foteliku samochodowym należy przewozić dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Przed wyborem fotelika, zwróć szczególną uwagę na informację o wzroście dziecka. Niemowlęta i starsze dzieci możesz przewozić w fotelikach:

iZi Twist B-iSize, które są przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia do ukończenia 4. roku życia o wzroście od 40 do 105 cm nieprzekraczające 18 kg wagi. Jego zaletą jest możliwość obrotu fotelika na boki i łatwe przygotowanie dziecka do podróży. To bardzo bezpieczny wybór, bo ten fotelik zdał pomyślnie najtrudniejszy test bezpieczeństwa Plus Test.
iZi Twist i-Size, które są zaprojektowane dla dzieci od 61 do 105 cm wzrostu w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Foteliki wyróżniają się możliwością płynnego obrotu w stronę drzwi auta i zapewniają łatwy dostęp rodzicowi do dziecka. Na uwagę w tym modelu zasługują magnesy umieszczone w nakładkach i po bokach fotelika, dzięki którym błyskawicznie wyjmiesz i włożysz dziecko do fotelika. Ponadto specjalnie zaprojektowana wkładka wypełniająca BeSafe Two-Fit Cushiom™ ułatwia niemowlętom wygodne przejście do fotelika dla maluchów.

Starsze dzieci możesz przewozić w fotelikach:

iZi Turn i-Size to fotelik obrotowy 360 stopni przeznaczony dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 4 lat, które mają 61 do 105 cm wzrostu i ważą do 18 kg oraz są przewożone tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Zaletą tego modelu jest również regulowane siedzisko z 4 pozycjami odchylenia fotelika i system BeSafe Two-Fit Cushiom™, jak również Pochłaniacz energii Dynamic Force Absorber™ i , który chroni wrażliwe części ciała dziecka.
iZi Modular RWF X1 i-Size, który powstał z myślą o dzieciach od 61 do 105 cm wzrostu i również posiada zagłówek wykonany w technologii Dynamic Force Absorber™, ochronę boczną SIP+ i pasy uprzęży Ergo-Move™.

4. PROSTOTA MONTAŻU

Jak zamontować fotelik BeSafe w samochodzie? Możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. Za pomocą pasów bezpieczeństwa. Np. jeśli wybrałaś fotelik iZi Go Modular X1 i-Size montowany tyłem do kierunku jazdy, to niebieskie elementy fotelika pomogą Ci właściwie przełożyć pasy bezpieczeństwa. Gumowe elementy w niebieskim kolorze zapobiegają ślizganiu się pasów. Jeśli nie masz bazy ISOfix w swoim samochodzie wiedz, że taki sposób montażu fotelika samochodowego jest tak samo bezpieczny jak montaż fotelika na bazie. Pamiętaj tylko o tym, aby wystarczająco mocno docisnąć fotelik do kanapy auta i mocno naciągnąć pasy bezpieczeństwa.

2. Fotelik możesz zamontować za pomocą bazy, której budowa jest bardzo intuicyjna. Możesz ją wykorzystać przez 4 lata – od pierwszego aż do kolejnego fotelika swojego dziecka i nie musisz kupować nowej bazy, bo oba foteliki do niej pasują! Sygnał dźwiękowy i świetlny jest udogodnieniem podczas montażu. Zielone elementy bazy informują Cię o tym, że fotelik jest poprawnie przymocowany do bazy ISOfix.

Jeśli położysz fotelik na bazie ISOfix i elementy zmienią kolor z czerwonego na zielony to znak, że fotelik został prawidłowo wpięty w bazę. Jeśli noga wypierająca daje sygnał dźwiękowy i słyszysz pisk oznacza to, że fotelik nie jest właściwie zamontowany.

Obejrzyj film, jak zamontować fotelik na bazę w swoim samochodzie:

 

Dowiedz się więcej na: https://www.besafe.com.pl/

 


Źródła:
[1] https://www.autofakty.pl/poradniki/mandat-za-brak-fotelika-powazne-konsekwencje-dotkliwa-kara/#fotelik-dla-dziecka-to-must-have
Prawo o ruchu drogowym:
[2] https://www.lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-39/
[3] https://fotelik.info/pl/testy/

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki