Zdrowie dzieci to temat spędzający sen z powiek wielu rodzicom. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, na jakie choroby narażone są nasze pociechy i umieć szybko zaobserwować niepokojące objawy. Delikatna skóra maluchów jest szczególnie podatna na różnego rodzaju choroby – zobacz, na co zwrócić uwagę.
Na skórze dziecka pojawiła się wysypka, krosty czy też guzki? Same w sobie nie muszą być dużym problemem, często jednak stanowią objaw innej, poważniejszej choroby. Jedną z najpowszechniej występujących jest znana wszystkim ospa wietrzna. Jest to bardzo zaraźliwa, szybko rozprzestrzeniająca się infekcja, wywołująca swędzącą wysypkę na skórze. Na szczęście, zazwyczaj przechodzi się ją tylko raz w życiu. Dość powszechnie występującym problemem jest atopowe zapalenie skóry (egzema), które spowodowane jest reakcją alergiczną. Objawia się suchością skóry, świądem oraz wysypką. Również pojawienie się pokrzywki – bąbli wywołujących ból lub pieczenie – może być powodem do niepokoju. Gdy towarzyszą jej problemy z oddychaniem, koniecznie trzeba sprawdzić, czy dziecko nie jest uczulone na leki takie jak penicylina lub kwas acetylosalicylowy. Wysypka towarzyszyć może też takim chorobom jak płonica czy różyczka.
Infekcją, która dość często atakuje skórę, a także paznokcie stóp czy dłoni dziecka, jest grzybica. Wywoływana jest obecnością dermatofitów – rozkładają one keratynę, z której zbudowany jest ludzki naskórek. Objawami są: zaczerwienienie skóry, świąd, zmiana barwy paznokcia, matowienie i łuszczenie się płytki paznokcia. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z osobą chorą, używanie tych samych przyborów do pielęgnacji paznokci, tego samego ręcznika lub butów. Należy szczególnie uważać, wybierając się z dzieckiem na basen. Koniecznym wyposażeniem będą klapki, których nie powinno się nikomu pożyczać. Częstą praktyką jest przekazywanie dziecięcych butów w rodzinie i wśród znajomych. Dzieci szybko z nich wyrastają, a buty pozostają jak nowe. W takiej sytuacji dopytajmy się, czy nie było problemów z grzybicą. Jeśli tak – zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w nowe obuwie. Rodzice mają czasem wątpliwości, dotyczące rozpoznania choroby – ostatecznie rozstrzygnie je lekarz, możemy jednak wcześniej przyjrzeć się charakterystycznym objawom, oglądając zdjęcia grzybicy skóry w internecie.
Kolejną spotykaną nieraz u dzieci zmianą skórną jest liszajec. Ta zakaźna choroba powierzchownych warstw skóry objawia się powstawaniem nieestetycznych pęcherzy (często wypełnionych wodnistą treścią), które pękają i zasychają w grube strupy. Pojawiają się one najczęściej na twarzy, w okolicy ust i nosa. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą lub z przedmiotem, z którym miała ona styczność. Liszajec leczony jest za pomocą antybiotyku. U małych dzieci na głowie, szyi i ramionach, pojawiają się niekiedy czerwone lub różowe kropki. Są to tak zwane potówki, które powstają w wyniku dużej wilgotności i wysokiej temperatury otoczenia, na skutek zaburzonego funkcjonowania gruczołów potowych. Rzadziej występującą infekcją są wypryski kontaktowe, spowodowane bezpośrednim kontaktem z alergenem. Przyjmują one formę miejscowego zaczerwienienia, małej czerwonej grudki, w ostrzejszej postaci obrzęku lub pęcherzyka skórnego.
Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Dbajmy zatem o przestrzeganie zasad higieny oraz bacznie przyglądajmy się skórze malucha, co pomoże nam szybko zaobserwować niepokojące zmiany.
Tagi: choroby, grzybica, grzybica i podrażnienia skóry, higiena, paznokcie, skóra, stopy
Dodaj komentarz