Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Nieplanowana ciąża… może być wspaniała!

Nieplanowana ciąża… może być wspaniała!

nieplanowana ciąża

W dzisiejszych czasach kobiety przyzwyczaiły się już do pełnej kontroli nad swoimi zdolności rozrodczymi – pragniemy mieć dzieci wtedy, gdy nam to pasuje. Niestety, natura płata często figle.

Z danych globalnych wynika, że w latach 2010-2014 aż 44% wszystkich ciąż na świecie było nieplanowanych! Statystykę tą zawyżają oczywiście kraje rozwijające się, w których dostęp do antykoncepcji jest utrudniony oraz kultury, w których gwałt wpisany jest poniekąd w tradycyjne prerogatywy mężczyzn. Ale i w Polsce według badań przeprowadzonych w 2009 r. przez firmę Baer Schering Pharma aż 36% pierwszych ciąż było nieplanowanych!

Skąd się biorą nieplanowane ciąże?

Niespodziewane i niechciane ciąże są najczęściej rezultatem niestosowania antykoncepcji lub nieprawidłowego jej użycia. W tym pierwszym przypadku mówimy nie tylko o młodych kobietach, które ulegają pokusie przypadkowych kontaktów seksualnych i nie zabezpieczają się podczas nich licząc na szczęście, jak i o parach stosujących naturalne metody planowania rodziny, które zaskakująco często bywają zawodne. Już niewielkie nieregularności cyklu zaburzają bowiem cały obraz dni płodnych! Problemem bywają również pękające prezerwatywy oraz nieregularnie przyjmowane tabletki antykoncepcyjne.

Generalnie, z danych statystycznych wynika, że nieplanowane ciąże skorelowane są z młodym wiekiem, niższym wykształceniem i statusem ekonomicznym, a także częściej dotyczą par niebędących małżeństwami, które mieszkają jednak razem.

Ryzyka związane z przypadkowym zajściem w ciążę

Nie należy w żadnym przypadku bagatelizować problemu, jakim nieplanowana ciąża jest w życiu wielu, zwłaszcza młodych kobiet. Może ona utrudniać lub uniemożliwiać dalszą edukację, zagrażać materialnej pozycji kobiety, a czasem nawet jej społecznej sytuacji. I XXI w. zdarzają się bowiem przypadki odrzucenia przez rodzinę lub grupę kulturową. Szczególnie dramatyczne bywają niechciane ciąże u nastolatek, samotnych kobiet oraz wszystkich borykających się z problemami fizycznymi lub psychicznymi, które ciąża może pogłębić. Niechciana ciąża może też skłaniać do ryzykownych zachowań w trakcie jej trwania i przekłada się na zwiększone ryzyko depresji poporodowej.

Ponadto, jako zjawisko społeczne nieplanowane ciąże są związane takimi negatywnymi zjawiskami jak porzucenia dzieci, rozwody, patologie w rodzinach, zaniedbanie, a także całe podziemie aborcyjne i nielegalne zabiegi stwarzające potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet. Problemu w żadnym razie nie należy więc lekceważyć ani uciszać – nie każda kobieta jest bowiem w dowolnej chwili swego życia w stanie zostać odpowiedzialna i kochającą mamą.

Dobre strony nieplanowanej ciąży

Z drugiej strony, ciąże zaskakują często pary, które żyją ze sobą, kochają się, ale z różnych powodów odkładają lub negują rodzicielstwo. Obserwacje wskazują, że dla coraz większej ilości kobiet znalezienie „dobrego momentu” na ciążę jest coraz trudniejsze. Przeszkadzają nam plany edukacyjne, zawodowe, osobiste pasje, a czasem nawet zamiłowanie do swobodnego życia bez odpowiedzialność. W takich przypadkach nieoczekiwane dwie kreski na teście ciążowym bywają zimnym prysznicem, z którego można jednak wynieść korzyści:

  • Po pierwsze więc, nie musimy już dokonywać trudnej decyzji – dziecko pojawia się w naszym życiu samo, a praktyka pokazuje, że życie owo potrafi się zaskakująco dopasować do dziecka.
  • Po drugie nieplanowana ciąża zaoszczędza nam stresu związanego ze „staraniami o dziecko”, śledzeniem owulacji, comiesięcznymi rozczarowaniami, stresem, itd.
  • Ciąża-niespodzianka bywa konsekwencją wielu lat nieudanych prób poczęcia i wtedy spada na nas niczym przysłowiowa manna z nieba.
  • Nieplanowana ciąża bywa też brakującym elementem, którym pomaga zacieśnić związek partnerski, wprowadzając do relacji romantycznej ważną stabilizację, odpowiedzialność, a przede wszystkim nową, wspólną miłość do dziecka.
  • Ciąże nieplanowane pomagają uniknąć ryzyka odkładania macierzyństwa w nieskończoność, a przynajmniej do momentu, kiedy poczęcie jest już bardzo utrudnione i obarczone ryzykiem poważnych wad rozwojowych spowodowanych obniżeniem jakości materiału genetycznego obojga partnerów.
  • Dwie kreski na teście bywają również przysłowiowym zrządzeniem losu, które pomaga nam podjąć ważne decyzje życiowe, ustalić priorytety, a nawet zrezygnować ze zgubnych nawyków!

Jak zmienić niespodziankę w szczęście?

O ile ciąża nie jest dla Ciebie sytuacją podbramkową i jesteś w stanie zaakceptować wizję macierzyństwa tu i teraz, warto popracować nad podejściem:

  • Z chwilą, gdy zdecydujesz się zostać mamą, zapomnij raz na zawsze o tym, że była to ciąża nieplanowana. Nie ma to już znaczenia i w żadnym razie nie powinno pojawiać się w rozmowach z partnerem czy późniejszej relacji z dzieckiem.
  • Nie próbuj wyobrażać sobie jak byś spędzała wakacje czy wieczory „gdyby nie ta ciąża”. Masz za sobą lata beztroski, które powrócą po odchowaniu dzieci. Skup się na realiach.
  • Daj się wciągnąć w wir ciąży, nawet, jeśli nie masz w głowie imion dla dziewczynek i chłopców i nie czujesz się wcale materiałem na matkę. Pomóż samej sobie, śledząc kalendarz ciąży tydzień po tygodniu, wsłuchując się w swoje ciało, nawiązując więź z rosnącym w Twoim brzuchu płodem.
  • Nie poddawaj w wątpliwość swoich lub partnera zdolności do bycia rodzicem. Biologia przygotowała nas do tego, abyśmy w pewnym momencie życia wychowali potomstwo. Sama zobaczysz jak cudownie działają nasze hormony!
  • Ciesz się zawczasu. Zamów bezpłatne próbki dla mam w ciąży lub paczki dla noworodków, zacznij myśleć o urządzeniu pokoiku, kupuje pierwsze ubranka. Zdziwisz się jak szybko wejdzie Ci to w krew!
  • Zaakceptuj z góry zmiany w swoim ciele – czy będą to żylaki, rozstępy, nadwaga czy zmiana wyglądu piersi. Uświadom sobie, że Twój wygląd nie czyni Cię wcale wyjątkową kobietą, macierzyństwo zaś owszem!

 


Bibliografia:

https://bmcresnotes.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13104-019-4419-5

https://en.wikipedia.org/wiki/Unintended_pregnancy

https://www.webmd.com/sex/birth-control/features/surprise-unplanned-pregnancy

https://unplannedpregnancy.com/facing-an-unplanned-pregnancy/facts-about-unplanned-pregnancy/pros-cons-unplanned-pregnancy/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK232137/

https://www.parents.com/pregnancy/my-life/emotions/the-unexpected-child/

 

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona