Siódmy miesiąc jest też okresem wyrzynania się zębów. Zwykle poprzedza je trwające przez tygodnie ślinienie się dziecka, a w okresie bezpośrednio poprzedzającym ząbkowanie – obrzmienie dziąseł. Towarzyszy temu najprawdopodobniej swędzenie dziąseł, dziecko bowiem bardzo chętnie gryzie twarde przedmioty. Rozumiejąc tę potrzebę, podsuńmy mu wtedy gryzaczki. Wykluwanie się pierwszych ząbków, najczęściej dolnych siekaczy, ma miejsce właśnie pomiędzy 6. a 7. miesiącem.

Kolejność wyrzynania się zębów może być różna. Jak wspomniano, pierwsze ukazują się zwykle przyśrodkowe siekacze dolne. Jednak mogą to być również siekacze górne lub dolne boczne. Pełen garnitur uzębienia mlecznego składa się z 20 ząbków: 10 w dolnym i 10 w górnym łuku zębowym. Są to symetrycznie, po cztery siekacze, po dwa kły i po cztery zęby trzonowe. Większość dzieci kończących pierwszy rok życia ma już sześć ząbków. Wyrzynanie się zębów mlecznych kończy się zwykle w wieku 2,5 lat. Tak więc, proces ząbkowania dotyczący zębów mlecznych trwa około dwóch lat. Jednakże pierwsze wyrzynające się ząbki budzą najwięcej emocji Rodziców i być może są też najbardziej odczuwane przez niemowlęta.
Wyrzynanie się zębów jest procesem fizjologicznym, który dziecko przejść powinno bez żadnych objawów chorobowych.
Wyrzynaniu się pierwszych zębów mlecznych często towarzyszy rozgrymaszenie, najprawdopodobniej związane ze swędzeniem dziąseł, gorszy sen, a czasami stany podgorączkowe. Wystąpienie wysokiej gorączki ma zwykle inną przyczynę, zawsze wówczas należy skontaktować się z lekarzem.
W diecie dodajemy bezglutenowe produkty zbożowe jak mąkę ziemniaczaną, kukurydzianą. Z kaszki kukurydzianej możemy zrobić deser z przetartymi owocami, z mąki ziemniaczanej – kisiel.
Od 2006 roku toczy się wśród pediatrów w naszym kraju dyskusja dotycząca wcześniejszego niż jak dotychczas w 9. miesiącu życia, wprowadzenia glutenu. Karmienie piersią ułatwia tolerowanie małych dawek glutenu nawet przed 6. miesiącem życia. Przy karmieniu piersią propozycja wcześniejszego wprowadzenia glutenu w tym czasie została wprowadzona w zaleceniach w roku 2007.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kiedy? Jak przyjdzie odpowiedni czas. Bez obawy, każdemu dziecku wyrosną zęby, a im później, tym lepiej. Trzeba jednak przygotować się na ząbkowanie: leki przeciwbolowe i przeciwgoraczkowe, viburcol, gryzaki, zele na dziasla.

Też polecam krople esputicon są o wiele tańsze a działają bardzo dobrze. My dzięki temu zaczęliśmy normalnie spać a nie na zmianę po 2h.Też polecam krople esputicon są o wiele tańsze a działają bardzo dobrze. My dzięki temu zaczęliśmy normalnie spać a nie na zmianę po 2h.

My mamy 7 miesięcy i właśnie zaczęły wychodzić zęby. Różnie to bywa zależy od dnia. Na pewno lżej niż kolki, tylko na nie już miałam esputicon . Na ząbkowanie nie mam pojęcia co podać poza syropem?

Mojemu maluszkowi bardzo pomogły korale na ząbkowanie: https://www.shop-dent.pl/pl/c/Korale-na-zabkowanie/1537 Są też bardzo wygodne na wszelkiego rodzaju wyjściach z domu :) No i kolory są obłędne!

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki