Wszystko co chcesz wiedzieć o seksie w czasie ciąży, ale boisz się zapytać. Na wasze pytania odpowiada ginekolog Dr Monika Bator-Gregorczyk.

Jakie są przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: W ciąży przebiegającej fizjologicznie nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu. W przypadku ciąży o przebiegu nieprawidłowym lekarz może zalecić powstrzymywanie się od współżycia. Oczywiście, w indywidualnych przypadkach przeciwwskazania wobec uprawiania seksu wynikać mogą z zupełnie innych przyczyn.

Czy niewielkie krwawienie po stosunku jest niebezpieczne?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Krwawienia w ciąży pojawiające się po stosunku najczęściej są objawem świadczącym o jej nieprawidłowym przebiegu. W trakcie ciąży szyjka macicy pod wpływem zmian hormonalnych ulega znacznemu rozpulchnieniu i przekrwieniu z tego powodu staje się bardziej podatna na mikrourazy. Obecność na szyjce zmian patologicznych takich jak: polipy czy tzw. nadżerka,  może prowadzić do wystąpienia plamienia po stosunku. Krwawienie pojawiające się we wczesnym okresie ciąży może sugerować zagrażające poronienie. Krwawienie w drugim trymestrze może być związane z nieprawidłową lokalizacją łożyska. Plamienie po współżyciu pojawiające się w terminie porodu może świadczyć o odejściu czopa śluzowego z rozwierającego się kanału szyjki macicy. O każdym epizodzie krwawienia należy koniecznie poinformować lekarza.

Czy są jakieś niewskazane pozycje?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Wybór pozycji do współżycia powinien być przemyślany, gdyż nie wszystkie są zalecane w przypadku kobiety w ciąży. W pierwszym trymestrze nie ma żadnych przeciwwskazań do jakichkolwiek pozycji, chyba, że ginekolog zaleci inaczej. W kolejnych miesiącach warto jednak korzystać z pozycji szczególnie wygodnych, mianowicie: pozycja tylna, pozycja „na jeźdźca”, pozycja „kąt prosty”, pozycja tylno- boczna. Przy pozycji klasycznej partner powinien zwrócić uwagę na niewywieranie ucisku na brzuch i piersi parterki. W czasie stosunku kobieta musi być świadoma, jak silna penetracja jest dla niej dobra. Należy wybierać pozycję, w których kontrolę nad rytmem ma kobieta. Są to pozycje z kobietą na górze. Korzystanie z miłosnych gadżetów jest przeciwwskazane. Jeśli w trakcie stosunku wystąpi ból lub krwawienie o różnym nasileniu, należy przerwać współżycie i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

Czy dopuszczalny jest seks oralny?

Nie ma przeciwwskazań do seksu oralnego w czasie ciąży, gdzie stroną czynną ewentualnie bierną jest partner.

Czy seks w ciąży ma wpływ na dziecko?

Szczęśliwa, kochająca i kochana mama to połowa sukcesu dla prawidłowego przebiegu ciąży i dobrego samopoczucia maleństwa. Większość partnerów martwi się o możliwe zagrożenie dobrostanu dziecka w trakcie współżycia. Przy prawidłowym przebiegu ciąży skurcze macicy w żaden sposób nie mogą wywołać porodu przedwczesnego, przy ciąży zagrożonej skurcze macicy pojawiające się w trakcie orgazmu mogą prowadzić do poronienia bądź porodu przedwczesnego. O takiej możliwości zawsze powinien poinformować lekarz prowadzący ciążę. Uprawianie seksu jest bezpieczne dla maleństwa, ponieważ jest ono chronione przez mięsień macicy. Możliwość urazów eliminuje obecność płynu owodniowego i błon płodowych. Czop śluzowy obecny w kanale szyjki macicy stanowi barierę przed możliwością infekcji wstępujących.

Dr Monika Bator-Gregorczykspecjalista ginekolog-położnik. Pracuje w szpitalu Św. Rodziny w Warszawie.

Wskazania do powstrzymania się od współżycia w czasie ciąży:

 • zagrażające poronienie objawiające się krwawieniem i pobolewaniami podbrzusza w I trymestrze ciąży.
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa związana ze zbyt wczesnym rozwieraniem się kanału szyjki macicy
 • zagrażający poród przedwczesny
 • nieprawidłowa lokalizacja łożyska
 • ciąża wielopłodowa, jako ciąża wysokiego ryzyka może stanowić przeciwwskazanie do współżycia, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia porodu przedwczesnego jest wysokie
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
 • infekcje dróg rodnych
 • obciążony wywiad położniczy związany z przebiegiem poprzednich ciąży

 

Tagi: , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona