Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » Sapka i katar w pierwszych dniach życia noworodka

Sapka i katar w pierwszych dniach życia noworodka

Sapka niemowlęca

Niedrożny nosek i trudności w oddychaniu to częsta przypadłość u małych dzieci i noworodków. Wielu rodziców niepokoi się wówczas, że u niemowlaka rozpoczyna się infekcja lub alergia. Czym jest sapka niemowlęca i jak nie pomylić jej z katarem?

Czym charakteryzuje się sapka u niemowląt?

Dziecko w pierwszych tygodniach życia oddycha wyłącznie przez nos. Trudności z pobieraniem powietrza są związane z budową błony śluzowej, która jest bardzo wrażliwa na zmiany oraz przegrody nosowej, która jest wąska i nawet najmniejsza ilość wydzieliny może powodować niedrożność nosa.

Maluch, który zmaga się z sapką, może mieć trudności z oddychaniem oraz denerwować się przy karmieniu. Obrzęk błony śluzowej zatyka dziecku nos, a w konsekwencji utrudnia jedzenie mleka z piersi lub butelki. Wielu rodziców określa dźwięki wydawane przez maluszka jako furczenie, które wynika z prób pobrania powietrza zatkanym noskiem.

W większości przypadków sapka niemowlęca mija samoistnie – bez konieczności interwencji lekarskiej. Warto jednak monitorować sytuację i upewniać się, że przyczyną trudności z oddychaniem nie jest infekcja. Wówczas poza trudnościami z oddychaniem, mogą pojawić się również: kaszel, gorączka oraz inne objawy skazujące na walkę organizmu z wirusami.

 

Niemowlę z sapką denerwujące się podczas karmienia piersią

Przyczyny sapki u niemowląt

Niektóre z przyczyn wystąpienia sapki są fizjologiczne – dziecko niedługo po urodzeniu ma wrażliwą śluzówkę, a wąska przegroda nosowa jest niewydolna nawet przy niewielkim obrzęku.

Przyczyn sapki niemowlęcej można upatrywać w co najmniej kilku czynnikach:

  • Infekcja dróg oddechowych – małe dzieci przez pierwsze dwa miesiące swojego życia nie potrafią oddychać ustami. Każdy patogen, który wnika w błonę śluzową, szybko powoduje jej obrzęk i w konsekwencji trudności z oddychaniem. Jeśli przyczyną sapki u dziecka jest infekcja (mogą towarzyszyć jej dodatkowe objawy) warto udać się do lekarza.
  • Alergia – w pierwszych 6 miesiącach życia noworodek je wyłącznie mleko. Oprócz infekcji górnych dróg oddechowych sapka może być objawem alergii pokarmowej. Jeśli dziecko jest karmione piersią – alergeny przenikają do mleka matki, w mleku modyfikowanym warto sprawdzić, czy w składzie jest białko mleka krowiego. Oprócz katarku i alergii może towarzyszyć wysypka skórna oraz problemy z wypróżnianiem. Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy alergii – warto skontaktować się z lekarzem.
  • Zaleganie śluzu w nosie po porodzie – sapka u noworodków i problemy z drożnością nosa mogą wynikać z zalegania śluzu poporodowego. W takim przypadku niedrożność mija samoistnie w ciągu kilku dni po porodzie.
  • Nieprawidłowe warunki w pomieszczeniu – zbyt niska lub wysoka wilgotność, zbyt wysoka temperatura lub okres grzewczy mogą wpływać na pojawienie się objawów sapki niemowlęcej. Warto więc przyjrzeć się warunkom panującym w pomieszczeniu, w którym przebywa noworodek i w przypadku nieprawidłowych parametrów – spróbować je zmienić.
  • Refluks, ulewanie – dość nieoczywistą przyczyną sapki może być ulewanie i wpływanie pokarmu do nosa. Dobrze jest pamiętać o każdorazowym odbiciu dziecko w trakcie lub po karmieniu.
  • Brak higieny nosa – małe dzieci nie potrafią samodzielnie pozbyć się zalegającej wydzieliny, kurzu oraz resztek ulanego mleka. Warto więc pamiętać o oczyszczaniu noska solą fizjologiczną oraz „katarkami”.

Dowiedz się, co oznacza charczenie przez sen u niemowlęcia: https://niebieskiepudelko.pl/niemowle-charczy-przez-sen-co-to-oznacza/


Sapka u niemowląt i noworodków – kiedy do lekarza?

Wielu rodziców, szczególnie tych, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z rodzicielstwem, martwi się różnymi objawami. Choć furczenie i bulgotanie może brzmieć poważnie – to jeśli nie występują dodatkowe objawy, można spokojnie obserwować dziecko.

Sapka – w zależności od przyczyny może trwać do momentu samodzielnego siadania, zwalczenia alergii pokarmowej lub poradzenia sobie z innymi jej przyczynami.

Jeśli oprócz sapki pojawiają się dodatkowe objawy, na przykład wysoka, kaszel u dziecka, gorączka lub cokolwiek co niepokoi rodziców – jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej.

 

Niemowlę z katarem

Katar, czy sapka?

W przebiegu kataru obserwuje się zazwyczaj dodatkowe objawy – kaszel, apatię, gorączkę czy marudzenie. Sapka natomiast charakteryzuje się głównie furczeniem przy oddychaniu i nie mija w ciągu kilku dni (z wyjątkiem sapki spowodowanej porodem).

Czy sapka jest groźna?

Zazwyczaj sapka nie powoduje dodatkowych dolegliwości poza problemami z oddychaniem i nerwowością przy karmieniu. Zdarza się jednak, że obrzęk śluzówki nosa jest tak duży, że pojawiają się niebezpieczne objawy:

  • zasinienie ciała;
  • bezdechy;
  • napady duszności.

W przypadku nasilenia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Takie objawy mogą stanowić zagrożenia życia dziecka, a nawet SIDS – śmierci łóżeczkowej. Choć w większości przypadków sapka nie jest groźna, to warto obserwować swoje dziecko i nie bagatelizować świszczącego oddechu i objawów towarzyszących.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki