Strona główna » Małe dziecko » Rozwój i wychowanie » Kary cielesne dla dzieci są niedopuszczalne

Kary cielesne dla dzieci są niedopuszczalne

kary cielesne dla dzieci

Klapsy czy lanie, bez różnicy, kary cielesne dla dzieci są szkodliwe, nieefektywne, a ponadto zabronione prawem!

W Polsce od 2010 r. obejmuje zakaz stosowania kar cielesnych pod każdą postacią. W świetle znowelizowanego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każde uderzenie dziecka może teoretycznie być powodem do ingerencji sądu rodzinnego. Niestety, z raportu Rzecznika Praw Dziecka sporządzonego w 2018 r. wynika, że Polacy tego prawa nie znają. Dodatkowo 40 procent z nas przyzwala na stosowanie przemocy fizycznej w domu. Co gorsza, wspomniany raport wykazuje, że poza klapsami mamy także w zwyczaju szczypanie, szarpanie, potrząsanie, ciąganie za uszy, a nawet lanie pasem czy policzkowanie!

Dlaczego nie wolno karać dzieci przemocą?

Zwolennicy kar cielesnych przytaczają argumenty typu: „Mnie ojciec dawał w skórę, a wyrosłem na człowieka”. Niestety, patologia powtarzana dekadami czy nawet przez wieki nie staje się przez to pozytywną normą. Wręcz przeciwnie, dziesiątki lat badań i obserwacji psychologicznych jasno dowodzą, że bicie nie znajduje żadnego uzasadnienia. Nie jest skuteczne, wbrew temu, co by się mogło niektórym wydawać, a przede wszystkim pozostawia trwałe szkody w psychice dziecka. Jeśli sami byliśmy bici za młodu, istnieje bardzo duża szansa, że owe szkody dotyczą i nas!

Oto kluczowe argumenty przemawiające przeciw karom cielesnym w jakiejkolwiek formie:

 • Przemoc rodzi przemoc. Z wieloletnich badań wynika, że osoby bite w dzieciństwie częściej dopuszczają się agresji na rówieśnikach, rodzeństwie, a w późniejszych związkach partnerskich mają skłonność do aktów przemocy.
 • Bite dzieci trudniej dorastają. W jednym z badań z 1997 r. badano dzieci w wieku 6-9 lat wychowywane w domach o różnym podejściu do dyscypliny. Tam, gdzie akty fizyczne były na porządku dziennym, po dwóch latach obserwowano u młodzieży znacznie wyższy poziom zachować asocjalnych.
 • Kary cielesne ranią psychikę. Kanadyjskie badania z 1999 r. wykazały wyraźny związek między ilością i intensywnością kar fizycznych w okresie dzieciństwa a skłonnością do zaburzeń psychicznych i społecznych w okresie dorosłym, zwłaszcza depresji, zaburzeń lękowych, alkoholizmu czy nałogów narkotykowych.
 • Klapsy i lanie nie działają. Z długich lat obserwacji prowadzonych w środowisku szkolnym i domowym wynika, że kary cielesne nie poprawiają w żaden sposób zachowania podopiecznych!
 • Bite dzieci gorzej się uczą. Istnieją również badania łączące kary cielesne z powolniejszym rozwojem kognitywnym i gorszymi osiągnięciami w nauce.
 • Przemoc utrudnia rozwój więzi. Badania z 2021 roku dowodzą, że nawet klapsy wywołują znaczące reakcje biologiczne w mózgu i znacząco wpływają na postrzeganie innych ludzi. Osoba, która bije, asocjowana jest z zagrożeniem, a to, jak się łatwo domyśleć, nie sprzyja budowaniu zaufania i bezpieczeństwa.
 • Bicie jest niebezpieczne! Trudno uwierzyć, ale amerykańskie badania z 2006 r. sugerują, że karom cielesnym poddawane są nawet niemowlęta do 1 roku życia! Ze statystyk wynika, że częściej niż inne dzieci doznają one poważnych urazów wymagających interwencji medycznej!

Zespół naukowy pod kierownictwem Gershoffa w 2002 r. wysnuł wręcz tezę, że klapsy mają jeden jedyny pozytywny rezultat — potrafią wymóc natychmiastowe posłuszeństwo. Nie gwarantuje ono wcale lepszego zachowania dziecka w przyszłości. Zamiast tego rodzi w nim gniew i poczucie krzywdy, a długoterminowe szkody psychiczne i emocjonalne są bardzo dotkliwe. Każda kara cielesna jest klęską rodzica, który poddaje się emocjom, zamiast je kontrolować i nie potrafi okazać drugiemu człowiekowi szacunku. Pomimo że sam wymaga tego od dzieci.

Nie ma więc żadnego uzasadnienia, aby w jakiejkolwiek okoliczności podnieść rękę na dziecko!

Rodzicielstwo bez klapsów? Jak najbardziej!

Co więc robić, gdy maluch wychodzi sam z siebie, aby nabroić? Gdy emocje sięgają zenitu, a dziecko wydaje się z satysfakcją przyglądać się własnemu zniszczeniu? Jak pokazywać pociechom co jest dobre, a co złe, by na pewno zapamiętały?

Na świecie prowadzi się już szeroko zakrojone akcje edukacyjne dla rodziców, mające na celu promowanie pozytywnej dyscypliny. Okazuje się, że motywacja jest w stanie zdziałać więcej niż strach. Jej wpływ na więź między dzieckiem a rodzicem jest znacznie korzystniejszy niż w przypadku kar cielesnych. Rodzic ma być wzorem do naśladowania przez dziecko. Być stanowczy i wymagający, ale miły, uprzejmy, dawać instrukcje i pomagać, a nie skupiać się na karaniu. Z badań wynika, że pozytywna dyscyplina uczy dzieci odpowiedzialności, samodyscypliny, współpracy oraz kreatywnego rozwiązywania problemów! Maluch wzrasta więc w pewności siebie, potrafi kontrolować własne emocje, nabiera przekonania, że ma realny wpływ na swoje życie!

 


Bibliografia:

American Psychological Association, https://www.apa.org/monitor/2019/05/physical-discipline

The Center for Parenting Education, https://centerforparentingeducation.org/library-of-articles/discipline-topics/case-corporal-punishment/

National Library of Medicine, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3447048/

Ministry of social development, https://www.msd.govt.nz/about-msd-and-our-work/publications-resources/journals-and-magazines/social-policy-journal/spj27/the-state-of-research-on-effects-of-physical-punishment-27-pages114-127.html

Harvard Graduate School of Education, https://www.gse.harvard.edu/news/uk/21/04/effect-spanking-brain

 

Instagram
Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki