Wbrew opiniom sceptyków okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt nie są wymysłem firm optycznych, które próbują sprzedać więcej i drożej. Okuliści na całym świecie zgadzają się, że oczy najmłodszych dzieci należy chronić przed słońcem. Od kiedy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka są zalecane?
Mogłoby się wydawać, że skoro my i wszystkie pokolenia przed nami przeżyliśmy w wózkach bez ciemnych okularów, to przeżyją i nasze dzieci. Ale ochrona oczu nie jest wcale pułapką marketingową na troskliwych rodziców.
Do wieku 10 lat oczy dziecka są szczególnie wrażliwe, gdyż nieustannie się rozwijają. Soczewki nie są z tego powodu w stanie tak skutecznie filtrować promieniowania UV jak oczy dorosłego człowieka. A większa ilość przedostających się w głąb oka promieni oznacza większe ryzyko uszkodzeń tkanek.
W szczególności ekspozycja małego dziecka na słońce bez okularów przeciwsłonecznych grozi rozwojem degeneracji siatkówki w późniejszych latach, a także chorób takich jak zaćma czy nawet nowotwory oka. Dodatkowo wrażliwa skóra powiek i wokół oczu jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni UV, a aplikacja kremów z filtrem tak blisko oczu jest niewskazana.
Upewnij się, czy wiesz, jak chronić dziecko przed słońcem: https://niebieskiepudelko.pl/ochrona-dzieci-przed-sloncem/
Wymóg ochrony oczu maluszka dotyczy oczywiście sytuacji, w których zakładamy bezpośrednią ekspozycję na słońce. Dla porządku dodajmy, że w pierwszym półroczu życia dziecka jest ona w ogóle niewskazana. Jeśli jednak idziesz z niemowlęciem na spacer, a daszek gondoli jest przez cały czas zasłonięty, dziecko może spać w spokoju bez okularów słonecznych.
Rodzice coraz częściej jednak decydują się na aktywnych wypoczynek z niemowlęciem – biorą je ze sobą na plażę, zwiedzanie miast czy górskie tury. Jeśli maluch będzie siedzieć w wózku lub nosidełku i oglądać świat wokół, powinien mieć na oczach specjalne okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt.
Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt powinny być przede wszystkim jak najlepiej dopasowane. Z niekomfortową konstrukcją na nosie maluszek będzie zawsze walczyć, co jest gwarancją nieustającej frustracji dla obu stron. Okulary lepiej jest więc kupować osobiście, w obecności dziecka niż przez internet. Każdy model jest inny, a ten idealny powinien dokładnie okalać twarzyczkę i zachodzić łatwo za uszy. Większe szkła są generalnie lepsze, gdyż gwarantują pełniejszą ochronę skóry i oczu. Dobrym pomysłem są również gumki spinające zauszniki, tak aby okulary nie poruszały się przy otaczaniu głową przez dziecko.
Inne ważne parametry okularów słonecznych dla niemowląt to:
Kolor „szkieł” wbrew pozorom nie ma aż takiego znaczenia w okularach słonecznych dla dzieci. Brązowe nie oferują wcale lepszej ochrony niż te czarne, a dziecku może w nich być przyjemniej.
Tagi: ochrona wzroku, okulary przeciwsłoneczne, wzrok
Dodaj komentarz