Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Jak być dobrą matką » Organizacja czasu dla Mam – 5 wskazówek, jak odzyskać kontrolę nad czasem

Organizacja czasu dla Mam – 5 wskazówek, jak odzyskać kontrolę nad czasem

Każda Mama to mistrzyni wielozadaniowości. Jedną ręką miesza zupę, drugą spisuje listę zakupów na kolejny dzień, a barkiem podtrzymuje telefon i załatwia sprawy. Do tego zajmuje się dzieckiem i dba o porządek w domu. Nic więc dziwnego, że pod koniec dnia zasypia na stojąco i nie ma jak zadbać o siebie. Prawda jest taka, że nie da się załatwić wszystkich spraw naraz, a przy tym mieć czas na odpoczynek. Nie da się też być jednocześnie idealną mamą, wzorową żoną, znakomitą kucharką i pełnoetatową sprzątaczką. Dlatego przygotowaliśmy coś dla każdej zapracowanej Mamy – 5 wskazówek, jak zarządzać swoim czasem i zadaniami, by mieć czas na to, co najważniejsze, a więc także na zajęcie się sobą!

 1. Co masz zrobić rano, zrób wieczorem

Oczywiście poprzedniego dnia! Wieczór to doskonała pora na to, by przygotować grunt pod spokojny poranek. Dlatego znajdź wtedy godzinkę na przygotowanie ubrań na następny dzień sobie i dzieciom, szybki przegląd spraw do załatwienia czy rachunków do opłacenia, uzupełnienie listy zakupów, przygotowanie drugiego śniadania dzieciom do szkoły i zaplanowanie śniadania na kolejny dzień z produktów, które są dostępne w domu. Oczywiście nie powinnaś latać po domu sama jak kot z pęcherzem ogarniając wszystkie te sprawy – podziel się nimi z Mężem lub partnerem. Takie przygotowanie do kolejnego dnia pozwoli Ci zasnąć ze spokojną głową.

 1. Deleguj zadania

Która z nas, kobiet, nie ma syndromu „Zosi Samosi?”, ręka do góry! Najpierw bierzemy na nasze barki wszystko albo zdecydowanie zbyt wiele, a później jak te męczennice narzekamy na swój ciężki los. W dodatku nasz partner, jak to mężczyzna, nie czyta w myślach i sam się nie zorientuje, że mamy na głowie więcej, niż jesteśmy w stanie udźwignąć. Dlatego tak ważne jest codziennie i regularne proszenie innych o pomoc. Prowadzenie domu to zadanie tak samo Twoje, jak i Twojego Męża czy partnera. Żeby tak rzeczywiście było, ustalcie za jakie obszary które z Was jest odpowiedzialne i trzymajcie się tego. Gdy tylko możesz, poproś kogoś z rodziny, by pomógł Ci w opiece nad dzieckiem, gotowaniu obiadu czy załatwieniu sprawy. To, że prosisz o pomoc, nie znaczy, że sobie nie radzisz. Po prostu tak jak każdy człowiek potrzebujesz odpoczynku i wsparcia najbliższych osób. Zanim więc zaharowywać się i odhaczać kolejne sprawy z listy rzeczy do zrobienia, a potem padać umęczona na twarz, naucz się korzystać z pomocy innych.

 1. Wybieraj mądrze

Możesz mieć swoją listę spraw do załatwienia na dany dzień, tydzień czy miesiąc. Na nic się ona nie zda, jeśli nie będziesz w stanie jasno określić, które z tych rzeczy są absolutnie najważniejsze i musisz je załatwić w danym terminie, a które spokojnie mogą poczekać. Inaczej mówiąc – określ priorytety. Priorytetem powinny być wszystkie sprawy związane z dzieckiem i zdrowiem całej rodziny. A częścią zdrowia jest także codzienny czas na regenerację sił i odpoczynek. Dlatego jeśli masz do wyboru poświęcić godzinę na mycie okien w salonie albo na czytanie książki, na którą nigdy nie masz czasu, zawsze wybierz to drugie. I skończ z perfekcjonizmem.

 1. Zaakceptuj zmiany

Mając dziecko, jedyne czego możesz być pewna to ciągłe zmiany. Zamiast z nimi walczyć, pora je zaakceptować. Naucz się podchodzić elastycznie do codziennych spraw i godzić się na to, że nie zawsze możesz robić wszystko według planu. Powiedzmy, że planowałaś wielkie sprzątanie przedświąteczne, a Twoje dziecko nagle zaczęło ząbkować i nie daje Ci spać. Trudno w takiej sytuacji sztywno trzymać się planów i krążyć po domu z mopem jak zombie. Zamiast tego skup się na opiece nad maluchem i wykorzystaj każdą chwilę jego snu na drzemkę. Jeśli wróciłaś już do pracy, porozmawiaj z szefem o większej elastyczności. Warto ponegocjować pracę z domu przynajmniej 2 dni w tygodniu. Pozwoli Ci to odzyskać spokój i poczucie kontroli.

 1. Rób mniej, ale sprytnie

Cały sekret tkwi w tym, żeby działać na 100%. Jeśli już coś robisz, rób to skutecznie i staraj się upiec 2 pieczenie na jednym ogniu. Nawet dosłownie – jeśli już masz produkty i chwilę na gotowanie, ugotuj od razu 2 razy większą porcję dania niż planowałaś. Upraszczaj jak to tylko możliwe. Zrezygnuj z wymyślnych i skomplikowanych przepisów, zamiast tego postaw na proste w przygotowaniu potrawy, które nie wymagają od Ciebie długiego stania przy garach. Mogą to być wszelkiego rodzaju potrawy jednogarnkowe, pieczone warzywa z dipami albo zapiekanki z makaronem lub ziemniakami. Zakupy rób przez Internet, a listę zakupów uzupełniajcie z Mężem na bieżąco, w formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli z kolei macie chwilę na porządki, ogarnijcie to, co najpotrzebniejsze i co sprawi, że Wasz dom będzie od razu czystszy. Zapomnij o wszystkich czynnościach, które zabierają czas, nie są konieczne i nic nie wnoszą do Waszego życia – a więc prasowanie skarpetek czy ściereczek kuchennych, odkurzanie bibelotów na półkach, porządki w szufladach itp. Kiedy skupisz się tylko na najpotrzebniejszych rzeczach, uwolnisz mnóstwo czasu, który możesz przeznaczyć na relaks.

Drogie Mamy, może macie jakieś swoje patenty na zarządzanie czasem i domową organizację? Które z naszych wskazówek planujecie wcielić w życie? Dajcie znać w komentarzach!

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pakiety

Pakiety

Placówki