Strona główna » Połóg fizjologiczny

Połóg fizjologiczny

Okres poporodowy jest bardzo ważny zarówno dla Ciebie, jak i nowo narodzonego dziecka. Pojawiają się w tym czasie problemy natury somatycznej i psychicznej. Kształtuje się nowy obraz rodziny. Jej zadaniem jest właściwa ocena tych problemów, rozpoznanie ich przyczyn i zastosowanie odpowiedniego postępowania.

Okres wczesnego połogu jest wielkim sprawdzianem zwłaszcza dla Ciebie, gdyż musisz uporać się nie tylko ze zmęczeniem i osłabieniem po porodzie, ale również z rosnącymi potrzebami dziecka, które od tego momentu wymaga nieustannej opieki i troski.
Połóg to naturalny okres poporodowy, który trwa do 6-8 tygodni po porodzie. W tym okresie cofają się zmiany ciążowe w obrębie narządu rodnego. W całym organizmie proces ten może trwać nawet do pół roku. W tym czasie organizm nie tylko regeneruje się i wraca do stanu sprzed ciąży i porodu, ale także podejmuje funkcje związane z karmieniem dziecka. Po porodzie musisz być świadoma jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie. Nurtują Cię i obserwujesz u siebie zmiany związane z powrotem do stany sprzed ciąży. Występują wtedy niewielkie dolegliwości spowodowane inwolucją – zwijaniem się macicy, obkurczaniem dna miednicy powłok brzusznych, pęcherza moczowego i jelit. Zmiany te obejmują również zwiększenie napięcia mięśni brzucha oraz zmniejszenie uwodnienia organizmu. Inwolucja macicy jest spowodowana przerwaniem działania hormonów na macicę – po wydaleniu łożyska, oraz zmniejszeniu ukrwienia mięśnia macicznego w wyniku występowania skurczów połogowych. Niekiedy, dość nieprzyjemne bywają kurcze odruchowe (laktacyjne) występujące wtedy, kiedy dziecko jest karmione piersią. Jest to wynik drażnienia brodawki piersiowej podczas ssania przez dziecko a w konsekwencji zwiększone wydzielanie oksytocyny. Okres poporodowy to czas, kiedy musisz się dopasować do zmian fizycznych, jak również do zmienionych zapotrzebowań emocjonalnych. Te dwa aspekty są nierozerwalnie ze sobą związane. Nie możesz czule tulić dziecka w ramionach, jeżeli dokucza Ci ból krocza. Ponieważ wszystko to stanowi dla Ciebie duże obciążenie, wymagasz intensywnej obserwacji i opieki.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona