Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Dobre rady » Problemy Twojego maluszka – ulewanie czy refluks?

Problemy Twojego maluszka – ulewanie czy refluks?

Ulewanie to całkiem częste zjawisko. Nie jest co prawda bolesne, ale może świadczyć o stanie zdrowia Twojego dziecka i mieć wpływ na jego komfort życia.

Czy ulewania należy się bać?

Warto przede wszystkim wiedzieć, na czym polega ulewanie u niemowląt. To, że naszemu dziecku odbije się po jedzeniu, nie znaczy wcale, że cierpi na jakąś dolegliwość. Ulewanie zaczyna się wtedy, kiedy treść pokarmowa wraca się do jamy ustnej i wypływa z ust niemowlęcia. Samo w sobie nie jest groźne, ale na pewno uciążliwe dla dziecka. Problem pojawia się wtedy, kiedy dziecko może się zachłysnąć pokarmem. Dlatego ważne jest odpowiednie ułożenie maleństwa zarówno w czasie karmienia, jaki tuż po nim.
Ulewanie może być także objawem zupełnie innej dolegliwości, na przykład alergii na mleko, bądź nowowprowadzony do diety produkt. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże dokonać odpowiednich zmian w jadłospisie.
Najczęściej jednak, nie ma absolutnie żadnego powodu, żeby szczególnie martwić się ulewaniem. Często przyczyną jest niedojrzałość przełyku, który kształtuje się trochę dłużej u niektórych dzieci. Ponadto, maluszek może jeść zbyt łapczywie, połykając za dużo powietrza. Dlatego tak ważne jest tak zwane „odbicie” zanim położymy dziecko. Wtedy nadmiar powietrza ucieka, a ryzyko ulewania jest mniejsze.

To nie ulewanie, to refluks

Rodzice często panikują kiedy widzą, że dziecku ulewa się pokarm z sokiem żołądkowym. Należy tu jednak wyjaśnić, że jest to zupełnie inne zjawisko. To tak zwany refluks, mylony z ulewaniem. Jest on dużo większym problemem, ponieważ może spowodować uszkadzanie błony śluzowej przełyku. Bardzo często zdarza się tak, że nie ma potrzeby włączania leczenia i nawet ta dolegliwość ustępuje samoistnie w miarę rozwoju dziecka. Jeśli jednak odruch nie przemija, a naszemu maluszkowi zdarzają się wymioty, bądź lekarz stwierdził anemię – są to powody, dla których należy rozpocząć leczenie.
Jak odróżnić refluks od ulewania? Po towarzyszących objawach. Jeśli dziecko ulewa „chlustająco”, płacze kiedy to mu się zdarza, ma świszczący oddech, czy nawracające zapalenia zatok nosa, oskrzeli, czy krtani – prawdopodobnie mamy do czynienia z refluksem.

Jak pomóc niemowlęciu?

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Przede wszystkim unikniemy wtedy ryzyka pomyłki, specjalista będzie mógł dokładnie zdiagnozować dziecko i uspokoić zaniepokojonych rodziców.
Są jednak pewnie metody, które możemy wykorzystać nawet po to, aby działać profilaktycznie.
Po pierwsze – dużo zależy od karmiącej mamy. Jeśli naszemu dziecku zdarza się ulewać, nie należy podchodzić do następnego karmienia w nerwach i z obawami. Badania wykazały, że kiedy podczas karmienia mama jest niespokojna, maluch ma większe ryzyko ulewania.
Druga ważna kwestia, to wspomniane już odpowiednie ułożenie dziecka. Najwygodniej oczywiście byłoby karmić dziecko, które potrafi już utrzymać się w pozycji pionowej, jednak przy niemowlętach jest to niemożliwe. Dlatego należy tak ułożyć dziecko na ręku, żeby jego główka znajdowała się wyżej niż korpus. Maluch może leżeć, ale wtedy należy podłożyć mu pod główkę i barki na przykład poduszki. Po jedzeniu – dziecku powinno się odbić, co jednak nie zdarza się za każdym razem i wtedy też nie należy się niepokoić. Jeżeli nosimy malucha po posiłku, nie „bujajmy” nim, nie podrzucajmy. Niech treść pokarmowa „uleży się” w żołądku. Żeby pomóc dziecku w odbiciu możemy je delikatnie masować po plecach.
Ponieważ przyczyną ulewania bywa też przejedzenie, pokarm podawajmy w odpowiedniej ilości, mniej, ale częściej. Ważne jest także to, aby nie karmić dziecka na siłę, płaczące niemowlę połyka znacznie więcej powietrza, w związku z czym w żołądku znajduje się gaz, który potem powoduje ulewanie, próbując się wydostać na zewnątrz.

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki