Stygmatem obarczona jest cała sfera problemów mentalnych – nikt nie lubi się do nich przyznawać, a wielu rodziców uparcie nie chce zaakceptować faktu, że ich dzieci mogą potrzebować wsparcia. Tak naprawdę jednak każdy z nas na pewnym etapie życia doświadcza trudności, które mogą ograniczać zdolność do funkcjonowania w społeczeństwie, a nawet odbijać się na zdrowiu fizycznym.
U dzieci problemy natury psychologicznej bywają trudne do zrozumienia, a dorośli nie zawsze mają czas i cierpliwość, aby dochodzić do ich sedna. Komentarze typu „czemu nie możesz zachowywać się jak normalne dziecko?” niestety nic nie rozwiązują, a tylko pogłębiają istniejące zaburzenia. Psycholog dziecięcy specjalizuje się tymczasem właśnie w emocjonalnych kłopotach najmłodszych.
Do psychologa udajemy się w pierwszym rzędzie po ewaluację i diagnozę. Poprzez obiektywną obserwację dziecka może on określić stopień zaawansowania jego rozwoju kognitywnego, komunikacyjnego, intelektualnego czy emocjonalnego. W tym celu stosowane są specjalne testy dostosowane do wieku dziecka. Taka ocena bywa czasami wymagana w celu ustalenia gotowości do podjęcia nauki w szkole czy innych projektach.
Poza tym psycholog spotyka się z dziećmi, które wykazują niepokojące zachowania typu agresja, wycofanie społeczne czy depresja. W tym przypadku próbuje on dotrzeć do sedna problemu i zasugerować terapię. Ta ostatnia może mieć formę spotkań indywidualnych, terapii grupowej (również z elementami sztuki, muzyki lub innych aktywności) czy rodzinnej. Czasami proponuje się również środki farmakologiczne.
Psychologowie zaangażowani są również w projekty uświadamiające i edukacyjne skierowane do szerszych grup. Mają one zazwyczaj charakter prewencyjny i dotyczyć mogą takich kwestii jak szykanowanie czy uzależnienie od urządzeń mobilnych.
Uwaga: W przeciwieństwie do psychoterapeutów psychologowie mają pełniejsze wykształcenie i doświadczenie kliniczne. Mogą oni formułować diagnozy medyczne i przeprowadzać specyficzne badania.
Psycholog dziecięcy z definicji opiekuje się dziećmi do ukończonego 18 roku życia. Dolna granica ustalona jest na poziomie… 3 miesięcy! Choć bowiem większość terapii opiera się na komunikacji i przeprowadzana jest wieku przedszkolnym i szkolnym, do psychologa można zabrać nawet niemowlę. Przykładowe wskazania ku temu obejmują np. wyraźną nadwrażliwość na bodźce zmysłowe lub obojętność i brak reakcji na stymulanty.
Uwaga: Im młodsze dziecko, tym bardziej rodzice angażowani są w sesje z psychologiem i terapię.
Nie każdy problem, z jakim boryka się maluch i jego rodzice, wymaga profesjonalnej pomocy. Z wieloma trudnościami możemy samodzielnie poradzić sobie w domu i jest to nawet scenariusz optymalny, który wzmacnia rodzinę i buduje wzajemne zaufanie. Z drugiej strony, istnieją sygnały alarmowe sugerujące, że wsparcie psychologa może przynieść szybsze i realniejsze efekty. To ważne zwłaszcza wówczas, gdy domowe życie toczy się pod presją czasu i stresu bądź niepokojące objawy u malca dynamicznie się pogłębiają.
O konsultacji psychologicznej warto pomyśleć, gdy:
Przy odrobinie zaufania i współpracy dobry psycholog może naprawdę pomóc rodzinie. Przede wszystkim pomaga on spojrzeć na problemy pociechy w sposób obiektywny, wskazując na ewentualne przyczyny leżące w gestii rodziców, których oni sami nie dostrzegają. W wielu przypadkach jest w stanie uspokoić nas, że nic złego się nie dzieje – każde dziecko przechodzi przez okres buntu czy agresji.
Po diagnozie psycholog zasugeruje możliwości pomocy maluchowi. Czasami będą to spotkania z całą rodziną służące wypracowaniu nowych schematów reakcji i zachowań; czasami lepsze okazują się zajęcia w grupie innych dzieci. Zwierzęta, instrumenty muzyczne, taniec, malowanie, sport – istnieje wiele alternatywnych metod otwierania duszy i umysłu dziecka z poszanowaniem dla jego indywidualności i wrażliwości.
Wreszcie, psycholog może sprawować długotrwałą kontrolę i opiekę nad młodocianymi pacjentami. Cykliczne sesje pomagają radzić sobie z nowymi wyzwaniami i zapobiegają pojawianiu się dramatycznych sytuacji w przyszłości.
Tagi: porady u psychologa
Dodaj komentarz