Strona główna » Ciąża i poród » Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu » Kalendarz ciąży miesiąc po miesiącu

Kalendarz ciąży miesiąc po miesiącu

Co dzieje się w trakcie oczekiwania na dziecko? Każda mama w ciąży podstawowe fakty powinna mieć w jednym paluszku. Oto skrócone kompendium wiedzy…

Ciąża liczona od daty ostatniej miesiączki trwa zwykle 40 tygodni i dzieli się na trzy mniej więcej równe okresy nazywane trymestrami. Zdrowe donoszone dzieci rodzą się jednak między ukończonym 37 a 42 tygodniem ciąży!

Pierwszy trymestr

I trymestr obejmuje pierwsze tygodnie ciąży od zapłodnienia do 13. tygodnia. Zapłodniona zygota zagnieżdża się w ścianie macicy. Jest to najważniejszy okres, w którym wykształcają się wszystkie najważniejsze organy płodu. Rozwija się pępowina i kosmówka, z której powstanie łożysko. Ciężarnej dokuczają przede wszystkim mdłości, zmęczenie, zmiany nastrojów, a czasem również wymioty, wrażliwość na zapachy oraz bolesność piersi.

Drugi trymestr

II trymestr to okres od 14. do 26. tygodnia. W tym czasie rozwijają się wcześniej wykształcone narządy dziecka. Formują się także układ kostny, mięśnie, skóra, brwi, rzęsy, paznokcie, krwinki, kubeczki smakowe oraz włosy. Na postawie badania USG można rozpoznać płeć dziecka. Płód ma regularne okresy snu i aktywności, słyszy dźwięki z otoczenia, uczy się połykać wodę płodową. Mama w ciąży dostrzega wyraźnie zaokrąglony brzuch, a po 20 tygodniu zaczyna odczuwać ruchy płodu. Samopoczucie jest zwykle dobre, ale na ciele pojawiać się mogą przebarwienia i rozstępy, a niektóre kobiety odczuwają bóle w rozciągających się ścięgnach.

Trzeci trymestr

W III trymestrze, który trwa od 27 do 40 tygodnia, zaczynają rysować się różnice osobnicze, o których decydują predyspozycje genetyczne, odżywianie, tryb życia ciężarnej i warunki środowiskowe. Dziecko przede wszystkim przybiera na wadze. Intensywnie rozwijają się jego płuca oraz mózg, a kopnięcia stają się coraz silniejsze. Kobieta może zacząć odczuwać skurcze przygotowujące, a ponadto często dolega jej zgaga, bezsenność, parcie na pęcherz, obrzęki oraz zmiany w piersiach. Pod koniec ciąży dziecko powinno obrócić się główką na dół.

Pamiętaj, że niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów, picie alkoholu i stosowanie innych używek, a nawet zażywanie niektórych leków – mogą zaburzyć prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

 

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona