3-miesięczny maluch to towarzyskie stworzenie. Szybko zauważysz, że jest dużo bardziej ożywiony i aktywny w ciągu dnia. Sprzyja to rozwojowi mowy i komunikacji z otoczeniem. Dziecko na tym etapie rozwoju często się śmieje i uwielbia zabawy z najbliższymi. Chętnie wydaje różne dźwięki i nieustannie gimnastykuje buzię i język. Zobacz, jak rozwija się mowa i komunikacja Twojego dziecka w trzecim miesiącu życia i sprawdź, co możesz zrobić, by stymulować jego rozwój.
Dźwięki, które wydaje dziecko w tym okresie nazywamy głużeniem. Nie jest to jeszcze mowa, tylko nieświadoma gimnastyka narządów artykulacyjnych. Z czasem (ok. 6 miesiąca życia) głużenie zmieni się w gaworzenie.
Głużenie u dziecka, podobnie jak płacz, jest odruchem bezwarunkowym. Sprzyjają mu nieskoordynowane jeszcze ruchy kończyn i tułowia, przez co odnosi się wrażenie, jakby maluch próbował nam coś powiedzieć całym swoim ciałem. Dźwięki wydawane podczas głużenia przypominają spółgłoski gardłowe i samogłoski. Przede wszystkim są to różne kombinacje głosek „g”, „h”, „b” lub „j” „l”, połączonych z dźwiękami przypominającymi „a” i „e”, np. a-gu, ej-ej, e-che, bli itp.
Dziecko w szczególny sposób reaguje na Twój głos. Gdy tylko go usłyszy, ożywia się lub uśmiecha. Słuchając różnych dźwięków bardzo dużo się uczy, dlatego rozmawiaj z nim jak najczęściej, nuć różne melodie, śpiewaj, naśladuj dźwięki, które wydaje maluch. Z Twojego głosu dziecko uczy się także dużo o emocjach.
Twoje dziecko jest zafascynowane wszystkimi dźwiękami: szczekaniem psa, miauczeniem kota, odgłosem wody kapiącej z kranu czy dzwonka do drzwi. Uwielbia też zabawki emitujące dźwięki i melodie, np. grzechotki i pozytywki. Ważne jednak, by dźwięki wydawane przez zabawki nie były zbyt głośne.
W 3. miesiącu życia dziecko zwraca większą uwagę na to, gdy się do niego mówi. Ciekawią go inni ludzie, chętnie ich słucha i obserwuje. Komunikuje się z otoczeniem już nie tylko za pomocą płaczu, ale również uśmiechu, okrzyków radości i głużenia. Nawet płacz staje się bardziej zróżnicowany – możesz zaobserwować, że brzmi inaczej wtedy, gdy maluch jest głodny, a inaczej, gdy jest zmęczony lub sygnalizuje, że trzeba zmienić mu pieluszkę. Poza tym dziecko zaczyna uśmiechać się do bliskich osób – nazywa się to fachowo uśmiechem społecznym, ponieważ maluch obdarowuje nim tylko osoby, a nie np. swoje zabawki.
Dodaj komentarz