Pod koniec ciąży dziecko mierzy zazwyczaj około 48-56 cm i waży średnio 3,2-4,1 kg. Różnice bywają znaczące, ale na tym etapie w żaden sposób nie wpływają na zdrowie ani końcowy wzrost pociechy.
Rozwój wszystkich organów i układów jest dokończony, pod skórą znajduje się dostatecznie gruba warstwa tłuszczowa, aby ochroniła noworodka przed chłodem. Łożysko wciąż dostarcza płodowi cennych przeciwciał do obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Po porodzie funkcję tą dopełni siara (inaczej kolostrum), czyli pierwszy pokarm z piersi matki. Pamiętaj, że przystawianie noworodka do piersi w pierwszych dniach po porodzie jest kluczowe!
Sprawdź co to jest kolostrum i jakie pełni funkcje: https://niebieskiepudelko.pl/colostrum/
Istnieje szansa, że mimo upływu “terminu” dziecko nie urodzi się jednak w tym tygodniu. Szacuje się, że nawet 30% wszystkich ciąż jest przenoszonych! Jeśli poród nie nastąpi spontanicznie do 6 dnia 41 tygodnia ciąży, zostanie sztucznie wywołany!
Dziecko może być ułożone główką w dół, poprzecznie, pośladkowo lub tylne. Lekarz określa pozycję dzięki badaniu USG i na jej podstawie decyduje o przebiegu porodu.
Jeśli w ciągu godziny nie uda Ci się naliczyć 10 ruchów płodu, skontaktuj się z lekarzem!
Pamiętaj też, że noworodek przez ostatnie tygodnie był stłoczony w Twojej macicy – otulając go czule po porodzie, zapewniasz mu poczucie bezpieczeństwa! Specjalne śpiworki i beciki doskonale sprawdzają się w ciągu pierwszych miesięcy po porodzie.
Tagi: 40 tydzień ciąży, czterdziesty tydzień ciąży
Dodaj komentarz