Twoje dziecko ma obecnie ponad 14 cm długości i waży nawet 150-200 g – można go porównać do awokado.
Między 18 a 22 tygodniem ciąży wykonuje się tzw. połówkowe badanie USG. Teraz już na pewno poznasz płeć swego maleństwa. Co jeszcze możesz zobaczyć na ekranie?
Dziecko ma już coraz wyraźniejsze rysy twarzy. Jego uszy są już na miejscu, a nozdrza się udrażniają, a oczy skierowane są do przodu. Ciało jest już w całości pokryte ochronną substancją – mazią płodową.
Dziecko dużo śpi, ale gdy jest aktywne, wykonuje nawet kilkanaście tysięcy ruchów w ciągu dnia. Wyraźnie słyszy już Twój głos i zaczyna reagować na Twoje emocje i nastroje. Jego nową umiejętnością jest… ziewanie!
U żeńskich płodów jest to czas intensywnego rozwoju wewnętrznych narządów płciowych – macicy oraz jajników, które jeszcze przed porodem wytworzą około 5 mln komórek jajowych, gotowych do zapłodnienia w dorosłym życiu córki.
W jelitach płodu tworzy się też smółka, czyli pierwsza kupka ze złuszczonego nabłonka oraz resztek z wód płodowych. Zaczyna też działać woreczek żółciowy – żółć będzie maluszkowi potrzebna do trawienia tłuszczów.
Wokół nerwów płodu zaczyna powstawać mielina – ochronna otoczka ułatwiająca sygnalizacją nerwową, które będzie rozwijać się aż do końca ciąży. Intensywnie twardnieją teraz kości w udach, mostku oraz uchu wewnętrznym.
Tagi: 18 tydzień ciąży, osiemnasty tydzień ciąży
Dodaj komentarz