Starsze dziecko a noworodek

Wasza rodzina się powiększy i pamiętaj, że niezależnie od wszystkiego, np. od Twojego lęku, że ucierpi na tym starsze dziecko, bezapelacyjnie narodziny kolejnego dziecka będą korzyścią nie tylko dla niego, ale i dla wszystkich członków rodziny.

Obwieszczenie radosnej nowiny dziecku czy dzieciom może przebiegać odmiennie od Twoich wyobrażeń. Starszak może zaprezentować Ci całą gamę uczuć: od radości po smutek lub gniew.

Jeśli masz małe dziecko (do 5 lat) poczekaj minimum do końca pierwszego trymestru zanim powiesz o spodziewanym rodzeństwie. Z perspektywy dziecka czas płynie zupełnie inaczej. Warto wspomnieć o porach roku, powiedzieć np. teraz jest lato, potem będzie jesień, a zimą urodzi się dzidziuś.

Jeśli masz znajomych, którzy mają akurat w domu noworodka, skorzystaj z okazji i złóż im wizytę ze swoim dzieckiem, by wzbudzić zainteresowanie starszaka małymi i dziećmi i uświadomić mu, że z niemowlęciem nie można od razu bawić się w taki sposób jak z kolegami z przedszkola.

Jeszcze przed narodzeniem nowy braciszek lub siostrzyczka pochłania sporo uwagi i czasu mamy – taki jest odbiór dzieci. Rozmowy na temat narodzin drugiego czy kolejnego dziecka są nieuniknione, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru, żeby starsze dzieci nie czuły się odstawione na boczny tor.

Poszukaj w księgarni książeczek odpowiednich do wieku, poruszających temat oczekiwania na rodzeństwo. Możesz przygotować specjalny podarunek, który starsze dziecko otrzyma od swojego nowego braciszka lub siostrzyczki. Noworodek z pewnością znajdzie się w centrum uwagi całej rodziny, warto więc pamiętać o drobnych upominkach dla starszaka i przypomnieć o tym ciociom i dziadkom.

Odpowiadaj na pytania. Pamiętaj, że dzieci uwielbiają, gdy mama opowiada o tym, jak były malutkie albo jeszcze przebywały w brzuchu. Wyjmij album lub nagrania video i opowiedz o poprzedniej ciąży.

Nie zapomnij powiedzieć dziecku, dlaczego Wasza rodzina się powiększy. Daj mu do zrozumienia, że nowy brat lub siostra zostały poczęte z miłości i że ono także będzie miało kogoś, kogo będzie mogło kochać przez całe życie.

Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona