Strona główna » Rozwój mowy i komunikacji w 12. miesiącu życia dziecka

Rozwój mowy i komunikacji w 12. miesiącu życia dziecka

Twój maluch kończy pierwszy rok życia. W jego zdolnościach i możliwościach komunikowania się z otoczeniem, nastąpiły duże zmiany.

Roczny szkrab już całkiem dobrze naśladuje brzmienie i rytm Twojego głosu, używa coraz większej ilości bardziej złożonych gestów. Kiedy „rozmawia” z Tobą, a także kiedy słucha, tego co mówisz, patrzy na Ciebie. Taki kontakt wzrokowy jest bardzo ważną cechą dojrzalszej komunikacji. Maluch  coraz więcej też rozumie, zna przeznaczenie niektórych przedmiotów – tych, które najczęściej pojawiają się w jego otoczeniu, kiedy bawisz się z nim, karmisz go, myjesz czy ubierasz. Poznaje ich nazwy. Z czasem tych rzeczowników będzie coraz więcej.

Reakcje na słowa

Twoje dziecko właściwie reaguje już na pytania: „gdzie jest tata?”, „gdzie lampa?”, „gdzie piłka, lala? ”. Może wtedy odwrócić główkę we właściwym kierunku albo pokazać palcem przedmiot lub osobę. Może też się zdarzyć, że poda Ci łyżeczkę, butelkę, klocek lub misia, jeśli o nie poprosisz. Pod tym względem jest doskonałym odbiorcą Twoich komunikatów. Warto o tym pamiętać i nie używać w obecności malucha wyrazów lub sformułować, które mogłyby uczynić mu krzywdę.

Własne wypowiedzi

W wieku 12 miesięcy maluch coraz chętniej i częściej powtarza już nie tylko sylaby. Jego mowa zawiera teraz najczęściej tzw. „niby-słowa”, czyli wymyślone przez dziecko wyrazy, używane do określenia konkretnych przedmiotów.  Czasem są one dość podobne oryginalnemu brzmieniu, czasem bywają komiczne. To ważny element w rozwoju mowy. Dzieci ZACZYNAJĄ  używać takich słów tylko wtedy, gdy ROZUMIEJĄ, że istnieje jakiś związek między nazwą a przedmiotem.

Nie trzeba się jednak martwić, jeśli słów wypowiadanych przez Twojego malucha jest jeszcze mało lub brakuje ich wcale. Tempo rozwoju mowy jest bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników: predyspozycji genetycznych, płci, temperamentu, sposoby spędzania większości czasu. Jeśli Twoje dziecko akurat nie wydaje się gadułą, daj mu trochę czasu, wykorzystując jednak wszelkie sposobności do stymulowania wzajemnej komunikacji!

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To nie Bartoszek mowi jestem z noego dumna… tylko jego mama to zakonczyla ze ona jest z niego dumna wiec dobrze napisala. Naucz sie czytac ze zrozumieniem

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki