Podczas gdy poranne mdłości, zmęczenie i ból pleców są częstymi dolegliwościami w ciąży, równie powszechne okazują się problemy z nogami i stopami, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Na szczęście są duże szanse, że po porodzie te dolegliwości znikną. W międzyczasie warto zadbać o swoje stopy. Możesz zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić dyskomfort.
Zaczynając już we wczesnej ciąży, wykonuj ćwiczenia poprawiające krążenie i dbaj o odpowiednią ilością odpoczynku (podnieś stopy i nogi!). To pozwoli Ci zapobiec obrzękom i dolegliwościom bólowym. Jeśli natomiast już odczuwasz ból, poniżej podpowiemy, co go powoduje i jak możesz temu zaradzić.
Podwyższony poziom hormonów podczas ciąży powoduje zatrzymanie się wody w ogranizmie, a w konsekwencji uczucie obrzęku. Paradoksalnie, okazuje się, że ten nadmiar płynów jest niezbędny do tego, aby Twój organizm mógł sprawnie wykonywać pracę dostarczania składników odżywczych i tlenu dziecku. Zazwyczaj zatrzymywanie płynów jest szczególnie wyraźne na stopach, kostkach i łydkach, ponieważ rosnąca macica wywiera nacisk na żyły, które przenoszą krew z dolnej części ciała. To częściowo blokuje przepływ krwi, utrzymując płyn w nogach i stopach. Ponadto naczynia krwionośne są najmniejsze w stopach i kostkach, więc Twoje ciało ma trudności z przyjmowaniem dodatkowego płynu, który się w nim znajduje.
Może się okazać, że będziesz miała trudności z dopasowaniem odpowiednich butów, a te, które dotychczas nosiłaś będą za ciasne. Bardzo często zdarza się, że stopy przyszłej mamy powiększają się podczas ciąży nawet o 1 – 2 rozmiary! Oprócz retencji płynów, głównie w trzecim trymestrze uwalniana jest relaksyna hormonalna, która jest odpowiedzialna za rozluźnianie więzadeł miednicy przy porodzie. Wpływa ona również na spłaszczanie i wydłużanie więzadeł stopy.
Poza koniecznością zakupu większych butów, Twoje stopy potrzebują dodatkowego wsparcia i komfortu. Ponieważ Twój środek ciężkości nieustannie się zmienia, gdy przybierasz na wadze, musisz nosić buty, które faktycznie Cię balansują, a to znaczy, że najlepiej unikać wysokich obcasów. Wybierz buty z szerokim obcasem. Jeśli szukasz butów do chodzenia na co dzień lub butów sportowych, kup buty do biegania, które również zapewniają większą amortyzację. Jeśli szerokość jest dla Ciebie problemem, kup buty męskie w podobnym rozmiarze – są one szersze.
Twoje paznokcie mogą mieć tendencję do szybszego wzrostu w czasie ciąży. Jest to zwykle spowodowane zwiększoną objętością krwi i krążeniem hormonów. Witaminy przyjmowane w czasie ciąży również mogą przyczynić się do poprawy ogólnego stanu włosów i paznokci. Jednakże, ponieważ dostarczasz składniki odżywcze dla twojego dziecka, komórki w Twoich paznokciach u nóg mogą być czasem pozbawione odpowiedniej ilości składników odżywczych, co może spowodować zmiany w paznokciach, takie jak kruchość, wypukłości lub rowki, które przechodzą przez paznokieć lub przebarwione linie – smugi w łożysku paznokcia. Te zmiany zwykle ustępują po ciąży.
Ciąża to czas intensywnych zmian, którym mogą towarzyszyć różne dolegliwości. Jeśli chcesz pozostać w pełni aktywna aż do porodu, pamiętaj o tym, by dbać o swoje nogi i stopy, szczególnie wiosną i latem, gdy ryzyko obrzęków jest dużo większe. Odpowiednio dopasowane i wygodnie buty pozwolą Ci przejść przez ciążę komfortowo.
Tagi: dobre rady, obuwie, stopy
Dodaj komentarz