Niebieskie Pudełko Przed ciążą Problemy Niepłodność Przyczyny i rodzaje niepłodności

Przyczyny i rodzaje niepłodności

Niestety 10-15% par w wieku reprodukcyjnym dotkniętych jest dość nieprzyjemnym stanem, stanem, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciąże. W krajach wysokorozwiniętych ze względu na starszy wiek par decydujących się na potomstwo po rocznym współżyciu z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, w Polsce po dwóch latach. Gdy przy zachowaniu takich warunków nie dochodzi do poczęcia, mówimy o niepłodności.

Ponieważ problem ten dotyka coraz większą liczbę par, Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną.

W 35% przyczyna niepłodności może leżeć po stronie mężczyzny i kobiety, natomiast w 10% odpowiadają za nią oboje. Z kolei w 20% przypadków nie da się jednoznacznie określić przyczyny niepłodności.

Istnieje kilka podziałów niepłodności.
Najczęściej wyróżniamy trzy rodzaje niepłodności:

* sterilitas primaria – trwałą niemożność zajścia w ciążę, czyli niepłodność pierwotną,
* sterilitas secundaria – gdy kobiet była już w ciąży, ale nie może zajść w drugą, czyli niepłodność wtórna,
* infertilitas – niemożność donoszenia ciąży, sytuacja, w której kobieta bez problemu zachodzi w ciąże, ale nie może jej donosić.

Badaniem niepłodności u kobiet zajmuje się ginekolog i endokrynolog, natomiast u mężczyzn androlog.

 

Najczęstszymi przyczynami niepłodności żeńskiej jest niedrożność jajowodów (30-35%) oraz zaburzenia hormonalne (25%). U mężczyzn uszkodzenia jąder, które produkują plemniki, mogą być spowodowane przez niektóre choroby lub wady narządów płciowych. Ograniczyć płodność i uniemożliwić prawidłowe odbywanie stosunków płciowych mogą również blizny pooperacyjne i pourazowe.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oj tak. Przyczyn może być naprawdę wiele, ale też jest wiele możliwości, które pomagają parom walczyć z niepłodnością. Przykładem są kliniki, w którym można uzyskać konsultacje i rozpocząć leczenie. Podobno skuteczność jest dość duża. Dlatego warto się dowiadywać i szukać dodatkowych informacji u specjalistów!

To prawda, teraz dużo się słyszy o niepłodności, ale nie ma się co zalamywac. Nam po dwóch latach leczenia udało się ;) Pierwsza inseminacja i teraz czekamy na Marcinka ;))))

Forum

Forum

Imiona