Intensywne i wytrzymałościowe sporty nie są w ciąży wskazane, ale ruszać się przecież trzeba. Joga to doskonała propozycja aktywności dla przyszłych mam, która nie tylko wzmacnia i uelastycznia ciało, ale także pomaga się uspokoić i wyciszyć. Sprawdź, w jaki sposób można z niej skorzystać dla dobra swego i dziecka.
Badania naukowe dowodzą, że joga w ciąży jest bezpieczna, wykonywalna i akceptowalna przez kobiety w ciąży. Dotyczy to kobiet zdrowych, które nie doświadczają żadnych komplikacji i który lekarz prowadzący nie odradzi aktywności fizycznej.
Jogę należy oczywiście uprawiać z ostrożnością wyczuciem. Niektóre asany wymagają dostosowania, a inne są odradzane w trzecim trymestrze. Podczas ćwiczeń musisz pamiętać, że w ciąży równowaga bywa zaburzona a zawroty głowy częste, więc trzeba pozycje trudniejsze wykonywać ze wsparciem. Nie zapomnij też o relaksynie, która rozluźnia Twoje wiązadła i stawy i czyni kontuzję łatwiejszą. Żadnej asany nie należy więc pogłębiać zbyt intensywnie!
Regularne ćwiczenie jogi wzmacnia cały organizm. Dzięki poszczególnym ćwiczeniom strumień krwi kierowany jest do określonych narządów, które dzięki temu lepiej się regenerują. Organizmowi łatwiej jest wtedy wypłukać wszelkie złogi i toksyny. Zwiększa to sprawność systemu immunologicznego, czyli odporność na wszelkie choroby. Stajesz się silniejsza i bardziej witalna.
Dobre ukrwienie ma również zasadniczy wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dzięki pobudzeniu krążenia i przemiany materii dochodzi do stopniowej poprawy, a wreszcie do całkowitego zaniku zaburzeń trawiennych. Wiele ćwiczeń jogi ma wybitnie pozytywne oddziaływanie na kręgosłup. Jest to czynnik niezwykle istotny, ponieważ prosty i elastyczny kręgosłup jest podstawowym warunkiem koncentracji i zdolności świadomego odprężania się. Poza tym złagodzeniu ulegają bóle pleców, które psują Ci nastrój od samego rana i utrudniają sen.
Kluczowym elementem jogi jest spokojne i miarowe oddychanie. Praca z oddechem nie tylko pomaga dotlenić organizm, ale również wpływa relaksująco na umysł. Praktykowanie asan pomoże Ci wyciszyć obawy i niepewności związane z ciążą i porodem, złagodzi wahania nastrojów i ułatwi radzenie sobie z dziennymi problemami.
Idealnie codziennie, ale w krótszych sesjach nieprzekraczających 30 minut. Jeśli nie potrafisz lub nie chcesz ćwiczyć sama, skorzystaj z bogatej oferty zajęć jogi prenatalnej. Sesje są wówczas dłuższe, ale odbywają się pod okiem doświadczonego instruktora, który umiejętnie dawkuje natężenie asan i przeplata je zwykle ćwiczeniami czysto oddechowymi i medytacją.
Nie można powiedzieć, że ćwiczenia w grupie są lepsze niż indywidualna praktyka – wybierz wariant, który bardziej odpowiada Tobie. Jeśli zdecydujesz się na domową jogę, możesz poszukać instruktażowych wideo w internecie – wybieraj te przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży.
Ćwicz zawsze na macie do jogi o antypoślizgowej powierzchni i na boso. Wybieraj luźne, nieuciskające i przewiewne ubrania dobrane do temperatury wnętrz. Pamiętaj też, aby wywietrzyć pomieszczenie przed sesją, a dla stworzenia nastroju sprzyjającego relaksacji zapal świeczkę i stłum światło. Możesz również zadbać o odprężającą muzykę.
Joga w ciąży powinna być przyjemnością, na którą cieszysz się cały dzień!
Bibliografia:
BMC Pregnancy Childbirth, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8957136/
Harvard Health Publishing, https://www.health.harvard.edu/blog/yoga-in-pregnancy-many-poses-are-safer-than-once-thought-201512298898
WebMD, https://www.webmd.com/baby/benefits-yoga-during-pregnancy
Tagi: ćwiczenia relaksacyjne w ciąży, joga, joga dla kobiet w ciąży
Dodaj komentarz