Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Wszystko, co powinnać wiedzieć o plamieniu w ciąży

Wszystko, co powinnać wiedzieć o plamieniu w ciąży

plamienie_w_ciąży_Niebieskie_Pudełko

Plamienie w ciąży to jeden z najpopularniejszych tematów na forach dla przyszłych mam. Nic dziwnego – w końcu ten problem może dotyczyć nawet 40% z nas, szczególnie na początku ciąży. Dowiedz się, czym jest plamienie, jakie są jego przyczyny oraz co powinnaś zrobić, jeśli pojawi się u Ciebie.

CZYM JEST PLAMIENIE?

Plamienie to wydzielina z pochwy, której kolor może się wahać od brązowego do jasnoróżowego. Występuje zwykle w niewielkich ilościach, najczęściej możesz je zaobserwować po oddaniu moczu, na bieliźnie lub na papierze toaletowym.

Plamienie to nie to samo co krwawienie – jeśli zauważysz na bieliźnie żywą krew w intensywnym kolorze, masz do czynienia
z krwawieniem i musisz jak najszybciej zgłosić się na szpitalną izbę przyjęć. Na wczesnym etapie ciąży najlepiej udać się do szpitala klinicznego, od 32. tygodnia ciąży może to być szpital położniczy z oddziałem patologii ciąży.

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU PLAMIENIA?

Plamienie w ciąży, szczególnie w I trymestrze, występuje nawet u 40% kobiet i najczęściej jest zupełnie niegroźne. Nie oznacza to jednak, że powinnaś je bagatelizować. Gdy tylko zauważysz u siebie plamienie, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, by móc ustalić przyczynę plamienia.

Przy okazji zwolnij także tempo życia. Dbaj o siebie, jak najwięcej odpoczywaj i na jakiś czas powstrzymaj się od pracy zawodowej.

PLAMIENIE W PIERWSZYM TRYMESTRZE CIĄŻY

Plamienie w pierwszym trymestrze ciąży statystycznie zdarza się najczęściej.
Jakie mogą być jego przyczyny?

 • Implantacja zarodka w macicy (ok. 7-10 dni po zapłodnieniu).
 • Infekcja pochwy.
 • Niedobór progesteronu.
 • Badanie ginekologiczne, szczególnie pobranie cytologii.
 • Stosunek płciowy.
 • Pęknięcie naczynka krwionośnego w pochwie (może się to zdarzyć np. po wypróżnieniu).
 • Nadżerka szyjki macicy.

Plamienie może sygnalizować infekcję, szczególnie jeśli jest połączone z pieczeniem, swędzeniem lub nieprzyjemnym zapachem
z pochwy. W takiej sytuacji jak najszybciej umów się z lekarzem, aby przypisał Ci odpowiednią kurację. Przyjmuj także probiotyk, aby unormować florę bakteryjną w organizmie.

Częstą przyczyną plamienia jest także niedobór progesteronu, który jest niezbędny do formowania się błony macicy i rozwoju zarodka.
W takich sytuacjach lekarz zaleci Ci przyjmować progesteron w syntetycznej postaci, w formie tabletek. Progesteron przestanie być Ci potrzebny pod koniec pierwszego trymestru ciąży, ponieważ wtedy produkcją tego hormonu zajmuje się już łożysko.

PLAMIENIE W DRUGIM TRYMESTRZE CIĄŻY

W drugim trymestrze ciąży plamienie należy już do rzadkości. Jego najczęstszą przyczyną jest nadżerka, szczególnie jeśli plamieniu towarzyszy uczucie pieczenia. Plamienie może też być spowodowane skracającą się szyjką macicy. W każdym przypadku skonsultuj plamienie z lekarzem prowadzącym ciążę.

Różowe plamienie (plamienie ze śladami krwi) lub krwawienie, któremu towarzyszą skurcze lub silny ból podbrzusza, mogą zwiastować poronienie. Jak najszybciej udaj się na izbę przyjęć do szpitala klinicznego.

PLAMIENIE W TRZECIM TRYMESTRZE CIĄŻY

Podobnie jak w drugim trymestrze ciąży, także w ostatnich trzech miesiącach plamienie może sygnalizować, że szyjka macicy skraca się lub wydłuża. Może także wystąpić w wyniku podrażnienia szyjki macicy, np. po badaniu ginekologicznym lub stosunku seksualnym. Pod koniec ciąży plamienie to najczęściej zapowiedź porodu. Na tym etapie może wystąpić także krwawienie spowodowane napieraniem dziecka na szyjkę macicy.

W każdym przypadku plamienia skonsultuj z lekarzem prowadzącym ciążę, a jeśli zauważysz krwawienie, udaj się na izbę przyjęć.

 

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona