Strona główna » Niemowlę » Kolczyki dla dzieci – czy kolczyki dla niemowląt to dobry pomysł?

Kolczyki dla dzieci – czy kolczyki dla niemowląt to dobry pomysł?

Mała dziewczynka z kolczykami w uszach

W 2015 roku w Wielkiej Brytanii pojawiła się masowa petycja do rządu o zakazanie przekłuwania uszu noworodkom i niemowlętom. Czy to zbiorowa histeria? Czy kolczyki dla dzieci to dobry pomysł?

Zamknij oczy i pomyśl, ile znasz małych dziewczynek, które mają kolczyki „od zawsze”. Pewnie jest ich dość sporo, bo moda na przekłuwanie uszu jeszcze na porodówce rozprzestrzeniła się w ostatnich latach w zaskakujący sposób. Nie wszyscy się jednak z tym trendem zgadzają. Brytyjscy obrońcy praw dziecka nalegają, że ta procedura wiąże się z zupełnie niepotrzebnym narażaniem maluszków na ból i strach, co gorsza, motywowanym jedynie próżnością rodziców.

Dlaczego przekłuwamy małym dzieciom uszy?

W przeciwieństwie do szczepień czy innych zabiegów medycznych przekłuwanie uszu niemowlętom nie ma racjonalnego uzasadnienia. Zabiegi zdrowotne są konieczne, a decyzję podejmuje rodzic — bez czekania na zdanie dziecka. Kolczyki to już co innego. Najczęściej chodzi o wygląd. Chcemy, by córka wyglądała dziewczęco już w wózku. Bo bez włosów łatwo ją pomylić z chłopcem. Moda na przebieranie kilkumiesięcznych dziewczynek w sukienki, opaski z kwiatami i balerinki to oczywiście nic innego jak kaprys mam i babć, które potem rozczulają się nad pamiątkowymi fotografiami. O ile jednak takie przebieranki raczej nie przeszkadzają dziecku, o tyle ingerencja w integralność jego ciała budzi już więcej kontrowersji. Minie bowiem co najmniej pięć lub sześć lat, zanim dziewczynka sama poczuje realną potrzebę, by wyglądać jak księżniczka, i zacznie marzyć o połyskujących kolczykach, takich jak mają jej koleżanki w przedszkolu.

 

Złote kolczyki dla dzieci

Czy przekłuwanie uszu dziecku jest bezpieczne?

To zależy. Jeszcze kilka lat temu standardem było przekłuwanie uszu przez kosmetyczki – pistoletem. Ta metoda pozostawia wiele kontrowersji co do sterylności urządzenia oraz samego procesu powstawania przekłucia. Pistolet bowiem rozrywa tkankę, a nie ją przekłuwa, co może prowadzić do infekcji oraz zakażeń. W przypadku wykonania zabiegu przez osobę, która nie dochowa należytej staranności, aby proces został wykonany w sterylnych warunkach, istnieje ryzyko zakażenia wirusem HIV czy WZW.

Warto pamiętać, że odporność u małych dzieci nie jest jeszcze dobrze rozwinięta, dlatego nawet niewielkie zakażenie może doprowadzić do śmiertelnej sepsy.

Drugim poważnym skutkiem ubocznym przedwczesnego przekłuwania uszu jest możliwość rozwinięcia poważnej alergii, najczęściej związanej z obecnością niklu w kolczykach. W tym kontekście złoto jest najbezpieczniejszym wyborem, ale i tak nie eliminuje w całości nieprzewidywalnych reakcji młodego organizmu na ciało obce.


Więcej o alergiach u dzieci możesz przeczytać tutaj: https://niebieskiepudelko.pl/alergie-wziewne-skorne-i-pokarmowe-u-malego-dziecka/


Ból przy przekłuwaniu uszu

Zdaniem zwolenników przekłuwania niemowlakowi łatwiej jest zapomnieć o bólu i obniża to poziom traumy związanej z zakładaniem kolczyków. I choć jest w tym stwierdzeniu ziarno prawdy, nie oznacza to wcale, że maluszek przechodzi przez upiększającą procedurę bezstresowo. Przekłuwanie uszu bowiem boli, nawet dorosłych, i to nie tylko w momencie aplikacji, ale także kilka godzin, a czasem nawet dni później. Jest to ból całkowicie niepotrzebny, dezorientujący i niesprzyjający w żaden sposób poczuciu spokoju i bezpieczeństwa. Jeśli rana ulegnie zakażeniu, skazujemy leżącego maluszka na kolejne katusze, które zwykle są znacznie bardziej dotkliwe niż samo przekłucie.

Niemowlak z przekłutymi uszami

Na tym jednak nie koniec możliwych powikłań po zbyt wczesnym przekłuciu uszu. Nawet prawidłowo zagojone rany mogą sprawiać poważne kłopoty, jeśli dojdzie do ich przypadkowego naderwania. Przewracające się z boku na bok maleństwo może przypadkiem zahaczyć kolczykiem o kocyk czy rękaw i wyrządzić sobie sporą krzywdę – łącznie z rozerwaniem małżowiny usznej. Starsze maluchy zaczynają być natomiast ciekawskie, chętnie obmacują uszy i mimo zakazów „majstrują” przy biżuterii. Niestety, znane są przypadki, że dziecku udało się odpiąć kolczyk i go połknąć!

 

Dbanie o przekłucie u niemowlaka

 

Jak widać, w ostatecznym rozrachunku lista zagrożeń przemawia zdecydowanie przeciwko uleganiu modzie na niemowlęce kolczyki. Zdaniem ekspertów zawsze lepiej jest poczekać, aż córka dorośnie i sama zażyczy sobie przekłucia uszu. Warto jednak pamiętać, aby wybrać salon specjalizujący się w tego typu zabiegach i przeprowadzi go w sterylnych warunkach.


Bibliografia

gov.pl, https://www.gov.pl/web/zdrowie/hiv-i-aids

gov.pl, https://www.gov.pl/web/gis/wirusowe-zapalenie-watroby-typu-a-wzw-a

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki