Pamiętaj, że poród może rozpocząć się kilka tygodni przed terminem. Nie daj się zaskoczyć! Na tym etapie ciąży powinnaś już mieć wszystko dopięte na ostatni guzik.
Zacznij pakować torbę z rzeczami dla siebie i dziecka. Jeśli zrobisz to teraz, będziesz spać spokojniej. Będziesz też miała więcej czasu na ewentualne „dopakowanie”. Spytaj koleżanek, które niedawno rodziły, czego brakowało im podczas pobytu w szpitalu położniczym.
Przygotuj zapasowe porcje jedzenia, które możesz przechować w zamrażarce. Pomogą one mężowi, w czasie Twojej nieobecności, ale będą również wybawieniem, gdy już wrócisz do domu, a nie będziesz jeszcze miała siły ani ochoty gotować. Jeśli planujesz cesarskie cięcie, pamiętaj, że pierwsze dni po porodzie są dość bolesne!
W widocznym miejscu przypnij listę najważniejszych numerów telefonicznych – do lekarza, pracy, na porodówkę, do wybranej położnej. Może się okazać, że ktoś z Twoich bliskich będzie potrzebował się dodzwonić tu lub tam. Mężowi warto oczywiście przesłać najważniejsze numer bezpośrednio na komórkę.
Prawo przewiduje, że przed porodem możesz wykorzystać maksimum 6 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie oznacza to oczywiście, że musisz przestać pracować. Niektóre mamy wolą być aktywne „aż do końca”, inne preferują kilka tygodni wolnego na przygotowanie się do wielkiej zmiany.
Bez względu na scenariusz, który wybierzesz, pamiętaj, aby nie zostawiać za sobą spalonych mostów. Bądź fair z pracodawcą i współpracownikami, dokończ swoje zadania i deleguj odpowiedzialność. Jeśli po odejściu na urlop Twoja pomoc będzie potrzebna, zadzwoń, napisz lub odwiedź biur – te niewielkie poświęcenia sprawią, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim będzie przyjemniejszy.
Przeczytaj wszystko zasadach korzystania z urlopu macierzyńskiego: https://niebieskiepudelko.pl/urlop-macierzynski-i-rodzicielski-bez-tajemnic/
Tagi: 33 tydzień ciąży, trzydziesty trzeci tydzień ciąży
Dodaj komentarz