Aż 7% wszystkich ciąż kończy się między 34 a 36 tygodniem. Nie planuj więc teraz żadnych aktywności, które utrudniłyby Ci dojazd do szpitala.
W ramach przygotowań do porodu instynkt zacznie Ci teraz podszeptywać różne zadania. Po raz trzeci uprać i uprasować wszystkie śpioszki. Wyczyścić fugi w łazience. Zetrzeć kurz z roślin domowych. To wszystko naturalne odruchy nazywane wiciem gniazda i nie warto z nimi walczyć, tak długo jak krzątanina jest zbyt wyczerpująca lub niebezpieczna. Wiele kobiet w tym okresie odczuwa nagły przypływ pozytywnej energii i warto ją dobrze wykorzystać – czas upłynie Ci szybciej, jeśli się zajmiesz czymś konstruktywnym.
Uwaga: Nie prób jednak myć okien wdrapując się na parapety ani robić przeprowadzki dźwigając ciężkie pakunki. W trudnych zadaniach poproś o pomoc!
Już za miesiąc będziesz marzyć o przespanej połowie nocy, a oczy będą Ci się w ciągu dnia zamykać same. To również normalny etap macierzyństwa i każda kobieta jest w stanie sobie z nim poradzić. Spróbuj jednak teraz skoncentrować się na jakości snu, aby naładować akumulatory.
Kąpiel relaksuje i pomaga usnąć (o ile nie jest zbyt gorąca); przynosi też ulgę przy bólach mięśni, stawów i kręgosłupa. Zrezygnuj jednak z drażniących skórę płynów do kąpieli. Lepiej wsyp do wanny szklankę mielonych płatków owsianych, które doskonale złagodzą świąd i podrażnienia.
Jeśli wciąż nie możesz spać, spróbuj obniżyć temperaturę w sypialni, np. otwierając okno. Śpij w lekkiej piżamie i nie włączaj kaloryferów na noc. Środki nasenne są zabronione w ciąży, ale w usypianiu pomóc Ci może herbatka z rumianku lub melisy – całkowicie bezpieczna dla dziecka.
Upewnij się, że wiesz, które zioła są niebezpieczne w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/ziola-w-ciazy/
Przed samym porodem poleca się zwiększyć dietę w pokarmy bogate w witaminę B6, np. banany, awokado, brązowy ryż, soję czy otręby. Jest ona bardzo ważna dla układu nerwowego – Twojego i dziecka! Poza tym zadbaj o odpowiedni poziom białka w diecie, który zadba o dobrą kondycję Twoich mięśni i innych tkanek. Będą one się już wkrótce musiały intensywnie regenerować!
Tagi: 36 tydzień ciąży, trzydziesty szósty tydzień ciąży
Dodaj komentarz