Jakie choroby atakują skórę dziecka?

Zdrowie dzieci to temat spędzający sen z powiek wielu rodzicom. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, na jakie choroby narażone są nasze pociechy i umieć szybko zaobserwować niepokojące objawy. Delikatna skóra maluchów jest szczególnie podatna na różnego rodzaju choroby – zobacz, na co zwrócić uwagę.

Na skórze dziecka pojawiła się wysypka, krosty czy też guzki? Same w sobie nie muszą być dużym problemem, często jednak stanowią objaw innej, poważniejszej choroby. Jedną z najpowszechniej występujących jest znana wszystkim ospa wietrzna. Jest to bardzo zaraźliwa, szybko rozprzestrzeniająca się infekcja, wywołująca swędzącą wysypkę na skórze. Na szczęście, zazwyczaj przechodzi się ją tylko raz w życiu. Dość powszechnie występującym problemem jest atopowe zapalenie skóry (egzema), które spowodowane jest reakcją alergiczną. Objawia się suchością skóry, świądem oraz wysypką. Również pojawienie się pokrzywki – bąbli wywołujących ból lub pieczenie – może być powodem do niepokoju. Gdy towarzyszą jej problemy z oddychaniem, koniecznie trzeba sprawdzić, czy dziecko nie jest uczulone na leki takie jak penicylina lub kwas acetylosalicylowy. Wysypka towarzyszyć może też takim chorobom jak płonica czy różyczka.

Grzybica skóry i paznokci

Infekcją, która dość często atakuje skórę, a także paznokcie stóp czy dłoni dziecka, jest grzybica. Wywoływana jest obecnością dermatofitów – rozkładają one keratynę, z której zbudowany jest ludzki naskórek. Objawami są: zaczerwienienie skóry, świąd, zmiana barwy paznokcia, matowienie i łuszczenie się płytki paznokcia. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z osobą chorą, używanie tych samych przyborów do pielęgnacji paznokci, tego samego ręcznika lub butów. Należy szczególnie uważać, wybierając się z dzieckiem na basen. Koniecznym wyposażeniem będą klapki, których nie powinno się nikomu pożyczać. Częstą praktyką jest przekazywanie dziecięcych butów w rodzinie i wśród znajomych. Dzieci szybko z nich wyrastają, a buty pozostają jak nowe. W takiej sytuacji dopytajmy się, czy nie było problemów z grzybicą. Jeśli tak – zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w nowe obuwie. Rodzice mają czasem wątpliwości, dotyczące rozpoznania choroby – ostatecznie rozstrzygnie je lekarz, możemy jednak wcześniej przyjrzeć się charakterystycznym objawom, oglądając zdjęcia grzybicy skóry w internecie.

Inne choroby skóry

Kolejną spotykaną nieraz u dzieci zmianą skórną jest liszajec. Ta zakaźna choroba powierzchownych warstw skóry objawia się powstawaniem nieestetycznych pęcherzy (często wypełnionych wodnistą treścią), które pękają i zasychają w grube strupy. Pojawiają się one najczęściej na twarzy, w okolicy ust i nosa. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą lub z przedmiotem, z którym miała ona styczność. Liszajec leczony jest za pomocą antybiotyku. U małych dzieci na głowie, szyi i ramionach, pojawiają się niekiedy czerwone lub różowe kropki. Są to tak zwane potówki, które powstają w wyniku dużej wilgotności i wysokiej temperatury otoczenia, na skutek zaburzonego funkcjonowania gruczołów potowych. Rzadziej występującą infekcją są wypryski kontaktowe, spowodowane bezpośrednim kontaktem z alergenem. Przyjmują one formę miejscowego zaczerwienienia, małej czerwonej grudki, w ostrzejszej postaci obrzęku lub pęcherzyka skórnego.

Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Dbajmy zatem o przestrzeganie zasad higieny oraz bacznie przyglądajmy się skórze malucha, co pomoże nam szybko zaobserwować niepokojące zmiany.

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pielegnacja jest najwazniejsza. Nasz corcia ma lekki azs i stosujemy codziennie do kąpieli emulsje do kapieli elodermu. Emolienty zmniejszyly swedzenie, dziecko spi jak suselek.

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki