W czasie oczekiwania na dziecko każdy symptom wydaje się podejrzany i niepokojący – to całkiem normalne. Czy krew z nosa w ciąży powinna być powodem do zmartwienia? Wyjaśniamy, jakie są przyczyny tego problemu i jak sobie radzić w przypadku krwotoku.
Krwotoki z nosa zdarzają się każdemu z nas. Przyczyną jest najczęściej uraz bądź uszkodzenie błony śluzowej wynikające z przekrwienia i intensywnego dmuchania nosa, np. w czasie kataru lub alergii. Zdarza się jednak, że krew leci z nosa bez ewidentnego związku powodu i ze zwiększoną częstotliwością. Jest to dość uciążliwe, ale jednocześnie niepokojące.
Tu warto dodać, że istnieją dwa podstawowe typy krwotoków z nosa. Ten częstszy ma miejsce w przedniej części przegrody nosowej, gdzie drobne naczynia krwionośne są szczególnie wrażliwe i łatwo pękają. Drugi typ krwawienia pochodzi z tyłu nosa i jest bardziej intensywny i niebezpieczny – naruszone wówczas zostają większe naczynia, a krew zalewa gardło. W tym przypadku pomoc medyczna jest wysoce wskazana.
Dlaczego leci krew z nosa? Wyjaśnień może być co najmniej kilka, a niektóre z nich są zaskakująco błahe:
Powtarzające się krwotoki z nosa mogą mieć jednak również podłoże medyczne. Do najczęstszych należą zaburzenia krzepnięcia krwi, wysokie ciśnienie, polipy i guzy w nosie, immunologiczna małopłytkowość czy nawet białaczka. Jeśli więc wyeliminujesz powszechne przyczyny krwawienia z nosa, warto wybrać się do specjalisty, aby uzyskać profesjonalną diagnozę.
Jeśli jesteś ciężarna i zauważasz zwiększoną częstotliwość krwotoków z nosa, nie musisz jednak zakładać najgorszego. Problem dotyczy aż 20% kobiet w ciąży i wiąże się ze znaczącym zwiększeniem objętości krwi przy jednoczesnym rozluźnieniu tkanek z powodu działania relaksyny. W rezultacie wiele naczyń krwionośnych ulega poszerzeniu, co m.in. zwiększa ryzyko rozwoju żylaków, a dodatkowo może powodować pęknięcia naczynek wewnątrz nosa.
Warto dodać, że nawet co trzecia kobieta w ciąży doświadcza uczucia zapchanego nosa, a często i kataru. Nie musi on mieć nic wspólnego z rzeczywistą infekcją. Same tylko zmiany hormonalne sprawiają, że dochodzi do obrzęku śluzówki i zwiększonej produkcji wydzieliny.
Dobra wiadomość jest taka, że jakkolwiek są uciążliwe, ani krwotoki z nosa w ciąży, ani obrzęk czy katar nie stanowią żadnego zagrożenia dla dziecka. Jest to po prostu jedna z nieprzyjemności, która mija po porodzie.
Co warto wiedzieć o żylakach w ciąży? https://niebieskiepudelko.pl/zylaki-w-ciazy/
Co jednak zrobić, jeśli leci Ci krew z nosa? W ciąży czy nie, pierwsza pomoc jest identyczna i obejmuje:
Jeśli po 20 minutach krwawienie nie ustało lub ilość krwi objętościowo przekracza jedną szklankę, należy udać się na pogotowie ratunkowe. Pomocy wymaga również krew ściekająca do gardła i powodująca wymioty.
W przypadku, że krwawienia z nosa powtarzają się regularnie, możesz zakupić w aptece specjalne opatrunki hemostatyczne (tampony). Skracają one krwotok i są bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli przebywasz akurat poza komfortem własnej łazienki.
Krew z nosa w ciąży nie jest więc niczym niezwykłym ani powodem do zaniepokojenia. Jeśli jednak krwotoki pojawiają się bardzo często lub przybierają na sile, warto na pewno skonsultować się z lekarzem. Proste badania krwi i oględziny laryngologiczne pomogą odsłonić przyczynę problemu.
Bibliografia:
National Library of Medicine, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK435997/
Cleveland Clinic; https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13464-nosebleed-epistaxis
The University Hospital of Albert Einstein College of Medicine, https://www.msdmanuals.com/home/ear-nose-and-throat-disorders/symptoms-of-nose-and-throat-disorders/nosebleeds
Tagi: krew z nosa, krwawienie, krwotok, tamowanie krwi
Dodaj komentarz