Rozwój mowy i komunikacji w 3. miesiącu życia dziecka

 

3-miesięczny maluch to towarzyskie stworzenie. Szybko zauważysz, że jest dużo bardziej ożywiony i aktywny w ciągu dnia. Sprzyja to rozwojowi mowy i komunikacji z otoczeniem. Dziecko na tym etapie rozwoju często się śmieje i uwielbia zabawy z najbliższymi. Chętnie wydaje różne dźwięki i nieustannie gimnastykuje buzię i język. Zobacz, jak rozwija się mowa i komunikacja Twojego dziecka w trzecim miesiącu życia i sprawdź, co możesz zrobić, by stymulować jego rozwój.

Mówienie

Dźwięki, które wydaje dziecko w tym okresie nazywamy głużeniem. Nie jest to jeszcze mowa, tylko nieświadoma gimnastyka narządów artykulacyjnych. Z czasem (ok. 6 miesiąca życia) głużenie zmieni się w gaworzenie.

Głużenie u dziecka, podobnie jak płacz, jest odruchem bezwarunkowym. Sprzyjają mu nieskoordynowane jeszcze ruchy kończyn i tułowia, przez co odnosi się wrażenie, jakby maluch próbował nam coś powiedzieć całym swoim ciałem. Dźwięki wydawane podczas głużenia przypominają spółgłoski gardłowe i samogłoski. Przede wszystkim są to różne kombinacje głosek „g”, „h”, „b” lub „j” „l”, połączonych z dźwiękami przypominającymi „a” i „e”, np. a-gu, ej-ej, e-che, bli itp.

Słuchanie

Dziecko w szczególny sposób reaguje na Twój głos. Gdy tylko go usłyszy, ożywia się lub uśmiecha. Słuchając różnych dźwięków bardzo dużo się uczy, dlatego rozmawiaj z nim jak najczęściej, nuć różne melodie, śpiewaj, naśladuj dźwięki, które wydaje maluch. Z Twojego głosu dziecko uczy się także dużo o emocjach.

Twoje dziecko jest zafascynowane wszystkimi dźwiękami: szczekaniem psa, miauczeniem kota, odgłosem wody kapiącej z kranu czy dzwonka do drzwi. Uwielbia też zabawki emitujące dźwięki i melodie, np. grzechotki i pozytywki. Ważne jednak, by dźwięki wydawane przez zabawki nie były zbyt głośne.

Komunikacja

W 3. miesiącu życia dziecko zwraca większą uwagę na to, gdy się do niego mówi. Ciekawią go inni ludzie, chętnie ich słucha i obserwuje. Komunikuje się z otoczeniem już nie tylko za pomocą płaczu, ale również uśmiechu, okrzyków radości i głużenia. Nawet płacz staje się bardziej zróżnicowany – możesz zaobserwować, że brzmi inaczej wtedy, gdy maluch jest głodny, a inaczej, gdy jest zmęczony lub sygnalizuje, że trzeba zmienić mu pieluszkę. Poza tym dziecko zaczyna uśmiechać się do bliskich osób – nazywa się to fachowo uśmiechem społecznym, ponieważ maluch obdarowuje nim tylko osoby, a nie np. swoje zabawki.

Jak stymulować rozwój mowy dziecka?

  • Jeśli tylko to możliwe, karm dziecko piersią. Usprawnia to jego mięśnie warg, policzków i języka, które są potrzebne do wymawiania głosek.
  • Dla prawidłowego rozwoju mowy dziecka kluczowe jest odpowiednie oddychanie, czyli oddychanie przez nos. Aby utrwalić ten nawyk karmiąc dziecko zadbaj o to, by jego głowa była ułożona w linii środkowej ciała i nieco wyżej niż reszta ciała.
  • Nie podawaj maluchowi smoczka pomiędzy karmieniami. Zbyt długie ssanie smoczka zaburza rozwój mięśni narządów mowy, czyli warg i języka. Może to w przyszłości utrudnić wymawianie spółgłosek wargowych (np. p, b, m) oraz głosek, do których wymowy potrzebne jest unoszenie języka (np. ś, ź, ć, dź, dż, l, r). Może także prowadzić do wad wymowy (np. seplenienia) oraz wad zgryzu.
  • Naśladuj dźwięki, które wydaje dziecko. Zachęci je to do dalszych prób komunikacji z Tobą.
  • Róbcie gimnastykę buzi i języka. Aby usprawnić mięśnie policzków możesz je delikatnie masować od nosa w kierunku oczu. Pracę żuchwy usprawnią z kolei gryzaczki. Aby poćwiczyć język możecie ćwiczyć wysuwanie go na zewnątrz i dotykanie nim górnej wargi, policzków i brody.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki