Jak często zmieniać pościel? Kiedy wymienić łóżko na większe? Czego się wystrzegać dla bezpieczeństwa maluszka? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompendium wiedzy o dziecięcym łóżeczku…
Każda przyszła mama z wielkim entuzjazmem przygotowuje się na przyjście na maluszka. Wielu zakupów dokonujemy niestety impulsywnie, pod wpływem reklamy lub swego widzimisię. Z naszego poradnika dowiesz się nie tylko jak wybrać optymalne łóżeczko, ale jak o nie prawidłowo dbać.
Nie ma jednego najlepszego wyboru. Większość rodziców wciąż stawia na klasyczne łóżeczko, które wystarczy na co najmniej 12 miesięcy i zapewnia wygodę – można na nim ustawić przewijak, a w środku jest dość miejsca, aby rosnący maluch mógł baraszkować przed snem lub po przebudzeniu.
Coraz częściej polecaną alternatywą są także:
Niezależnie od wyboru typu łóżeczka, należy pamiętać, że maluszki w wieku od 1 do 4 miesiąca życia są szczególnie narażone na zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). W związku z tym nie tylko powinny spać same (nie w łóżku z rodzicami), ale muszą być zawsze kładzione na pleckach, bez poduszki i innych tekstyliów, które mogłyby przysłonić im usta. Idealnie jest więc układać niemowlę bezpośrednio na prześcieradle, a zamiast kołdry lub koca, ubierać je w śpiworek. Wszelkie maskotki, zbyt miękkie materace, a także tekstylne ochraniacze na łóżko stanowią zagrożenie. Bardzo ważna jest również odpowiednia temperatura w sypialni – śpiący maluszek nigdy nie powinien być przegrzany!
Łóżeczko stwarza jednak zagrożenie nie tylko w nocy. Co żwawsze maluchy wraz z rozwojem zaczynają ochoczo wspinać się po meblach, a klasyczne łóżeczka ze szczebelkami bywają w tym kontekście przysłowiową płachtą na byka. Warto więc upewnić się, że konstrukcja jest stabilna, a szczebelki są rozmieszczone tak, aby nie dało się przez nie przepchnąć główki.
Transformacja z łóżeczka niemowlęcego na zwykłe jest dużą zmianą, która musi uwzględniać kilka czynników. Ogólnie uważa się, że większość dzieci do 2 roku życia nie jest gotowa psychologicznie na spanie na otwartym łóżku. Problemem może być również bezpieczeństwo, a dokładniej zagrożenie upadkiem.
Niektórzy rodzice chcą jednak przesunąć pierwszego potomka do większego łóżka przed narodzinami kolejnego dziecka. Ma to sporo sensu, a często bywa wręcz rekompensatą za częściową utratę uwagi ze strony mamy i taty. Psychologowie polecają przy tym, aby zmiany dokonać na kilka miesięcy przed porodem, tak aby starszy brat alb siostra nie nabrali przekonania, że zostali bobas „zabrał im łóżeczko”.
Zmianę łóżek warto połączyć z częściową zmianą wystroju pokoju – to nowy etap dorastania, który może wesprzeć pewność siebie i pomóc pociesze się usamodzielnić. Należy jednak mieć świadomość, że dla małego dziecka każda zmiana jest trudna. Po przeprowadzce mogą więc pojawić się kłopoty z zasypianiem, nocne strachy czy częstsze wstawanie w nocy. Problem rozwiąże tylko czas i cierpliwość, chociaż pomóc mogą znajome maskotki, nocne lampki czy projektory z pozytywką.
Niemowlę korzysta jedynie z prześcieradła, ale starsze dzieci mogą już mieć poduszkę i kołdrę. W normalnych warunkach pościel powinna być zmieniana raz na tydzień, prana w temperaturze 40-60°C i prasowana. Częściej można zmieniać poszwy w czasie choroby, wyjątkowych upałów, a także każdorazowo w przypadku nocnego moczenia. Wodoodporny ochraniacz na materac u małych dzieci jest bardzo racjonalną inwestycją!
Około 3 roku życia u wielu dzieci zaczynają rozwijać się alergie wziewne. W przypadku uczulenia na roztocza higiena sypialniana powinna być szczególnie pieczołowita. Lekarze w szczególności zalecają pranie pościeli w temperaturze minimum 60°C, wystawianie kołder i poduszek na słońce lub mróz i ich trzepanie/odkurzanie. Bardzo skuteczną formą prewencji są także specjalne pokrowce antyalergiczne, które można dopasować do materaca i pościeli, a które uniemożliwiają roztoczom wychodzenie na powierzchnię tkaniny.
Tagi: jakie łóżeczko, łóżeczko
Dodaj komentarz